Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=5466&language=el-GR

 

Οι παρεμβάσεις αυτές ολοκληρώθηκαν σήμερα το απόγευμα και η δυνατότητα υποβολής αιτήσεων θα ενεργοποιηθεί αύριο Τρίτη, στις 8:00π.μ.

 

Τρίτη και ... 13 ?   :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: 

 

Ούτε στα πιο εφάνταστα όνειρα τους :smile:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σαφως και συμφωνούμε, νομίζω πολλοί γράψαμε ήδη στο φόρουμ την άποψή μας για το παιχνίδι που παίζεται στις πλάτες των μηχανικών, για το αντιεπιστημονικό του κριτηρίου FIFO και όλο τον τραγέλαφο με την ημερομηνία ενεργοποίησηςτης μπλατβόρμας (platform)....

- συμπέρασμα...το σύστημα δεν αλλάζει απλά με επιστολές, τα φαινόμενα αυτά έχουν τις ρίζες τους στον τρόπο λειτουργίας του κράτους και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να έχουμε εμείς μια αξιοπρεπή στάση απέναντι στον ιδιο μας τον εαυτό...

- δεν χρειάζεται να αγωνιά ο μηχανικός για το αν θα προλάβει να "εξυπηρετήσει" τους πελάτες του εντός ενός τέτοιου πλαισίου. ποιος δλδ θα πρωτοπρολάβει να κάνει αίτηση (και από τους χ πελάτες που έχει κάποιος πως γίνεται νε ξυπηρετηθούν όλοι πρώτοι)

- δεν χρειάζεται να ρίχνουμε τις τιμές στα ΠΕΑ σε εξευτελιστικά επίπεδα για να προσελκύσουμε πελάτες

- γενικά δεν χρειάζζεται άγχος, αλλά επιστημονική ακεραιότητα και ήθος. και αυτά πληρώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, συγγνώμη εάν με θεωρήσετε υπερβολικό αλλά δε μπορώ να κάθομαι άλλο πίσω απο το πληκτρολόγιο και να κρύβομαι περιμένωντας κάποιο φωστήρα του ΥΠΕΝ να κάνει κάτι για μένα.

Η άποψη οτι οτι είναι να γίνει θα γίνει δε χρειάζεται να φέρουμε την καταστροφή είναι απολύτως σεβαστή απο εμένα, αλλά η ΚΟΡΟΪΔΙΑ προς τους Μηχανικούς-Επιστήμονες (!!) είναι ΚΟΡΟΪΔΙΑ σε κάθε περίπτωση.

Νομίζω οτι σχεδόν όλοι μας την έχουμε νιώσει, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο.

 

Σας παραθέτω την επιστολή που μόλις έστειλα στον πρόεδρο του Παν. Συλλογου Πιστοποιημένων Ενεργ. Επιθεωρητών

 

Αγαπητέ κ. Λάσκο,

 

Θα ήθελα αρχικά να σας εκφράσω την ολοκληρωτική συμφωνία μου με την πρόσφατη ανακοίνωση του συλλόγου, η οποία θεωρώ ότι αντιπροσωπεύει το σύνολο των Ενεργειακών Επιθεωρητών.

Παρά το ότι τη στιγμή αυτή δεν τυγχάνω μέλος του συλλόγου (θα το πράξω όμως άμεσα), θεωρώ ότι θα πρέπει να κινηθούμε νομικά ενάντια στον οποιοδήποτε υπεύθυνο για αυτή την κατάντια.

Ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζονται οι Μηχανικοί είναι κατάπτυστος και απαξιωτικός.

Ανεξάρτητα από το εάν η πλατφόρμα λειτουργήσει ή όχι, νομίζω ότι έχουμε περάσει αρκετά τις τελευταίες ημέρες, τόσα μάλιστα που άνετα μπορούμε να καταθέσουμε αγωγή, το μοναδικό πράγμα που ίσως ταρακουνήσει λίγο τα νερά.

Φαντάζομαι ότι και εσείς νιώθετε το ίδιο, ότι και εσείς έχετε αφήσει πίσω πελάτες, δουλειές και οικογένεια για να παίξετε το παιχνίδι στο οποίο μας έχουν βάλει εκμεταλλευόμενοι την ανέχεια του κλάδου μας.

Εάν ο ΠΣΥΠΕΝΠ θελήσει να οργανώσει τέτοιου τύπου αντίδραση, θα σας υποστηρίξω (και ως μέλος του συλλόγου) με όλες μου τις δυνάμεις.

Ως μονάδα, ο καθένας από εμάς δε μπορεί να κάνει τίποτα.

Δεν πρέπει να μείνουμε άπραγοι μπροστά σε αυτόν τον εμπαιγμό και θα πρέπει να διεκδικήσουμε την αξιοπρέπειά μας, αλλά και όποια ηθικά και οικονομικά οφέλη μας ανήκουν.

Με επιμερισμό του κόστους μια τέτοια δράση είναι –κατά τη γνώμη μου- απολύτως ρεαλιστική.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, ελπίζω να συμμερίζεστε την αγανάκτησή μου ως Οικογενειάρχη (κυρίως), Μηχανικό και Επιστήμονα

 

 

Δε γνωρίζ εάν θα γίνει κάτι, αλλά θα ήθελα να πιστεύω οτι κάποιοι απο εσάς συμφωνούν...

 

ευχαριστώ

cossie συμφωνώ απόλυτα

 

νομίζω θα μαζευτούμε αρκετοί

 

ενημέρωσε μας από εδώ αν αρχίσει κάτι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.b2green.gr/el/post/55642/realistiki-imerominia-gia-tin-enarxi-tou-programmatos-exoikonomisi-kat-oikon-ii-zitoun-oi-energeiakoi-epitheorites

 

Μπράβο στους συναδέλφους. Είναι ο μόνος επίσημος φορέας που ασχολήθηκε. Κακώς δεν είμαι τόσο καιρό μέλος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νιώθω πολύ μεγάλος μ@@@@ας .Αυτή τη στιγμή ετοιμάζομαι να πάω γραφείο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.