Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 ώρες πριν, *olga* said:

Η Εθνική είναι η μόνη τράπεζα που ζητάει ο εγγυητής να είναι α βαθμού συγγένειας. Εάν υπάρχει άλλος εγγυητής μπορείς να δοκιμάσεις σε άλλη τράπεζα που δεν απαιτούν εγγυητή α βαθμού. 10.000€ είναι συνήθως το όριο για να σου εγκρίνουν το δάνειο για τα ποσά του ΕΚΟ με την προϋπόθεση να μην  υπάρχουν άλλες υποχρεώσεις (ενοίκια, δάνεια κτλ). Εάν υπάρχει για παράδειγμα ενοίκιο 300€ τότε θα πρέπει να δουν εισόδημα μεγαλύτερο από 13.600€. Αυτά είναι ο μπακαλίστικος τρόπος για να δεις εάν έχεις τις προϋποθέσεις. Εφόσον έχει εισόδημα μεγαλύτερο από 10.000 εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις την τύχη σου κ σε άλλη τράπεζα.

 

*Εσένα εγγυητή με ζημιές μην σε δοκιμάσεις καν, άδικος κόπος

.

Και η πειραιώς και η eurobank μου ζήτησαν Ά βαθμού συγγένεια.

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2019 at 9:01 ΠΜ, katepa said:

Καλημερα,

Μπορεί καποιος να με βοηθήσει στα παρακάτω ερωτήματα σχετικά με μια αντλία θερμότητας γιατί έχω λίγο μπερδευτεί μιλώντας με προμηθευτές  εγκαταστάτες και διαβάζοντας τον ΚΕΝΑΚ .. : 

α) Η αντλία πρέπει να έχει SCOP > 3.20 για να είναι επιλέξιμη για το πρόγραμμα ?  

(δηλαδή βαθμό απόδοσης ns στους 55 βαθμους και στο θερμό κλίμα  >  114% , εαν υποθέσουμε οτι η σύνδεση γίνεται με υφιστάμενα καλοριφέρ? ) 

b) Οι αντλίες μεσαίων θερμοκρασιών (που αντιλαμβάνομαι οτι είναι πιο οικονομικές) θα μπορέσουν να  λειτουργήσουν σωστά με τα θερμαντικά σώματα που είναι υψηλών θερμοκρασιών ? 

Παρακαλώ τη βοήθεια σας γιατί έχω ακούσει πολλές γνώμες και έχω μπερδευτεί ..

Ευχαριστώ πολύ 

Επειδή και εγω το ψάχνω κάθισα και έκανα μια συνοπτική περιγραφή αυτών που απαιτούνται σύμφωνα με τις ανακοινώσεις, τον οδηγό του προγράμματος και τον ΚΕΝΑΚ (κάθε διόρθωση - προσθήκη δεκτή) : 

1) Δελτίο προϊόντος : πρέπει να προσκομίζεται δελτίο προϊόντος, όπως αυτό ορίζεται στην Οδηγία 2010/30/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την ενεργειακή επισήμανση (Energy Labelling).

Η αντλία πρέπει να έχει ενεργειακή σήμανση στους 55oC στο θερμό κλίμα  για :

α) Prated(55oC)  (ονομαστική ισχύ)   

β) n s(55oC)  = Βαθμός απόδοσης (seasonal space heating efficiency)

2) SCOP > 3.2   για n s(55oC) δηλαδή όπως τα λές για καλοριφερ πρέπει να είναι ο   ns στους 55 βαθμους και στο θερμό κλίμα  >  114%

(Αυτό δε το δέχονται όλοι οι προμηθευτες - εγκατασταστες και οι αποψεις είναι διφορούμενες και απο συζητήσεις με άλλους συναδελφους ..) 

3) Σήμανση CE : τα υλικά και τα ηλεκτρομηχανολογικά συστήματα, για τα οποία υφίσταται σχετική υποχρέωση από την κείμενη νομοθεσία, θα πρέπει να φέρουν σήμανση CE.

4α) Μονώσεις : οι εγκαταστάσεις δικτύων που διέρχονται από εξωτερικούς χώρους διαθέτουν κατ’ ελάχιστον πάχος θερμομόνωσης 19mm για θέρμανση ή/και ψύξη χώρων και 13mm για ΖΝΧ, με αγωγιμότητα θερμομονωτικού υλικού λ=0,040 W/(m.K) (στους 20οC).

4β) Αντιστάθμιση : Τα δίκτυα διανομής, θερμού και ψυχρού μέσου, διαθέτουν σύστημα αντιστάθμισης για την αντιμετώπιση των μερικών φορτίων ή άλλο ισοδύναμο σύστημα μείωσης της κατανάλωσης ενέργειας υπό μερικό φορτίο.

(Οι αντλίες θερμότητας inverter έχουν ενσωματωμένο σύστημα αντιστάθμισης, οπότε αυτό το κριτήριο θεωρώ οτι καλύπτεται) 

 

Τωρα για το 2ο σκέλος της ερώτησης ... Θεωρώ ότι και μια μεσαίων θερμοκρασιών θα σε κάλυπτε (ειδικά εάν κάνεις μόνωση και αλλάξεις και κουφώματα)  μιας και τα περισσότερα σώματα καλοριφέρ είναι υπερδιαστασιολογημένα ΟΜΩΣ πρέπει να ρωτήσεις τον πελάτη σου τι συνθήκες θερμικής άνεσης θελει να έχει μέσα στο σπίτι του (ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά το κρύο). Εννοώ ότι εαν θέλει μια θερμοκρασία εντός του σπιτίου του πχ 25 βαθμούς καλύτερα είναι να βάλει μια υψηλών θερμοκρασιών και ναι ΔΕΝ θα κάνει οικονομία όμως είναι επιλογή του. (Είχα πελάτη με 3 παιδιά που αυτό ήθελε οπότε πήγαμε σε αυτήν τη λύση) 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, cve20126 said:

Και η πειραιώς και η eurobank μου ζήτησαν Ά βαθμού συγγένεια.

Μάλιστα. Αυτό είναι καινούργιο τότε γιατί στον προηγούμενο κύκλο είχα εγκρίσεις με εγγυητή ακόμη κ φίλο..

Κακό αυτό. Δυσκολεύει τα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Επειδή και εγω το ψάχνω κάθισα και έκανα μια συνοπτική περιγραφή αυτών που απαιτούνται σύμφωνα με τις ανακοινώσεις, τον οδηγό του προγράμματος και τον ΚΕΝΑΚ (κάθε διόρθωση - προσθήκη δεκτή) : 

1) Δελτίο προϊόντος : πρέπει να προσκομίζεται δελτίο προϊόντος, όπως αυτό ορίζεται στην Οδηγία 2010/30/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την ενεργειακή επισήμανση (Energy Labelling).

Η αντλία πρέπει να έχει ενεργειακή σήμανση στους 55oC στο θερμό κλίμα  για :

α) Prated(55oC)  (ονομαστική ισχύ)   

β) n s(55oC)  = Βαθμός απόδοσης (seasonal space heating efficiency)

2) SCOP > 3.2   για n s(55oC) δηλαδή όπως τα λές για καλοριφερ πρέπει να είναι ο   ns στους 55 βαθμους και στο θερμό κλίμα  >  114%

(Αυτό δε το δέχονται όλοι οι προμηθευτες - εγκατασταστες και οι αποψεις είναι διφορούμενες και απο συζητήσεις με άλλους συναδελφους ..) 

3) Σήμανση CE : τα υλικά και τα ηλεκτρομηχανολογικά συστήματα, για τα οποία υφίσταται σχετική υποχρέωση από την κείμενη νομοθεσία, θα πρέπει να φέρουν σήμανση CE.

4α) Μονώσεις : οι εγκαταστάσεις δικτύων που διέρχονται από εξωτερικούς χώρους διαθέτουν κατ’ ελάχιστον πάχος θερμομόνωσης 19mm για θέρμανση ή/και ψύξη χώρων και 13mm για ΖΝΧ, με αγωγιμότητα θερμομονωτικού υλικού λ=0,040 W/(m.K) (στους 20οC).

4β) Αντιστάθμιση : Τα δίκτυα διανομής, θερμού και ψυχρού μέσου, διαθέτουν σύστημα αντιστάθμισης για την αντιμετώπιση των μερικών φορτίων ή άλλο ισοδύναμο σύστημα μείωσης της κατανάλωσης ενέργειας υπό μερικό φορτίο.

(Οι αντλίες θερμότητας inverter έχουν ενσωματωμένο σύστημα αντιστάθμισης, οπότε αυτό το κριτήριο θεωρώ οτι καλύπτεται) 

 

Τωρα για το 2ο σκέλος της ερώτησης ... Θεωρώ ότι και μια μεσαίων θερμοκρασιών θα σε κάλυπτε (ειδικά εάν κάνεις μόνωση και αλλάξεις και κουφώματα)  μιας και τα περισσότερα σώματα καλοριφέρ είναι υπερδιαστασιολογημένα ΟΜΩΣ πρέπει να ρωτήσεις τον πελάτη σου τι συνθήκες θερμικής άνεσης θελει να έχει μέσα στο σπίτι του (ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά το κρύο). Εννοώ ότι εαν θέλει μια θερμοκρασία εντός του σπιτίου του πχ 25 βαθμούς καλύτερα είναι να βάλει μια υψηλών θερμοκρασιών και ναι ΔΕΝ θα κάνει οικονομία όμως είναι επιλογή του. (Είχα πελάτη με 3 παιδιά που αυτό ήθελε οπότε πήγαμε σε αυτήν τη λύση) 

Καλησπέρα σε όλους.

Όλες οι παρεμβάσεις στο ΕΚΟ πρέπει να πληρούν τις ελάχιστης απαιτήσεις του ΚΕνΑΚ. Όχι μόνο η εγκατάσταση Α/Θ.

Σωστά λοιπόν τα όσα γράφετε. Τα θεματα είναι:

1) Όταν π.χ. όλοι οι εγκαταστατες βάζουν μόνωση σωληνώσεων στα 9mm (έσω/έξω) αυτή (πώς) καταγράφεται από τη δεύτερη ενεργειακή επιθεώρηση;

2) Έστω οτι αποτυπώθηκε στο Β' ΠΈΑ η συγκεκριμενη "παράβαση" με αντίστοιχη μείωση της εξοικονομούμενης ενεργειας, παρά ταύτα, το σύνολο των παρεμβάσεων επιφέρουν το απαιτούμενο από το πρόγραμμα συνολικό ποσοστό εξοικονόμησης. Πιστεύετε πως το ΕΤΕΑΝ δε θα πληρώσει τον ωφελούμενο;

3) Κι αν η μη πλήρωση των ελαχίστων απαιτήσεων του ΚΕνΆΚ φαίνεται στο παραστατικό (ο Οδηγός ζητά αναλυτική περιγραφή στην τιμολόγηση των υλικών, ακριβώς για το συγκεκριμένο έλεγχο), ποιός υπάλληλος του ΥΠΕΝ ή του ΕΤΕΑΝ θα "κόψει" το συγκεκριμένο ωφελούμενο οταν έχει επιτύχει τον ενεργειακό στόχο (δεν εξετάζουμε το αν ο Σύμβουλος Έργου έλαβε γνώση των υλικών πριν από την τοποθέτηση ή αν το Πρόγραμμα θεωρεί οτι αυτοδικαίως έχει λάβει γνώση και -μόνο όταν ο Σ.Ε. ειναι μηχανικός- τα ενέκρινε); 

4) Το ΕΚΟ σε επιδοτεί για να εξοικονομήσεις ενέργεια, αδιαφορώντας για το αν θα ζεσταθείς ή όχι (βλ. μη επιδότηση για αλλαγή θερμαντικων σωμάτων). Γι αυτό και ζητά στοιχεία απόδοσης στους 55 βαθμούς, θεωρώντας ότι ο ωφελουμενος θα τη λειτουργήσει εκεί. Αμ δε....

Πρόσφατα χασαμε πελάτη που επειδή είχε όντως αρκετά υπερδιαστασιολογημενα σώματα πίστευε πως λειτουργώντας την Α/Θ μεσαίων θερμοκρασιών στους 65 βαθμούς (κάποιες μεσαίων έχουν δυνατότητα τέτοιας μεγιστης θερμοκρασίας λειτουργίας, χωρίς όμως στοιχεία για SCOP και ετήσια κατανάλωση) θα έχει εξοικονόμηση χρημάτων σε σχέση με το λέβητα πετρελαίου που μοιραζόταν με ένα ακόμη διαμέρισμα (και αυτός λειτουργούσε στους 65 βαθμούς). Χάσαμε τον πελάτη γιατί αφ' ενός του δώσαμε την αποδιδόμενη ισχύ σε kW των σωμάτων στην ετήσια κατανάλωση της ενεργειακής ετικέτας, η οποία υπολογίζεται με λειτουργία στους 55 βαθμούς (φυσικά και δεν κάλυπτε τις θερμικές ανάγκες της κατοικίας), αφ' ετέρου γιατί του παρουσιάσαμε υπολογισμό ετήσιας κατανάλωσης στους 65 βαθμούς από τον προοδευτικό βαθμό μείωσης του COP, όπως αυτός εμφανίζεται στο σχετικό ErP εργαλείο της εταιρίας κατασκευής, οπότε και τράβηξε τα μαλλιά του.

Είμαι απολύτως βέβαιος ότι απευθύνθηκε και αλλού, του τα είπαν φυσικά αλλιώς, "εξυπηρετήθηκε" και είναι ικανοποιημένος (μέχρι τον πρώτο εκκαθαριστικό της ΔΕΗ).

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2019 at 12:22 ΠΜ, *olga* said:

 

*Εσένα εγγυητή με ζημιές μην σε δοκιμάσεις καν, άδικος κόπος

.

 Ο υπάλληλος στη ΕΤΕ, είναι φιλος, (εννοείται οτι δε τα ελέγχουν αυτοί βέβαια) και μου ανέφερε πως εχω περισσότερες πιθανοτητες εγώ, παρόλες τις ζημίες, επειδή έχω κάποιες καταθέσεις.

Παρά πχ ο αδελφός μου, ο οποιος εχει εκκαθαρισιτκο κατω των 10.000, που ειναι το μικρότερο όριο για μισθωτο/συνταξιούχο που εχει θεσει η τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο τραπεζικός έχει περισσότερη εμπειρία από εμένα κάτι θα ξέρει.  Η δική μου εμπειρία ομως από ελεύθερους επαγγελματίες (σχεδόν μηδενικά εισοδήματα) χωρίς εγγυητή δεν εγκρίθηκε κανένας. Αποκλείω το γεγονός να μην είχε κανένας καταθέσεις. Από την άλλη είχα έγκριση όπου δανειολήπτης κ εγγυητής μαζί είχαν εισόδημα πάνω από 10000E.  Κ οι 2 ξεχωριστά είχαν κάτω από 10000 ο καθένας. Αρα εγώ στην θέση σου θα έβαζα τον αδερφό σου. Μάλιστα θυμάμαι από το Εκο1 όπου ήταν υποχρεωτικό το δάνειο να κόβεται κόσμος που είχε καταθέσεις επειδή δεν φαίνονταν εισοδήματα στο εκκαθαριστικό. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις κ τις 2 περιπτώσεις. Το μόνο που έχεις να χάσεις είναι λίγος χρόνος. 

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, *olga* said:

Κοίτα ο τραπεζικός έχει περισσότερη εμπειρία από εμένα κάτι θα ξέρει.  Η δική μου εμπειρία ομως από ελεύθερους επαγγελματίες (σχεδόν μηδενικά εισοδήματα) χωρίς εγγυητή δεν εγκρίθηκε κανένας. Αποκλείω το γεγονός να μην είχε κανένας καταθέσεις. Από την άλλη είχα έγκριση όπου δανειολήπτης κ εγγυητής μαζί είχαν εισόδημα πάνω από 10000E.  Κ οι 2 ξεχωριστά είχαν κάτω από 10000 ο καθένας. Αρα εγώ στην θέση σου θα έβαζα τον αδερφό σου. Μάλιστα θυμάμαι από το Εκο1 όπου ήταν υποχρεωτικό το δάνειο να κόβεται κόσμος που είχε καταθέσεις επειδή δεν φαίνονταν εισοδήματα στο εκκαθαριστικό. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις κ τις 2 περιπτώσεις. Το μόνο που έχεις να χάσεις είναι λίγος χρόνος. 

Θα το δοκιμάσω και ο Θεός βοηθός. Απλά θέλω να αποφύγω τα ίδια κεφάλαια, απ τη στιγμή που μπορώ να δίνω 100τοσα ευρώ το μήνα. Άλλωστε,  εγώ θα το κατασκεύασω, οπότε απλά τα λεφτά θα αλλάξουν τσέπες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

σε αιτηση με δάνειο και εγγυητή, όπως θα δείτε στο συνημμένο δεν μου βγαζει το "μολυβάκι" για να ανεβάσω τα αρχεία με τα δικαιολογητικά, μόνο για τον εγγυητή. Ολα τα αλλα ανεβηκαν κανονικά.

Το εχει καποιος αντιμετωπίσει?  ποιά είναι η γνώμη σας? ευχαριστώ

ΑΑΑ.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει αποδοχή ο εγγυητής? Τα δικαιολογητικά του ανεβαίνουν από το προσωπικό του λογαριασμό μετά την αποδοχή του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.