Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ίδιο έκανα κι εγώ αλλά δεν πέρασε γιατί η ιδιοκτησία δηλωνότανε μόνο από τον επικαρπωτή σαν επικαρπία 100%, ο ψιλός κύριος δεν το δήλωνε, τον ειδοποίησα να το δηλώσει και ο λογιστής του του είπε ότι δεν απαιτείται , έτσι το εγκατέλειψα.

Αυτοί οι λογιστές έχουν φάει κόσμο με το το Εξοικονομώ, μια τα Ε9 μια τώρα αυτό, αστα να πάνε!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη μάστιγα οι λογιστές. Ένας στους δέκα έχει σωστό Ε9 που συμφωνεί με άδειες και τίτλους, οι υπόλοιποι προφανώς περνάνε αέρα εμβαδά και ιδιοκτησίες χωρίς καμία διασταύρωση ή επιβεβαίωση..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κόλπο γι αυτούς που το απέκτησαν πρόσφατα... Βρείτε αν το δήλωνε σαν 1η κατοικια κάποιος (έστω κι ενοικιαστής), έστω και 2 χρόνια πριν και βάλτε το κενό και το αφμ του..

 

Εμένα προχώρησε και μου ζητάει συμβόλαιο, υπεύθυνη δήλωση κλπ

 

Στην περίπτωση του κενού, σημαίνει ότι στην πλέον πρόσφατη φορολογική δήλωση ο ιδιοκτήτης το δήλωνε κενό. Θα μου πεις, αυτός δεν το δήλωνε καθόλου, αφού δεν το είχε στην ιδιοκτησία του! Άρα, πώς κάνει επαλήθευση η ΑΑΔΕ; Βλέπει τα στοιχεία του προηγούμενου ιδιοκτήτη και σε προχωράει. 

Αλήθεια, επειδή με ενδιαφέρει, απάντησε μου σε παρακαλώ αν πήρες 6ψήφιο.

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα στην παρέα. Για όσους έχουν πρόβλημα και τους κλείδωσε το σύστημα λόγω του θέματος εμπλοκής πολυκατοικίας ή κάτι σχετικά και ουσιαστικά τους πέταξε εκτός προγράμματος μη δίνοντας τους την ευκαιρία να κάνουν κάτι, ένας πελάτης μου, που έχει το ίδιο πρόβλημα, αποφάσισε να μαζέψει κόσμος για να κάνουν προσφυγή, όχι απλή καταγγελία.

Μου ζήτησε να δημoσιοποιήσω το email που ετοίμασε για αυτό τον σκοπό.

Το γράφω εδώ και όσοι ενδιαφερόμενοι θέλουν, μπορούν να έρθουν σε επαφή μαζί του. 

Μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον κ. Στράτο στο email:

[email protected]

Θα το προχωρήσει όσο πάει, αλλά θέλει συμμετοχή για να έχει επιτυχία. Από εμένα καλή επιτυχία σε όλους.

 

Τελικά λόγο μικρής δυστυχώς συμμετοχής, ακυρώθηκε η προσπάθεια.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να συντονιστούμε, γιατί δεν είμαστε λίγοι αυτοί που έχουν το ίδιο πρόβλημα, και από τη στιγμή που η υπαιτιότητα της πλατφόρμας είναι δεδομένη, η δικαίωση είναι σχεδόν σίγουρη

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ήδη το mail στειλε σε αυτόν που το έχει να σου στείλει τον κωδικό!!!

Το εκανα αλλα δεν ελαβα απαντηση.....Δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό έκανα αλλά μέχρι να το κάνω τον πήγε στους επιλαχόντες

το ίδιο ακριβώς έπαθα κι εγώ!

Γι' αυτό δηλαδή ποιος φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, δεν είμαι συνάδελφος αλλά ιδιώτης.Τραβάμε τα μαλλιά μας παρέα με το μηχανικό που μας κάνει την αίτηση καθώς έχω νεοαποκτηθέν ακίνητο.Όταν δηλώνει το αφμ μου δεν το αναγνωρίζει η ΑΑΔΕ καθώς φαίνεται μόνο στο Ε9 και όχι στο περσινό Ε1.Το κακό είναι πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το κληρονόμησε και δεν το δήλωνε 1η κατοικία στο Ε1 του άρα αν βάλουμε κενό και το ΑΦΜ του δεν το δέχεται το σύστημα.Το πιο κακό είναι πως ο παππούς που το κληροδότησε το έιχε ναι μεν 1η κατοικία πριν 2 χρόνια περίπου άλλα πέθανε.Να την κλάψουμε την αίτηση;Δεν είναι άδικο και για μας που θέλουμε να φτιάξουμε ένα σπίτι παλιό για να το έχουμε ως πρώτη κατοικία να μη μπορούμε να επωφεληθούμε από το πρόγραμμα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι.

Με βαση τον οδηγο ειχες δικαιωμα ρητα (λεει να το περασεις στο ε9 και να κανεις υπ. δηλωση οτι το απεκτησες προσφατα-οτι θα το χρησιμοποιησεις απο δω και περα που το απεκτησες ως 1η κατοικια).

 

Κινησου με καθε μεσο (mail, περιφερειακο τεε, τηλεφωνο στο helpdesk).

 

Ας με διορθωσει συναδελφος εαν κανω οποιοδηποτε σφαλμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.