Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

@TheShaman

Μάλλον δε κατάλαβες σε τι αναφέρομαι... ο προβληματισμός μου είναι στον αλόγιστο φόρτο που δέχεται το σύστημα.

Το ελεύθερο επάγγελμα έχει τα θετικά του έχει και τα αρνητικά του. Διάβασα το πόστ του συναδέρφου το πρωί που σηκώθηκε μέσα στην νύχτα και δε τόλμησα να του απαντήσω ότι εγώ είχα φτάσει στο γραφείο εκείνη την ώρα.

Τώρα για τα μεγάλα γραφεία που καλώς ή κακώς έχουν στρατιά (μηχανικούς????) δε μπορώ να σχολιάσω τίποτα παραπάνω από το αν τους πληρώνουν όπως πρέπει και κανονικά στην ώρα τους καλά κάνουν και τους έχουν. Ακόμη αν πιστεύεις, συγκεκριμένα για  αυτούς, ότι με το που θα έρθει η ώρα να σχολάσουν θα φύγουν τότε θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς...(αυτοί φυσικά το επέλεξαν).

Τέλος θα συμφωνήσω μαζί σου το ότι όποιος εγγυήθηκε ότι θα υποβάλει δήλωση έχει θέμα, εμένα όταν με ρωτούσαν του έλεγα ότι δεν μπορώ να εγγυηθώ τίποτα απο το να προσπαθήσω για το καλύτερο. 

Φιλικά.

Edited by castell
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα περίμενε το ΤΕΕ και ο στασινός να κάνει παρέμβαση? Τραγικός!!!!

 

ή προάγγελος της ανακοίνωσης του υπουργείου για να μειωθεί η ξεφτίλα τους

Edited by zio7
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα περίμενε το ΤΕΕ και ο στασινός να κάνει παρέμβαση? Τραγικός!!!!

 

ή προάγγελος της ανακοίνωσης του υπουργείου για να μειωθεί η ξεφτίλα τους

 

Αυτό είναι ένα πολύ πιθανό ενδεχόμενο!

Edited by michael1983
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απλός πολίτης όπου από εδώ μέσα έχω βοηθηθεί πολλές φορές γιατί δεν έχω γνώσεις. Είναι όμως φυσιολογικό το σύστημα να ζητάει καινούργιο mail από τη στιγμή που ο οδηγός έγραφε ξεκάθαρα ότι την αρχική εισαγωγή των στοιχείων την κάνει ο αιτών. Αν τυχόν θα ήθελε σύμβουλο έργου, θα περνούσε το ΑΦΜ του μηχανικού και έπειτα αυτός θα μπορούσε να εισέλθει με τα δικά του στοιχεία και να κάνει ότι θέλει στην αίτηση του κάθε αιτούντα που θα του είχε δώσει δικαιώματα. Αν ο αιτών δεν μπορεί γιατί δεν γνωρίζει, ας βρει κάποιον συγγενή του να το κάνει. Μηχανικοί είστε ή γραμματείς; Απόφαση κάποιων ήταν να ακολουθήσουν αυτή την οδό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορει να απαντας ως δυνητικα δικαιουχος (να προσπαθεις να μπεις να κανεις αιτηση για το ακινητο σου) οποτε δε σε βολευει να μπει μηχανικος να κανει την αιτηση για καποιον αλλον μπας και τα βαλει σωστα τα τ.μ. της αδειας πχ (ενω ο ιδιωτης θα τα βαζε λαθος).

 

Μπορει να απαντας χωρις να προσπαθεις να κανεις αιτηση στο προγραμμα (και να μη σε ενδιαφερει) οποτε κακως κοροιδευεις την κουραση του μηχανικου και δη σημερα που υπαρχει μια ενταση.

 

Σε καθε περιπτωση επιλογη του καθενα ειναι τι τεχνικη υπηρεσια θελει να παρεχει στους πελατες του, πως την παρεχει,ποτε και για ποσο. Δε θα ηθελα να με ονομασει ομως καποιος γραμματεια οταν θα βοηθησω με το αζημιωτο τον πελατη μου και οταν το κτιριο του πελατη μου το ξερω απ' εξω και του ζηταει στη φορμα τεχνικα στοιχεια.

 

Αυτο το στυλ γιατι παραπονιεστε οι μηχανικοι και τι ειστε γραμματεις εμενα με προσβαλει και στο λεω κοσμια.

 

Δηλαδη οταν σου φτιαξω φακελο για μια αδεια να μην τον παω στην υπηρεσια; να στο δωσω στο χερι και θα τον πας;

 

Εαν επιλεξεις να μου απαντησεις θα ηθελα να ξερω αν κανεις αιτηση στο προγραμμα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

 

Έχω μια ερώτηση

 

Ανήλικος με πλήρη κυριότητα , χωρίς ταυτότητα , ( έχει αφμ και Ε9 ) , Ποιος θα κάνει την αίτηση , αυτός ή ο κηδεμόνας του? Αυτός δεν έχει ταυτότητα άρα πως θα κάνει αίτηση ? 

και αν κάνει ο κηδεμόνας του υπάρχει πρόβλημα γιατί ο κηδεμόνας κάνει αίτηση για άλλο ακίνητο. Και δεν μπορεί να γίνουν 2 αιτήσεις από το ίδιο αφμ.

Έχετε καμιά λύση?

 

Ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.