Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 20/3/2020 at 6:55 ΜΜ, LESS said:

πριν βέβαια

ΟΚ, ρώτησα γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μας...

Αντιγράφω από Οδηγό Εφαρμογής (σελ. 47):

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι δυνατή η προσκόμιση δικαιολογητικού του Παραρτήματος Ι για την κάλυψη των όρων και προϋποθέσεων υπαγωγής στο Πρόγραμμα, που να φέρει ημερομηνία μεταγενέστερη της ημερομηνίας ηλεκτρονικής υποβολής της αίτησης, πλην αυτών που έχουν διευκρινιστικό και μόνο χαρακτήρα.

Στα δικαιολογητικά του Παραρτήματος Ι περιλαμβάνεται και η δήλωση υπαγωγής της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης όπου αποτυπώνεται η καταβολή τουλάχιστον του 30% του συνόλου του ενιαίου ειδικού προστίμου (βλ. υποσημείωση σελ. 2), οπότε αν αυτή έχει όπως λες ημ/νια έκδοσης πριν την ημ/νια υποβολής της αίτησης του ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, όλα καλά.

Ελπιζω να βοήθησα, έστω και καθυστερημένα... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

μήπως όμως παίζει ρόλο η ημερομηνία οριστικής υπαγωγής και όχι η ημερομηνία πληρωμής? Φοβάμαι να το ρισκάρω..

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

 

17 ώρες πριν, LESS said:

μήπως όμως παίζει ρόλο η ημερομηνία οριστικής υπαγωγής και όχι η ημερομηνία πληρωμής? Φοβάμαι να το ρισκάρω..

Συνάδελφε σε 2 σημεία κάνει αναφορά το Παράρτημα Ι για τις υπαγωγές αυθαιρέτων, τα παραθέτω:

image.thumb.png.236f7b8ac8cfba6ef4af0a5d0972306b.png

image.thumb.png.1997f80ac381ac09cf1083e15cf3b070.png

 

 

 

Edited by N_N
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα τη πείραζα τη δήλωση πριν τελειώσει το εξοικονομώ εκτός αν είναι να γίνει κάποια μεταβίβαση και σου είναι απαραίτητο να διορθώσεις τη ΤΕ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρωί που μπήκα στο σύστημα όλες μου οι αιτήσεις ήταν σε κατάσταση 5. Τώρα που ξαναμπήκα οι 2 απο αυτές, που ήταν με ίδια κεφάλαια, έχουν πάει κατάσταση 5α ... Μου γραφει : "Η αίτησή σας έχει προωθηθεί προς υπαγωγή στην Επενδυτική Επιτροπή. Θα ενημερωθείτε άμεσα για το αποτέλεσμα της αναμενόμενης υπαγωγής καθώς και για τις επόμενες ενέργειές σας, στην καρτέλα «Μηνύματα» . Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες " .. 

(Πιστευω πως έχουν βαλει στην απόφαση υπαγωγής αυτες που είναι με ίδια κεφαλαια ανεξαρτητα εαν δανειοδοτήσεις προχώρησαν πιο μπροστά) 

Link to comment
Share on other sites

και οι δύο που έχω με δάνειο είναι 5α. Βέβαια δεν είχα δει προηγούμενες μέρες για να ξέρω τί ήταν. Η κατάσταση 5 πιά ακριβώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.