Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα, έκανα υποβολή σε μία αίτηση για έλεγχο των δικαιολογητικών πριν 22 μέρες και δεν έχουν δώσει ακόμα απάντηση. Σας έχουν καθυστερήσει ποτέ τόσο σε αυτό το στάδιο? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι πλέον υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις 

Εγώ έστειλα στις 8-3-21 και ελέγχθηκε το Μ. Σάββατο το απόγευμα οπότε υπολόγισε ανάλογα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2021 at 12:25 ΜΜ, dadabook said:

Καλημέρα, έκανα υποβολή σε μία αίτηση για έλεγχο των δικαιολογητικών πριν 22 μέρες και δεν έχουν δώσει ακόμα απάντηση. Σας έχουν καθυστερήσει ποτέ τόσο σε αυτό το στάδιο? 

Πριν λίγο μπήκα στην πλατφόρμα με κωδικούς πελάτισσας και είδα ότι είχα υποβάλει αίτημα ελέγχου στις 22/2, μου ήρθε αρνητικό μήνυμα με εκκρεμότητα στις 5/4, ανταποκρίθηκα την επόμενη μέρα (6/4) και εδώ και ένα μήνα ούτε φωνή, ούτε ακρόαση...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Σε αίτηση του Προγράμματος Εξοικονόμηση κατ'οικον ΙΙ κατά την διάρκεια υλοποίησης των παρεμβάσεων ο ωφελούμενος απεβίωσε τον δεκεμβρη το 20.Στείλαμε όλα τα απαραίτητα έγγραφα για ορισμό νέου αναδόχου.Έχει τύχει σε κάποιον συνάδελφο ;Πόσο διάστημα χρειαστηκε για να γίνει αυτή η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2019 at 12:05 ΜΜ, lamgar said:

Έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση. Τους έστειλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά τέλος Φεβρουαρίου. Μετά το τρίτο mail απάντησαν "ότι ελέγχεται από το αρμόδιο όργανο"

Παρατήρησα όμως τις τελευταίες μέρες ότι η συγκεκριμένη αίτηση έχει μεταβεί στην κατάσταση  94. Έλεγχος διαδοχής

και μάλιστα δεν υπάρχει το πεδίο ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ 

 

Καλησπέρα ,

Έχει τύχει και σε μένα αυτό σε αίτηση του ΕΚΟ ΙΙ  και βρίσκεται σε έλεγχο διαδοχής.Πόσο καιρό διαρκεί αυτό ο έλεγχος; Ακόμη ένα ερώτημα που θέλω να θέσω είναι ότι δε πρόλαβαν να υλοποιηθούν οι εργασίες της τοποθέτησσης της θερμομόνωσης.Η ΕΕΔΜΚ έχει ισχύ μέχρι 19/7/2021....Να προχωρήσω σε έκδοση νέας ή μπορώ να αιτηθώ παράταση ισχύος αυτής;

Link to comment
Share on other sites

Στη φάση του ελέγχου διαδοχής δεν "τρέχουν" προθεσμίες.

Έχω μία περίπτωση αίτησης που απεβίωσε ο ωφελούμενος μετά την καταβολή των προκαταβολών μέσω δανείου.

Οι κληρονόμοι του ωφελούμενου είναι 3, εκ των οποίων ο ένας κληρονόμησε άμεσα το ακίνητο της αίτησης αφού είχε τη ψιλή κυριότητα, ο οποίος ήταν κ' εγγυητής στο δάνειο.

Αυτή η απλή κ' ξεκάθαρη περίπτωση διαδοχής δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα, εδώ κ' 4-5 μήνες, παρά το συνεχές τρέξιμο του κληρονόμου.

Η τράπεζα (ΕΤΕ) ζητούσε να μπουν εγγυητές στο δάνειο οι υπόλοιποι 2 κληρονόμοι, πράγμα που για διάφορους λόγους δεν ήταν εφικτό.

Ο κληρονόμος αναγκάστηκε να καταφύγει σε "μέσο" (αθάνατη Ελλάδα) ώστε να αρχίσει να φαίνεται πλέον κάποια διέξοδος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το αποτέλεσμα του ελέγχου των δικαιολογητικών σε μία αίτηση ήταν αρνητικό με ελλείψεις και πριν κάνω ειδικότερη αναφορά ήθελα να κάνω δύο γενικότερες ερωτήσεις.

1) Από τη στιγμή που στείλουν το μήνυμα του αποτελέσματος του ελέγχου όπου αναφέρουν τις ελλείψεις, μέχρι πότε εμείς μπορούμε να ανεβάσουμε τα δικαιολογητικά?

2) Σε περίπτωση που τα δικαιολογητικά που θα αναρτήσουμε δεν καλύπτουν τις ελλείψεις κατά την κρίση του ελεγκτή, τότε θα μας αποσταλεί και δεύτερο μήνυμα με τις εναπομείνασες ελλείψεις ή θα γίνει ανάκληση της αίτησης με μη καταβολή της επιχορήγησης για το σύνολο των παρεμβάσεων?

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dadabook said:

Καλημέρα, το αποτέλεσμα του ελέγχου των δικαιολογητικών σε μία αίτηση ήταν αρνητικό με ελλείψεις και πριν κάνω ειδικότερη αναφορά ήθελα να κάνω δύο γενικότερες ερωτήσεις.

1) Από τη στιγμή που στείλουν το μήνυμα του αποτελέσματος του ελέγχου όπου αναφέρουν τις ελλείψεις, μέχρι πότε εμείς μπορούμε να ανεβάσουμε τα δικαιολογητικά?

2) Σε περίπτωση που τα δικαιολογητικά που θα αναρτήσουμε δεν καλύπτουν τις ελλείψεις κατά την κρίση του ελεγκτή, τότε θα μας αποσταλεί και δεύτερο μήνυμα με τις εναπομείνασες ελλείψεις ή θα γίνει ανάκληση της αίτησης με μη καταβολή της επιχορήγησης για το σύνολο των παρεμβάσεων?

1) Δεν γνωρίζω

2) Μου έχει έρθει και 3ο μήνυμα για το ίδιο ζήτημα - έλλειψη (νομιμοποίηση)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Δεν τρέχει κάποια ιδιαίτερη προθεσμία όταν υπάρχουν ελλείψεις στα δικαιολογητικά

2) Όχι, δε γίνεται ανάκληση της αίτησης έτσι εύκολα. Θα ξαναστείλουν μήνυμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είμαι απο Μάρτιο σε μια παλιά αίτηση σε έλεγχο διακιολογητικών. Μετά το πάσχα μου ζητήσανε επιπρόσθετα και συμβόλαιο. Δε κατάλαβα για ποιο λόγο ενώ είχα καταθέσει την άδειοα αλλά ας είναι. Απο τότε σήμερα μου στήλανε πάλι για ενημέρωση δικαιολογητικών του στυλ: Στο παράρτημα τρία να γραφεί στην αναλυτική περμάβαση αντί για "μεγαλύτερο απο "  όπως ακριβώς αναφέρεται στον οδηγό. Και ένα κάρο υπεύθυνες δηλώσεις. Είχα διαβάσει οτι υπήρχε ζήτημα τώρα τελευαία και ζητάγανε ότι ναναι. Οπότε ήθελα να ρωτήσω ξεμπέρδεψαν οι συνάδελφοι που είχαν τα αντίστοιχα ζητήματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.