Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα θέμα με ένα πρόγραμμα Α' κύκλου που έκλεισε ο φάκελλος του με αποτέλεσμα να μην έχει αποπληρωθεί το υπόλοιπο των εργασιών επειδή ο ιδιοκτήτης με το μηχανικό του δεν είχαν εκδώσει άδεια εργασιών θερμοπρόσοψης οπότε κολλούσε εκεί.

Υπάρχει τρόπος να αποπληρωθεί? Σε ερωτήσεις προς το ετεαν μεσω mail δίνουν κατι τυποποιημένες απαντήσεις που φυσικά δεν βοηθάνε στην επίλυση του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πληρώνοντας το ανάλογο πρόστιμο ανέγερσης κ διατήρησης μπορεί να εκδοθεί άδεια και μετά τις εργασίες.

Πάντως αν έχει τελειώσει το έργο και έχει πάει σε κατάσταση 10 και εχουν γίνει οι υπόλοιπες πληρωμές  δε νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι.

Αν το έχουν βγάλει σε εκκρεμότητες τότε πιστεύω ότι γίνεται...

Όμως το λάθος είναι του ιδιοκτήτη , δεν μπορείς να ρίχνεις ευθύνες στο μηχανικό του επειδή ο άλλος έκανε αυθαίρετη κατασκευή. Στο μάστορα ίσως ναι που δεν ζήτησε να δει την άδεια πριν ξεκινήσει. Τώρα αν ο μηχανικός ρωτήθηκε κ είπε ότι δεν απαιτείται, δεν θέλω να σκέφτομαι καν αυτή την εκδοχή...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Αιτηση για δάνειο συνταξιούχου με 15000 εισόδημα + εγγυητή με 15000+ εισόδημα απορρίφθηκε από την ΕΘΝΙΚΗ και δεν μπορω να καταλάβω γιατί...

Το μήνυμα που έλαβε λέει οτι δεν πληρούνται τα πιστοδοτικα κριτήρια.

Καμια επιπλέον διευκρίνιση από την τραπεζα μετά από επίσκεψη εκεί.

Τι προτείνετε να κάνει; Σκέφτομαι για νέα αίτηση σε αλλη τραπεζα. Σε ποια τραπεζα είναι καλύτερα; 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει να καταλάβω τη λογική των τραπεζών αλλά άκρη  δεν έβγαλα 

Σε επίσκεψη μου στην Πειραιώς μου είπαν ότι είναι καλό να βάζω εγγυητή (που εσύ έβαλες και καλά έκανες)

Κατάλαβα πάντως πως δε παίζει ρόλο μόνο το εισόδημα ... Αυτοί έχουν on line σύστημα και βλέπουν τα πάντα με το ΑΦΜ .. πχ μπορεί ο πελάτης σου να είχε  άλλο δάνειο στην ίδια η σε άλλη τράπεζα και αυτοί θεώρησαν ότι δε θα μπορέσει να εξυπηρετήσει το δανειο ... 

Δε μπορείς να βγάλεις άκρη .. Αφού λέω κάναμε τόσο κόπο για να καταφέρουμε να βάλουμε τις αιτήσεις και τώρα μερικοί δε μπορούν να συνεχίσουν γιατί δεν υπάρχουν χρήματα 

 

Κάνε τους ακόμα μια αίτηση σε τράπεζα που είναι πελάτες (πχ κάπου που υπάρχει κεφάλαιο η μπαίνει η μισθοδοσία του εγγυητή  ) 

Στείλε τους και από εκεί με τα φορολογικά εγγραφα να ρωτήσουν και οι ίδιοι 

(Τους λένε ότι το σύστημα είναι ηλεκτρονικό και δεν επεμβαίνουν αλλά θα τους δώσουν κάποιες γενικές κατευθύνσεις πιστεύω)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στο Έντυπο Καταγραφής (VI), στην 4η σελίδα ''Δήλωση Ενεργειακού Επιθεωρητή'', στην παρ. 'δ', αναφέρεται ότι συμπληρώνεται για εγκατάσταση συστήματος λέβητα-καυστήρα άνω των 20 kW. Για να δω αν η ισχύς του λέβητα είναι < ή > των 20 kW λαμβάνω υπ'όψιν την ονομαστική θερμική ισχύ του από το δελτίο προϊόντος  ή κάτι άλλο?

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Έχω ένα θέμα με έναν φάκελο του Α' κύκλου:

ενώ έχει γίνει οριστική υποβολή στην 1/11, δεν έλαβε καμία απάντηση, ούτε επιτυχούς ούτε αρνητικής ολοκλήρωσης ελέγχου. Σαν να έχει ξεχαστεί...

Αντίθετα άλλοι φάκελοι που ολοκληρώθηκαν την ίδια μέρα ή και μετέπειτα μέχρι πρόσφατα τον Δεκέμβρη έχουμε λάβει απάντηση και έχουν πληρωθεί.

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, impalnto said:

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Έχω ένα θέμα με έναν φάκελο του Α' κύκλου:

ενώ έχει γίνει οριστική υποβολή στην 1/11, δεν έλαβε καμία απάντηση, ούτε επιτυχούς ούτε αρνητικής ολοκλήρωσης ελέγχου. Σαν να έχει ξεχαστεί...

Αντίθετα άλλοι φάκελοι που ολοκληρώθηκαν την ίδια μέρα ή και μετέπειτα μέχρι πρόσφατα τον Δεκέμβρη έχουμε λάβει απάντηση και έχουν πληρωθεί.

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Είχα πολύ παρόμοια περίπτωση με φάκελο που κατατέθηκε τέλος Οκτώβρη και είχε προφανώς ξεχαστεί εντελώς, αυτό που έκανα είναι να στείλω mail με ερώτημα και να πω στην ωφελούμενη να κάνει το ίδιο, με το που έγινε το -ας το πούμε- kind reminder πήραν μπρος...

Καλή χρονιά σε όλους/ες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Είναι κανείς που έχει πάρει έγκριση υπαγωγής με δάνειο για τον Β κύκλο γιατί μέχρι στιγμής γνώριζα πως δώσανε τις πρώτες εγκρίσεις σε αυτούς με ιδία κεφάλαια. ξέρει καποιος ποτε θα προχωρήσουν και οι υπόλοιπες υπαγωγές να δουμε τι θα κανουμε; Περιμένουμε τοσο καιρο.. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, kuriakos_3 said:

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Είναι κανείς που έχει πάρει έγκριση υπαγωγής με δάνειο για τον Β κύκλο γιατί μέχρι στιγμής γνώριζα πως δώσανε τις πρώτες εγκρίσεις σε αυτούς με ιδία κεφάλαια. ξέρει καποιος ποτε θα προχωρήσουν και οι υπόλοιπες υπαγωγές να δουμε τι θα κανουμε; Περιμένουμε τοσο καιρο.. 

Τώρα τον Ιανουάριο θα πάρουν σειρά, όσοι είναι με δανειακή σύμβαση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.