Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Σε περίπτωση ΕΝήλικου εξαρτόμενου τέκνου (πχ φοιτητης), χρειάζεται δικαιολογητικό περι μη υποχρέωση υποβολής δήλωσης και υπεύθυνη δήλωση?? Έτυχε σε κανέναν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε περίπτωση που η οικοδομική άδεια αναφέρει "οδός 1" για το ακίνητο και στο ε9 είναι καταχωρημένη ως "οδός 2" (καμία σχέση δεν έχουν μεταξύ τους αφού στο ε9 την έχει ως ανωνυμος) στην διεύθυνση στο σύστημα και στο πεα ποια οδό καταχωρώ?? χρειάζεται βεβαίωση από ΟΤΑ για το ακίνητο??

Link to comment
Share on other sites

Σαν tip επειδή έφαγα ώρες μέχρι να το βρω.

 

Είχα μια χήρα (οικογενειακή κατάσταση ΑΑΔΕ σε χηρεία), που επειδή δεν είχε οικογενειακή κατάσταση σε χηρεία την έβαλα άγαμη.

Για ώρες μου εμφάνιζε πρόβλημα διασταύρωσης με την ΑΑΔΕ χωρίς να μου λέει που είναι το πρόβλημα. Πέρναγα και ξαναπέρναγα τα δεδομένα, ακύρωσα και ξαναέφτιαξα την αίτηση από την αρχή και τίποτα. Τελικά έπρεπε να την βάλω έγγαμη και να βάλω το ΑΦΜ και μηδενικό εισόδημα στον αποθανόντα για να προχωρήσει!!!

Συγνώμη για την ερώτηση, αλλά σε αντιστοιχη περίπτωση μου δέχτηκε την αίτηση χήρου, ως αγαμο και δεν εκανα την διαδικασία που εκανες εσυ. Πόσο πρόσφταος ηταν ο θάνατος στην περίπτωση σου γιατί σε μενα είχε πεθάνει πριν πολλά χρόνια και δεν υπάρχει ΑΦΜ σε λειτουργία στην περίπτωση μου.

Link to comment
Share on other sites

προτεινω οσοι εχουν  ''Τρέχουσα Κατάσταση : 03.ε Αίτηση πολυκατοικίας σε προσωρινή υποβολή'' και ειναι πολλοι απ οτι βλεπψω να βρουμε ενα τροπο να κοινηθουμε νομικα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση ΕΝήλικου εξαρτόμενου τέκνου (πχ φοιτητης), χρειάζεται δικαιολογητικό περι μη υποχρέωση υποβολής δήλωσης και υπεύθυνη δήλωση?? Έτυχε σε κανέναν?

Νομίζω πρέπει να βαλεις το ποσό που δηλώνει στην φορολογική του δήλωση το εξαρτημένο μέλος (το μηδεν μαλλον δε θα το δεχτει).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 1+1 δώρο σήμερα η dominos, είναι κανείς ανατολικά Θεσσαλονίκη -Φάληρο ; 

 

δεν υπάρχει αυτό που ζούμε, ακόμα και για το ελληνικό δημόσιο είναι εκτός πραγματικότητας...! 

Edited by cve20126
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να βαλεις το ποσό που δηλώνει στην φορολογική του δήλωση το εξαρτημένο μέλος (το μηδεν μαλλον δε θα το δεχτει).

 Στην περίπτωση μου δεν κάνει δήλωση το ενήλικο τέκνο, δεν έχει να δηλώσει κάτι προφανώς... Μήπως επειδή είναι ενήλικο και δεν κάνει ξεχωριστή δήλωση πρέπει να μπει δικαιολογητικό περι μη υποβολής φορολογικής δήλωσης? Εχει κανείς κανένα υπόδειγμα τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ερώτηση, αλλά σε αντιστοιχη περίπτωση μου δέχτηκε την αίτηση χήρου, ως αγαμο και δεν εκανα την διαδικασία που εκανες εσυ. Πόσο πρόσφταος ηταν ο θάνατος στην περίπτωση σου γιατί σε μενα είχε πεθάνει πριν πολλά χρόνια και δεν υπάρχει ΑΦΜ σε λειτουργία στην περίπτωση μου.

Και μένα σαν άγαμο μου την πέρασε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που η οικοδομική άδεια αναφέρει "οδός 1" για το ακίνητο και στο ε9 είναι καταχωρημένη ως "οδός 2" (καμία σχέση δεν έχουν μεταξύ τους αφού στο ε9 την έχει ως ανωνυμος) στην διεύθυνση στο σύστημα και στο πεα ποια οδό καταχωρώ?? χρειάζεται βεβαίωση από ΟΤΑ για το ακίνητο??

Προσωπικά για την περίπτωση του Εξοικονομώ στο ΠΕΑ καταχωρώ πάντα την διεύθυνση του Ε9 ακόμη και αν είναι διαφορετική από τη διεύθυνση του λογαριασμού της ΔΕΗ, για να μην υπάρχει πρόβλημα με το σύστημα και να προχωρήσει η αίτηση. Η διεύθυνση της Ο.Α. δεν με απασχολεί σε αυτό το στάδιο καθόλου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.