Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους , 

Ετοιμάζομαι να κάνω το Β ΠΕΑ για το εξοικονομώ σε ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας. Θερμαινονταν με λέβητα πετρελαίου (κεντρική θέρμανση οικοδομης) και τώρα αυτονομήθηκε με αντλία θερμότητας και θα γίνει και μόνωση.

Στο 1ο ΠΕΑ το διαμέρισμα κατατάσσονταν στην κατηγορία Δ και με τις παρεμβάσεις (μόνωση και αντλία) πήγαινε στη Β

Κάνοντας το 2ο ΠΕΑ το διαμέρισμα βγαίνει στην κατηγορία Γ με ακριβώς τις ίδιες παρεμβάσεις 

Καταλαβαίνω ότι αυτό γίνεται γιατί στο 2ο ΠΕΑ αλλάζει το κτίριο αναφοράς (λόγω της τοποθέτησης της αντλίας) ..

Κάποιος από την εμπειρία του μπορεί να μου πει εάν στέκει κάτι τέτοιο η μήπως πρέπει να ψάξω για κάποιο λάθος στους υπολογισμούς μου? 

{Η αντλία έχει βα 114 και συνδέεται με υφιστάμενα σώματα καλοριφέρ (άρα το Cop =3.22 ) και η μόνωση είναι πάχους 0,07 με λ=0,031. Η οικοδομή είναι κατασκευής  του 2005 }

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχα και γω αντίστοιχη περίπτωση για επεμβάσεις Α/Θ (με αυτονόμηση) και μόνωση στην οροφή και πυλωτή (ένας όροφος ήταν το κτήριο με 2 διαμερίσματα).

Το 1ο ΠΕΑ ήταν κατηγορία Η (κτήριο του '82 αμόνωτο) και με τις επεμβάσεις πήγε Γ.

Δεν λες που έκανες μόνωση, μήπως σε τοίχους.. και αν ναι πέρα απο το U των τοίχων άλλαξες τα U των κωλόνων - δοκαριών ?

Στο δίκτυο διανομής της Α/Θ (που σίγουρα θα έχει) έβαλες μόνωση όπως του ΚΑ ?

Για ψάχτα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σύγκρινε τις καταναλώσεις σαν απόλυτα νούμερα στο σενάριο του Α ΠΕΑ με το κτίριο του Β ΠΕΑ. Λογικά θα είναι ίδιες. Αλλάζει όμως το κτίριο αναφοράς με το οποίο συγκρίνονται γι αυτό και η διαφορά την ενεργειακή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας λίγο στην εξης περίπτωση : Σε αυτονομηση διαμερισματος με αντλία θερμότητας (τριφασική) ο ηλεκτρολογος λεει οτι πρεπει να γινει πολύ "φασαρια" και πολλά σκαψιματα μεσα στο σπιτι αλλα και να σκαφτουν τοιχοι εξωτερικά του διαμερισματος μεχρι να αλλάξει το καλώδιο απο το ρολοι εως τον πίνακα του σπιτιού (ειμαι στον 5ο όροφο) 

Εχω βαλει αλλες 2 αντλίες (τριφασικές) υψηλών θερμοκρασιών και δε μου ειπαν για τόσο μεγαλο πρόβλημα στην τοποθετηση οι ιδιοκτητες ..

Να καλέσουμε και κάποιον αλλο ηλεκτρολογο να δει την εγκατασταση μηπως και βρεθει καποια αλλη λύση ή ετσι γίνεται με την αλλαγη σε τριφασικό ρευμα? 

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν το διαμέρισμα έχει μονοφασικό ρεύμα, για την αλλαγή του πίνακα σε τριφασικό προφανώς και χρειάζεται να περαστεί νέο καλώδιο από τον μετρητή έως τον πίνακα, συν το καλώδιο από τον πίνακα προς την αντλία.

Μήπως στις άλλες αντλίες υπήρχε ήδη 3φασική παροχή;

Link to comment
Share on other sites

@GriGaS και @dib  : Βαζω μια εικόνα του xml  για το Α ΠΕΑ που έχω κανει και μια για το Β ΠΕΑ που προκειται να κάνω 

Παρατηρήσεις  :

1) κατηγορία αυτοματισμών βαζω Γ (αντισταθμιση αντλίας) 

2) μονωση απο τα 95μ2 της περιμετρικής τοιχοποιιας (μπετα και τουβλα) μονώνω τα 55τμ περίπου (το U απο 0,70 περιπου παει στο 0,45 περίπου) 

3) Η καρτελα του ΖΝΧ αλλάζει αναλογα και με τη καρτελα της θερμανσης (το θερμοσίφωνο είναι με boiler και συμπληρωματικά βάζω ηλεκτρικό θερμοσίφωνο)

4) Η αντλία έχει ενσωματωμένο κυκλοφορητή 95watt . Πρέπει να τον βάλω? γιατι εαν δε τον βάλω το κτίριο καταναλώνει λιγότερο  

Να σημειώσω οτι πιάνω το στοχο (70% του κτιρίου αναφοράς) απλώς μου φαινεται περίεργο που δεν ανεβαίνει το κτίριο με μονωση και αντλία  συγκριση.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις οι καταναλωσεις σεναρίου και β πεα είναι ακριβώς ίδιες. Συγκρίνεις όμως λόγω της αντλίας με διαφορετικό κτίριο αναφοράς γι αυτό και ανεβαίνεις μόνο μια κατηγορία. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβωσ @GriGaS .. και εγω αυτό παρατήρησα 

Σε ευχαριστω για την αμεσότατη απόκριση 

Εαν το σπίτι ηταν χωρις μελέτη θερμομόνωσης θα εκτινάσσονταν οι κατηγορίες οπως είπε ο @dib

Καλημέρα !  

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2020 at 8:08 ΜΜ, GriGaS said:

Εάν το διαμέρισμα έχει μονοφασικό ρεύμα, για την αλλαγή του πίνακα σε τριφασικό προφανώς και χρειάζεται να περαστεί νέο καλώδιο από τον μετρητή έως τον πίνακα, συν το καλώδιο από τον πίνακα προς την αντλία.

Μήπως στις άλλες αντλίες υπήρχε ήδη 3φασική παροχή;

Οχι δεν είχε καμία κατοικία τριφασικό .. όλες εκαναν αυτή τη μετατροπή , απλώς δεν ανέφερε κανείς τόσο μεγαλη φασαρία για αυτό μου εκανε εντύπωση με τη συγκεκριμενη περίπτωση .. Μαλιστα τους φαίνεται τόσο πολλή δουλειά  που σκεφτονται να βαλουν μονοφασική αντλία ή να λειτουργήσουν τη τριφασική με μονοφασικό [ετσι τους είπε ο ηλεκτρολογος και μαλιστα τους εξηγησε οτι δε μπορουν να έχουν ταυτόχρονα πανω απο 1 ενεργοβόρα συσκευή μαζί με την αντλία... (εμένα αυτό μου φαίνεται περίεργο)]

Για αυτό και είπα αν κάποιος αλλος ηλεκτρολόγος,κατόπιν αυτοψίας, θα είχε καποια αλλη ιδέα πχ για την όδευση του καλωδίου ίσως ... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

στο εξοικονομώ αυτονομώ, τι εννοεί 10% ρήτρα COVID για τη διετία 20-21? Ότι αυτό το 10% πάει σε όλους τους ωφελούμενους για αυτήν τη διετία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.