Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Kαλημέρα σε όλους.

Έχω υποβάλλει αίτηση για την υπαγωγή της οικίας μου στο πρόγραμμα Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2020 και η οποία έχει υπαχθεί.
 
Έχω υπογράψει τη δανειακή σύμβαση που αφορά στην υλοποίηση του προγράμματος με την συνεργαζόμενη Τράπεζα και η αίτησή μου, βρίσκεται στο στάδιο καταχώρησης των προμηθευτών. 
 
Για την υλοποίηση των παρεμβάσεων του έργου, προτίθεμαι να αναθέσω την εκτέλεση του (το σύνολο των παρεμβάσεων) σε τεχνική εταιρεία (ανάδοχος έργου).
 
Θα ήθελα να σας παρακαλέσω όπως μου γνωρίσετε τα παρακάτω:
α. Υπάρχει δυνατότητα ανάθεσης του έργου σε έναν εργολάβο (ανάδοχος έργου), ο οποίος θα προβεί στο σύνολο των παρεμβάσεων που απαιτούνται;
 
β. Ο παραπάνω ανάδοχος, θα εμφαίνεται ως ο μόνος "προμηθευτής" για το σύνολο των εργασιών - υλικών (π.χ. εργασίες θερμοπροσοψης - υλικά θερμοπρόσοψης, αντλία θερμότητας-εργασίες τοποθέτησης αντλίας θερμότητας, αντικατάσταση κουφωμάτων - προμήθεια κουφουμάτων, προμήθεια κλιματιστικών - εγκατάσταση κλιματιστικών κ.λπ.);
 
γ. Στην περίπτωση που αυτό δεν είναι εφικτό, θα πρέπει να καταχωρηθούν ως προμηθευτές οι αντίστοιχοι από τους οποίους θα πραγματοποιηθεί η προμήθεια των υλικών (π.χ. προμηθευτής κουφωμάτων, προμηθευτής αντλίας θερμότητας - κλιματιστικών), προκειμένου να λάβουν αυτοί τη σχετική προκαταβολή και να εκδόσουν τα αντίστοιχα παραστατικά για την προμήθεια των υλικών και ο ανάδοχος να εκδόσει τα αντίστοιχα παραστατικά για τις εργασίες των επιμέρους κατηγοριών;
 
γ. Στην περίπτωση που υπάρχει δυνατότητα να είναι ο μοναδικός "προμηθευτής", τα παραστατικά που θα κόβει θα πρέπει να είναι διαφορετικά για την προμήθεια των υλικών και διαφορετικά για την εκτέλεση των εργασιών ;
 
δ. Τα παραστατικά θα πρέπει να είναι ξεχωριστά για κάθε κατηγορία παρέμβασης (π.χ. ένα παραστατικό για τη θερμοπρόσοψη, άλλο παραστατικό για την αντικατάσταση κουφωμάτων, και ούτω καθεξής), ή ένα παραστατικό στο οποίο θα αναγράφονται τα ποσά ανά κατηγορία παρέμβασης;
 
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά το πρόγραμμα είναι αρκετά μπερδεμένο (αν και έχω διαβάσει αρκετές φορές τον οδηγό) και δε βγάζω εύκολα άκρη.
 
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις τυχόν απαντήσεις σας.
 
Με εκτίμηση Νίκος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, σχετικά με τον ορισμό του διαδόχου, αρχικά η πλατφόρμα ζητάει το ΑΦΜ του, γνωρίζει κάποιος: 1.Απαιτείται να γίνει ταυτοποίηση του προφίλ του διαδόχου μέσω του συστήματος του Εξοικονομώ αυτονομώ ;

2. Θα χρειαστεί επιπλέον δικαιολογητικά για τον διάδοχο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gab pet said:

Καλημέρα, σχετικά με τον ορισμό του διαδόχου, αρχικά η πλατφόρμα ζητάει το ΑΦΜ του, γνωρίζει κάποιος: 1.Απαιτείται να γίνει ταυτοποίηση του προφίλ του διαδόχου μέσω του συστήματος του Εξοικονομώ αυτονομώ ;

2. Θα χρειαστεί επιπλέον δικαιολογητικά για τον διάδοχο;

 

Ευχαριστώ

1. Ναι, πρέπει να εγγραφεί ως ωφελούμενος

2. Όχι

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nt7561 said:

 

Καλησπέρα

Κατ' αρχήν το πρόγραμμα προβλέπει δαπάνη για σύμβουλο έργου. Έτσι μπορείτε να ορίσετε κάποιον σχετικό με το πρόγραμμα ως σύμβουλο, ο οποίος θα σας βοηθήσει στην υλοποίηση του έργου και θα σας ξεμπερδέψει απαντώντας σε ότι ερώτημα έχετε.

Μέχρι να τον βρείτε, θα σας βοηθήσω απαντώντας λακωνικά (και δωρεάν😊) στις παραπάνω ερωτήσεις σας :

α. Ναι

β. Ναι (σαν προμηθευτής και ανάδοχος)

γ. Ναι.

γ(2). Όχι κατ' ανάγκη.

δ. Καλύτερα ξεχωριστά ανά κατηγορία παρέμβασης

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, nick_61 said:

Καλησπέρα

Κατ' αρχήν το πρόγραμμα προβλέπει δαπάνη για σύμβουλο έργου. Έτσι μπορείτε να ορίσετε κάποιον σχετικό με το πρόγραμμα ως σύμβουλο, ο οποίος θα σας βοηθήσει στην υλοποίηση του έργου και θα σας ξεμπερδέψει απαντώντας σε ότι ερώτημα έχετε.

Μέχρι να τον βρείτε, θα σας βοηθήσω απαντώντας λακωνικά (και δωρεάν😊) στις παραπάνω ερωτήσεις σας :

α. Ναι

β. Ναι (σαν προμηθευτής και ανάδοχος)

γ. Ναι.

γ(2). Όχι κατ' ανάγκη.

δ. Καλύτερα ξεχωριστά ανά κατηγορία παρέμβασης

 

 

 

 

Κατά αρχήν ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Έχω ορίσει σύμβουλο έργου. 

Κι αυτός είναι σύμφωνος με την ανάθεση του συνολικού έργου σε ανάδοχο (καλύτερα να έχω να κάνω με έναν παρα με πολλούς). 

Αυτό που κοιτάζω να ξεκαθαρίσω είναι το γραφειοκρατικο κομμάτι του προγράμματος. 

Ένας να πάρει την προκαταβολή και ο ίδιος να εξοφληθεί στο τέλος με το κλείσιμο του φακέλου. Ενημερωτικά, ο υποψήφιος ανάδοχος δεν έχει πρόβλημα να περιμένει την εξόφληση του μέχρι να εκκαθαριστεί ο φάκελος του σπιτιού. Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να γίνουν και κάποιες άλλες εργασίες (εκτός προγράμματος) που θα τις αναλάβει ο ίδιος. 

 

Μπορείτε λίγο να μου εξηγήσετε το γ(2);

Edited by nt7561
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, 

Προμηθευτής αντλίας θερμότητας κατοικίας που έχει ενταχθεί στο ΕΚΟ ΙΙ β κύκλος προτείνει να δηλώνονται οι  ρύποι του μηχανήματος εδω : 

https://ypen.gov.gr/perivallon/klimatiki-allagi/pliroforiako-systima-parakolouthisis-f-gases-ods/

Το έχει ψαξει κανείς ? Χρειαζεται να γίνει ? (δεν ειδα να αναφέρεται κάτι μέσα στον οδηγό του προγραμματος) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 14/12/2018 at 10:46 ΠΜ, kstgr said:

Έχω ένα πρόβλημα όπου χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

 

Ένας από τους προμηθευτές μου με ενημέρωσε μετά την εκταμίευση της προκαταβολής ότι θα αλλάξει η επωνυμία της επιχείρησης και ο αριθμός λογαριασμού IBAN και ότι η παλιά επωνυμία θα κλείσει. Μου ζήτησε να προβώ σε αλλαγή προμηθευτή. Έψαξα το παρόν θέμα και βρήκα αναφορές σχετικά με το τι προβλέπεται για τη συγκεκριμένη διαδικασία, επίσης στο εγχειρίδιο του πληροφοριακού συστήματος στη σελίδα 13 λέει αναλυτικά τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση.

Χθες λοιπόν που η αίτηση μου πήγε στο στάδιο το οποίο επιτρέπει την αλλαγή προμηθευτών πάτησα το κουμπί της αλλαγής προμηθευτών και πήγα να αντικαταστήσω τον συγκεκριμένο προμηθευτή, όμως μου βγάζει ένα μήνυμα με κόκκινα γράμματα το οποίο λέει " δεν είναι δυνατή η διαγραφή / αντικατάσταση του προμηθευτή επειδή έχουν βρεθεί καταχωρημένες εγγραφές. Μπορείτε να τροποποιήσετε το IBAN ( η / και το ποσό προκαταβολής για τις περιπτώσεις αιτήσεων με ενεργό δάνειο).

 

Στον οδηγό του προγράμματος λέει ότι:

 

"Σημειώνεται ότι το σύστημα δεν επιτρέπει τη διαγραφή προμηθευτή/αναδόχου, εφόσον έχει καταχωρηθεί παραστατικό
του στην καρτέλα «Παραστατικά – Λοιπά έξοδα». Επιπλέον, σε περίπτωση αίτησης με ενεργό δάνειο, μπορούν να
τροποποιηθούν τα ποσά προκαταβολών, με την προϋπόθεση ότι έχουν γίνει οι απαραίτητες μεταφορές χρημάτων εκτός
συστήματος, όπως ορίζεται από τον Οδηγό του Προγράμματος."

 

Δεν έχει ανεβεί κανένα παραστατικό στην καρτέλα παραστατικά - Λοιπά έξοδα. Άρα σε ποιες εγγραφές αναφέρεται;

Μήπως θυμάσαι τι έκανες τότε συνάδελφε? Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα..

* Δεν είναι δυνατή η διαγραφή / αντικατάσταση του προμηθευτή επειδή έχουν βρεθεί καταχωρημένες εγγραφές. Μπορείτε να τροποποιήσετε το ΙΒΑΝ (ή / και το ποσό προκαταβολής για τις περιπτώσεις αιτήσεων με ενεργό δάνειο).

 

 

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Εχετε και άλλον προμηθευτή? Πρέπει να επιστραφεί το ποσό από όλους τους προμηθευτές και να μοιραστεί το σύνολο τής προκαταβολής εξ- αρχής. 

Link to comment
Share on other sites

Το επέστρεψε ο ένας υδραυλικος αυτούσιο και το έλαβε ο καινούργιος. Πρέπει να επιστρέψουν όλοι τις προκαταβολές για να σβηστεί ο παλιός??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.