Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Ειμαι απλός πολίτης όπου από εδώ μέσα έχω βοηθηθεί πολλές φορές γιατί δεν έχω γνώσεις. Είναι όμως φυσιολογικό το σύστημα να ζητάει καινούργιο mail από τη στιγμή που ο οδηγός έγραφε ξεκάθαρα ότι την αρχική εισαγωγή των στοιχείων την κάνει ο αιτών. Αν τυχόν θα ήθελε σύμβουλο έργου, θα περνούσε το ΑΦΜ του μηχανικού και έπειτα αυτός θα μπορούσε να εισέλθει με τα δικά του στοιχεία και να κάνει ότι θέλει στην αίτηση του κάθε αιτούντα που θα του είχε δώσει δικαιώματα. Αν ο αιτών δεν μπορεί γιατί δεν γνωρίζει, ας βρει κάποιον συγγενή του να το κάνει. Μηχανικοί είστε ή γραμματείς; Απόφαση κάποιων ήταν να ακολουθήσουν αυτή την οδό.

Προκειμένου να αναδείξουν ότι το πρόγραμμα μπορεί να υλοποιηθεί και χωρίς την βοήθεια του συμβούλου (ο οποίος μπορεί να είναι μέχρι και αστροναύτης) επέτρεψαν στους ιδιώτες να προχωράνε δοκιμάζοντας την τύχη τους με αιτήσεις.

Αρκετοί θα το δούνε σαν ευκαιρία και θα δοκιμάσουν την τύχη τους με το πρόγραμμα (δε κοστίζει τίποτα) και αν τους βγάλει ότι επιδοτούνται μια χαρά διαφορετικά δε χύθηκε και το γάλα. Ταυτόχρονα όμως οι μηχανικοί οι οποίοι έχουν εξετάσει ποιος μπορεί να ενταχθεί και έχουν προχωρήσει σε πιστοποιητικά κτλ ώστε να προλάβουν δε μπορούν να κάνουν τίποτα. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω βλέπω ότι κατέβασαν ρολά, σκέφτονται τι μαλακία θα γράψουν στο δελτίο τύπου. Ας περιμένουμε να γελάσουμε

 

"Μετά το απρόσμενο σουξέ της γαλαξιακής σύλληψης προγραμματάρας μας ΕΚΟΙΙ, αποφασίσαμε να πάμε με τα συντρόφια για ουζάκι, κατεβάζοντας παράλληλα το εκτυφλωτικά λειτουργικό portal, με σκοπό να δώσουμε τον απαραίτητο χρόνο στα κορόιδα ώστε να δεχτούν απρόσκοπτα τα υβριστικά σχόλια των πελατών τους. Ραντεβού πάλι αύριο με την αυγούλα για μία ακόμα παράσταση της επιθεώρησής μας".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Giorgis04

είμαστε Μηχανικοί και συνάμα Γραμματείς. Οι πελάτες μας κατά κανόνα δεν έχουν email και αναλαμβάνουμε εμείς αυτή τη διεκπεραίωση.   Θα σου έγραφα κι άλλα αλλά σου τα γραψε ο συνάδελφος στο άλλο δωμάτιο, που κι εκεί επιμένεις να μας τη μπαίνεις  χωρίς να θες να μας προσβάλλεις όπως λες, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω κι εγώ.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα σκέφτομαι ότι με αυτό τον τρόπο αποσκοπούν στη μείωση της ανεργίας. Αφού πλέον απαιτείται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ένα άτομο μπροστά από τον υπολογιστή, θα πρέπει να πάρουμε υπάλληλο. :D

Link to comment
Share on other sites

https://www.b2green.gr/el/post/55683/g-maniatis-kamia-ntropi-kamia-paraitisi-gia-to-fiasko-tou-neou-exoikonomo

 

Σκέφτομαι το meme... " Εξοικονομώ με ΠΑΣΟΚ - Εξοικονομώ με ΣΥΡΙΖΑ"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου να αναδείξουν ότι το πρόγραμμα μπορεί να υλοποιηθεί και χωρίς την βοήθεια του συμβούλου (ο οποίος μπορεί να είναι μέχρι και αστροναύτης) επέτρεψαν στους ιδιώτες να προχωράνε δοκιμάζοντας την τύχη τους με αιτήσεις.

Αρκετοί θα το δούνε σαν ευκαιρία και θα δοκιμάσουν την τύχη τους με το πρόγραμμα (δε κοστίζει τίποτα) και αν τους βγάλει ότι επιδοτούνται μια χαρά διαφορετικά δε χύθηκε και το γάλα. Ταυτόχρονα όμως οι μηχανικοί οι οποίοι έχουν εξετάσει ποιος μπορεί να ενταχθεί και έχουν προχωρήσει σε πιστοποιητικά κτλ ώστε να προλάβουν δε μπορούν να κάνουν τίποτα. 

 

Έχουμε κάποια στοιχεία ότι το μεγαλύτερο φόρτο στο σύστημα το προκαλούν οι μεμονωμένοι πολίτες κι όχι τα γραφεία (και ειδικά κάποια μεγάλα που έχουν λυσσάξει στη διαφήμιση για το ΕΞ. ΙΙ και έχουν 5-10 άτομα όλη μέρα στο refresh) που, κακώς, είχαν υποσχεθεί σε 20-30 πελάτες ότι θα τους περνούσαν την αίτηση από την πρώτη μέρα;

 

Με την ίδια λογική, μπορώ να πω ότι ως ιδιώτης, έχω ήδη εξοφλήσει τον μηχανικό μου για το 1ο ΠΕΑ, άρα έχει πληρωθεί για την εργασία του κι έχω ήδη "ρισκάρει" το κονδύλι αυτό.

Για να μην αναφέρω ότι - εάν κρίνω από διάφορες απορίες που διαβάζω - μάλλον γνωρίζω τον οδηγό εφαρμογής καλύτερα από κάποιους μηχανικούς. :P

Το μόνο που μένει είναι να "σχολάσουν" τα γραφεία για να καταφέρω να μπω να κάνω την αίτησή μου. :)

 

[Το κομμάτι του ότι διάφορα γραφεία βοηθάνε επιτήδειους να ετοιμάσουν επιλέξιμο φάκελο με διορθωτικές δηλώσεις για "κατοικίες" που τώρα θυμήθηκαν ότι είναι κύριες κλπ., κλέβοντας δυνητικά κονδύλια από κατοικίες που είναι πραγματικά επιλέξιμες και που οι παρεμβάσεις θα πιάσουν τόπο, ας μην το πιάσουμε. Άλλωστε, όπως και στην περίπτωση της επάρκειας της υπολογιστικής υποδομής στην οποία στηρίζεται το πρόγραμμα, έτσι κι εδώ, την βασική ευθύνη την έχει το κράτος που αφήνει τα παραθυράκια αυτά.]

Edited by TheShaman
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απλός πολίτης όπου από εδώ μέσα έχω βοηθηθεί πολλές φορές γιατί δεν έχω γνώσεις. Είναι όμως φυσιολογικό το σύστημα να ζητάει καινούργιο mail από τη στιγμή που ο οδηγός έγραφε ξεκάθαρα ότι την αρχική εισαγωγή των στοιχείων την κάνει ο αιτών. Αν τυχόν θα ήθελε σύμβουλο έργου, θα περνούσε το ΑΦΜ του μηχανικού και έπειτα αυτός θα μπορούσε να εισέλθει με τα δικά του στοιχεία και να κάνει ότι θέλει στην αίτηση του κάθε αιτούντα που θα του είχε δώσει δικαιώματα. Αν ο αιτών δεν μπορεί γιατί δεν γνωρίζει, ας βρει κάποιον συγγενή του να το κάνει. Μηχανικοί είστε ή γραμματείς; Απόφαση κάποιων ήταν να ακολουθήσουν αυτή την οδό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή δλδ το γράφει  ο Οδηγός Προγράμματος αυτομάτως είναι και λογικό? προφανώς και δεν έχεις εικόνα της πλειοψηφίας των ενδιαφερόμενων-πελατών... Είναι λογικό δλδ. έτσι όπως διαμορφώθηκε το νέο '"Εξοικονομώ", να κρίνεται η ένταξη ή όχι μιας κατοικίας από τους πελάτες, που πολλές φορές δεν έχουν την παραμικρή επαφή με υπολογιστή. Μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Το έριξαν εντελώς.

Λογικά θα βγει ανακοίνωση.

Αλλά απορώ. Λίγη ξεφτίλα και ντροπή δε νοιώθουν;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.