Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

2 λεπτά πριν, katrmp said:

και οι δύο που έχω με δάνειο είναι 5α. Βέβαια δεν είχα δει προηγούμενες μέρες για να ξέρω τί ήταν. Η κατάσταση 5 πιά ακριβώς είναι?

το βρήκα στο ιστορικό: 

Σημερα αργα το απόγευμα πήγαν σε <<05.α Αίτηση σε αναμονή έγκρισης από επενδυτική επιτροπή>>

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήταν θέμα λίγων ωρών λοιπόν, μετά τη χθεσινή είδηση. Σε εμένα περίπου το 60% πήγε σε 5α και θα πάρει υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής : 

Πελάτης που έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα θέλει να κάνει θερμομόνωση 8 cm σε εξωτερικό τοίχο του διαμερίσματός του στον Β όροφο  που βρίσκεται στο όριο οικοπέδου και συνορεύει με όμορο οικόπεδο διαφορετικού ιδιοκτήτη μέσα στο οποίο υπάρχει ισόγεια κεραμοσκεπής οικία  . 

α) Μπορεί να την κάνει ή επειδή "μπαίνει" 8 cm στο όμορο οικόπεδο θα υπάρχει πρόβλημα με το γείτονα ? 

β) Χρειάζεται η συναίνεση του γείτονα εάν θεωρήσουμε ότι μπορούμε να προχωρήσουμε  ? (Ούτως η άλλως ο γείτονας θα ενημερωθεί γιατί θα στηθεί σκαλωσιά πάνω στη στεγή του προκειμένου να φτάσουμε στον 2ο όροφο. ) 

γ) Εγώ θα έχω κάποιο θέμα με την άδεια μικρής κλίμακας  ? (Γιατί τυπικά και ψυχρά εαν το δούμε τα 8cm είναι στο διπλανό οικόπεδο)

δ) εαν δε μπορεί να βρεθεί λύση μπορώ να βάλω τη θερμομόνωση εσωτερικά και να την επιδοτηθώ ? (δεν είδα κάπου στον οδηγό για εσωτερική θερμομονωση σε εξωτερικό τοίχο παρα μόνο σε οροφή ή υπογειο κτλ)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής : 

Πελάτης που έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα θέλει να κάνει θερμομόνωση 8 cm σε εξωτερικό τοίχο του διαμερίσματός του στον Β όροφο  που βρίσκεται στο όριο οικοπέδου και συνορεύει με όμορο οικόπεδο διαφορετικού ιδιοκτήτη μέσα στο οποίο υπάρχει ισόγεια κεραμοσκεπής οικία  . 

α) Μπορεί να την κάνει ή επειδή "μπαίνει" 8 cm στο όμορο οικόπεδο θα υπάρχει πρόβλημα με το γείτονα ? 

β) Χρειάζεται η συναίνεση του γείτονα εάν θεωρήσουμε ότι μπορούμε να προχωρήσουμε  ? (Ούτως η άλλως ο γείτονας θα ενημερωθεί γιατί θα στηθεί σκαλωσιά πάνω στη στεγή του προκειμένου να φτάσουμε στον 2ο όροφο. ) 

γ) Εγώ θα έχω κάποιο θέμα με την άδεια μικρής κλίμακας  ? (Γιατί τυπικά και ψυχρά εαν το δούμε τα 8cm είναι στο διπλανό οικόπεδο)

δ) εαν δε μπορεί να βρεθεί λύση μπορώ να βάλω τη θερμομόνωση εσωτερικά και να την επιδοτηθώ ? (δεν είδα κάπου στον οδηγό για εσωτερική θερμομονωση σε εξωτερικό τοίχο παρα μόνο σε οροφή ή υπογειο κτλ)

Φυσικά κ θες την άδεια του γείτονα.. Εσωτερική ή εξωτερική, το πρόγραμμα επιδοτεί μόνωση εξωτερικού τοίχου... 

Ιδιοκτησιακά κ νομικά δεν αλλάζει κάτι ακόμη κ να σε αφήσει ο γείτονας.. Η εεμκ της μόνωσης που θα βγάλεις θα αναφέρει εσωτερική ή εξωτερική.. Απ ότι θυμάμαι δν ζητάει τοπογραφικό για να φανεί η κατάληψη μέρος του γείτονα.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τώρα είδα την είδηση για τις 8700 αιτήσεις που προχώρησαν... Σ'εμένα είχαν μείνει 2 αιτήσεις από εκείνη τη μέρα που έγινε ο Β΄κύκλος (23/9/19) στη φάση «03. Αίτηση σε καταχώρηση Στοιχείων Παρεμβάσεων». Η μια με δάνειο και η άλλη χωρίς. Τί πρέπει να κάνω; Ειδικά για την χωρίς δάνειο που λέει ότι τις ενέκριναν όλες; Δε με αφήνει να μπω ως ωφελούμενος να πατήσω οριστική υπαγωγή... Έχω ανεβάσει όμως τα πάντα, ΠΕΑ, δικαιολογητικά κ.α. στοιχεία, και στις 2 αιτήσεις. Απλά ποτέ δε με άφησε το σύστημα να κάνω την οριστική. Έχω κάνει κάτι λάθος;

Συγκεκριμένα, όταν μπαίνω με τα στοιχεία taxisnet των ωφελούμενων, μου λέει «Δεν έχετε τους ρόλους που απαιτούνται για να προσπελάσετε αυτό το portlet.». Και έτσι δεν μπορώ να δω τις αιτήσεις, ενώ αν μπω ως σύμβουλος τις βλέπω. 

Θα βρω κανέναν στο helpdesk άραγε αύριο;

 

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Οι αιτήσεις σου uptight είναι από τις λεγόμενες "επιλαχούσες", δηλαδή δεν υποβλήθηκαν οριστικά. Θα περιμένεις νέο άνοιγμα του προγράμματος για να τις προχωρήσεις. Δεν σε αφορά η είδηση των 8700 υπαγωγών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.