Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους/ες.

Από το helpdesk μου υπέδειξαν πως μπορώ να ακυρώσω την αίτηση δανείου πριν απαντήσει η τράπεζα (βλ. Εγχειρίδιο Εισαγωγής Στοιχείων για την διαδικασία Δανειοδότησης, σελ. 9):

image.png.6cbd45fb4716aebb7e11e4a660eafefb.png

Αν ακολουθήσουμε αυτή τη διαδικασία, η αίτηση θα μεταβεί στην κατάσταση «04.β Απόρριψη οικονομικής προέγκρισης», οπότε θα έχουμε την επιλογή να προχωρήσουμε με ιδία κεφάλαια ή να υποβάλλουμε νέα αίτηση για προέγκριση δανείου. 

Το βασικό λοιπόν ερώτημα είναι αν στην περίπτωση υποβολής νέας αίτησης θα παραταθεί αυτοδίκαια η προθεσμία δανειοδότησης κατά σαράντα πέντε μέρες.

Μόλις μου απαντήσουν θα ενημερώσω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

16 ώρες πριν, cve20126 said:

Πάντως γίνεται να μπει εγγυητής ο/η σύζυγος , το έχω κάνει στη πειραιώς . 

Επιβεβαιώνω, είναι αποδεκτό 100% από τις τράπεζες.

Δεν τους ενδιαφέρει τι σχέση έχει ο εγγυητής με το δανειολήπτη, τα λεφτά τους θέλουν να διασφαλίσουν...

Link to comment
Share on other sites

@N_N  

Παρατείνεται αυτοδίκαια η προθεσμία την 3η ομως φορά που κάνεις αίτηση για δανειοδότηση 

(Εχει γίνει σε μένα και παρόλο που δεν έληγε η προθεσμία μου την έδωσε απο μόνο του το σύστημα)

Link to comment
Share on other sites

@MAR_PAX 

Καλημέρα, Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς ότι παρατείνεται η προθεσμία την 3η φορά που κάνεις αίτηση; Αν έχεις κάνει 1 αίτηση και τώρα θέλεις να την ακυρώσεις και να την ξανακάνεις 2η φορά δεν παίρνεις παράταση; Ή κάτι δεν κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Με την ακύρωση της αίτησης δανείου και το ξεκίνημα νέας (πριν ακόμα υποβληθεί δλδ) δίνεται αυτόματα η παράταση. (Για 14/4 στις αιτήσεις που έληγαν 29/2).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι γίνεται οταν την ακυρώσεις , δεν το έχω κάνει .

Απλώς λέω οτι το σύστημα σου δίνει αυτοδίκαια την παράταση οταν κάνεις 3η αίτηση για δάνειο παρόλο που μπορεί να έχει αρκετό χρονικό διαστημα προθεσμίας. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε έναν πελάτη είχα ξεχάσει να κάνω αποδοχή της αίτησης υπαγωγής. Τώρα οι προμηθευτές έχουν ήδη κόψει τιμολόγιο υπάρχει πρόβλημα? Επίσης το σύστημα δεν με αφήνει να βάλω iban για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, N_N said:

Καλημέρα σε όλους/ες.

Από το helpdesk μου υπέδειξαν πως μπορώ να ακυρώσω την αίτηση δανείου πριν απαντήσει η τράπεζα (βλ. Εγχειρίδιο Εισαγωγής Στοιχείων για την διαδικασία Δανειοδότησης, σελ. 9):

image.png.6cbd45fb4716aebb7e11e4a660eafefb.png

Αν ακολουθήσουμε αυτή τη διαδικασία, η αίτηση θα μεταβεί στην κατάσταση «04.β Απόρριψη οικονομικής προέγκρισης», οπότε θα έχουμε την επιλογή να προχωρήσουμε με ιδία κεφάλαια ή να υποβάλλουμε νέα αίτηση για προέγκριση δανείου. 

Το βασικό λοιπόν ερώτημα είναι αν στην περίπτωση υποβολής νέας αίτησης θα παραταθεί αυτοδίκαια η προθεσμία δανειοδότησης κατά σαράντα πέντε μέρες.

Μόλις μου απαντήσουν θα ενημερώσω.

Η απάντηση που έλαβα από το HelpDesk στο παραπάνω ερώτημα είναι ότι αν ακυρώσω αίτηση δανείου πριν απαντήσει η τράπεζα και κάνω νέα αίτηση αλλά σε άλλη τράπεζα, θα παραταθεί αυτοδίκαια η προθεσμία δανειοδότησης κατά σαράντα πέντε μέρες.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Artemiscv said:

Καλημέρα,  δηλαδή να κάνουμε αίτηση στην ίδια τράπεζα δεν γίνεται;; Όντως;;

Γιατι να μην γίνεται. Μετά την ακύρωση ξεκινάς νέα αίτηση δανείου, αν θέλεις και στην ίδια τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.