Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Ξέρει κανείς τι είναι το:

 

Άθροισμα εισοδημάτων επιβ. εισφοράς τέκνων *

 

Μου βγάζει λάθος, δοκιμάζω αθροιστικά εισοδήματα, το εισοδημα του ενος παιδιου, δε βγαζω ακρη

υποτιθεται ότι είναι κάτι που προκύπτει από το εεκαθαριστικό;

Τελικά  με τα πολλά τηλεφωνηματα σε λογιστές, στο Υπουργείο (και αυτοί δεν ήξεραν ακριβώς) κτλ

έβγαλα άκρη.

Ζήτας το Ε1 του υπόχρεου, στην τελευταία σελίδα κάτω, κάτω είναι δηλωμένα τα ΑΦΜ των παιδιών (μπορεί ο υπόχρεος να έχει και άλλα παιδιά εκτός αυτών, δε σε νοιάζει για τα υπόλοιπα).

Παίρνεις τα Εκκαθαριστικά από αυτά τα παιδιά, και βάζεις αθροιστικά τα εισοδήματα αυτά και μόνο (μπορεί να είναι και τεκμαρτά).

Γι' αυτες τις μ@λ@κίες τους που δεν υπήρχαν στον οδηγό, αυτός έχασε την προθεσμία του και πιθανότατα και τη σειρά του, φταίει;

Edited by gkostis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο σενάριο του πεα έχω βάλει R>1,8 αλλα στη δαπάνη (ηλεκτρονικη και σκαναρισμένη) έχω βάλει R<1,8 με τα αντίστοιχα χρήματα. Θα υπάρξει πρόβλημα με την αίτηση η απλά θα χρειαστεί να καλύψει ο ωφελούμενος τυχον διαφορά στη συγκεκριμένη δαπάνη;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ arisermpo για την απάντηση. Ο μηχανικός θα μπει, ελπίζω τη Δευτέρα, ώς ωφελούμενος και ως σύμβουλος, με το μαίηλ του για να κάνει όλη τη διαδικασία για λογαριασμό μου... Την πρώτη Δευτέρα που άνοιξε το σύστημα για όλους και μετά έπεσε -πριν σκεφθούν τη λύση των περιφερειών (γνώμη μου θα έπρεπε να είχε σπάσει όλη η Ελλάδα σε 6 και όχι τρεις περιφέρειες), δήλωσε καταρχήν το μαίηλ μου, αλλά δεν μου ερχόταν τίποτε (μόνο αργά το μεσημέρι ήρθε) και στο μεταξύ το άλλαξε για να βάλει το δικό του, μήπως και έτσι προχωρήσει. Φυσικά μέχρι εκεί πήγαμε, μετά το χάος. Οπότε φυσιολογικά το μαίηλ του θα έχει αποθηκευτεί από το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε,

 

Το σύστημα δούλεψε συγκεκριμένες ώρες, με συγκεκριμένο τρόπο, για συγκεκριμένους λόγους... 

 

Δευτέρα άνοιξε πρωί όπως είχαν πεί, ωστόσο με το ζόρι να μπορούσες να φτάσεις σε οριστικοποίηση ΜΙΑΣ αίτησης μέχρι το μεσημέρι οπότε και δόθηκαν κανονικά αριθμοί πρωτοκόλλου.. Δε ξέρω κάποιον συνάδελφο να έστειλε δευτέρα παραπάνω απο μία με δύο αιτήσεις οριστικές... Στη συνέχεια το σύστημα δούλεψε ΑΛΛΑ ενω έφτανες ώς το τέλος ΔΕΝ μπορούσες να κάνεις οριστική αίτηση, μόνο μπορούσες να συμπληρώνεις την αίτηση (όταν βέβαια δεν σου κλειδωνε αιτήσεις, δεν ζητούσε δικαιολογητικά ενώ δεν χρειαζόνταν κλπ κλπ). 

Τρίτη πήγε να ανοίξει πρωί αλλα αν θυμάμαι καλα πάλι μέχρι το μεσημέρι δεν δούλεψε καθόλου.. Μετά, άρχισε να δέχεται αιτήσεις και να μπορείς να τις οριστικοποιείς αλλα δεν έδινε εξαψήφιο και έδινε "-". Κάποια στιγμή έκλεισε κοντά στις 4 και είπε θα ξαναάνοιγε στις 20:00 κάτι που δεν έγινε ποτέ.

Τετάρτη πάλι δούλεψε προς το μεσημέρι και δεχθηκε αιτήσεις, αλλα αυτή τη φορά ενώ έκανες οριστική δεν έδινε ούτε "-". Μετά από μισή περίπου ώρα λειτουργίας άρχισε να βγάζει και το μήνυμα "οι πόροι έχουν τελειωσει.... ειστε επιλαχόντες κλπ κλπ..." και εννοείτε κοντά στο απόγευμα έκλεισε πάλι.

Σήμερα Πέμπτη, πάλι άνοιξε με καθυστέρηση 1 με 2 ώρες και πάλι έκλεισε στις 4.

 

Ποιος επωφελήθηκε απο αυτόν τον τρόπο λειτουργίας. Φυσικά όχι ένα ιδιώτης ωφελούμενος. Ούτε ένας ιδιώτης μηχανικός. Οι εταιρίες όμως που είχαν προσωπικό πολλά άτομα μάλλον ναι. Γιατί?? Γιατί κάθε υπάλληλος μπορούσε να αναλάβει 4-5 αιτήσεις, την δευτέρα να τις ετοιμάσει (χωρίς να κλεισουν τα κονδύλια γιατι δεν έκανε οριστικές στους υπόλοιπους που είχαν 2-3 να στείλουν αλλα ήταν πολλοί) και την Τρίτη να μπεί και να τις στείλει όλες. Έτσι μια εταιρία με 100 αιτήσεις και 20 υπαλλήλους μπόρεσε ίσως να βάλεις πάνω απο τους μισούς στο πρόγραμμα... Επίσης, το πρόγραμμα δεν δούλεψε ΠΟΤΕ απόγευμα/βράδυ καθώς όλες αυτές οι εταιρίες απασχολούν υπαλλήλους μέχρι τις 5, όπως σωστά ανέφερε σε προηγούμενο post ενας συνάδελφος...  

 

Ξέρω οτι ακούγεται πολύ καχύποπτο αλλα με αυτά που είδα, δεν αποκλείω τίποτα δυστυχώς... Αντιθέτως....

 

Να πω και γω ότι θυμάμαι να τα συνοψίσουμε να βγάλουμε ώρες λειτουργίας..

 

Δευτέρα 07:45 - 10:45. Μετά έπεσε και άνοιξε το μεσημέρι (νομίζω στις 15:00) αλλά κολλούσε στο αιώνιο loading της οριστικής υποβολής μέχρι που το κατέβασαν εντελώς κατά τις 21:00...

 

Τρίτη άνοιξε στις 08:00 και έπεσε αμέσως, ενώ ξανάνοιξε στις 13:00 περίπου και ως τις 16:30 με τις παύλες αντί για αριθμό πρωτοκόλλου... 

 

Τετάρτη θα άνοιγε στις 08:00 πήρε αναβολή και άνοιξε στις 10:00 ενώ όσοι είχαν πάρει παύλες, είχαν πλέον αριθμό πρωτοκόλλου στη "συνοπτική εικόνα". Κατά τις 11:00 τελείωσαν τα λεφτά για Ήπειρο, 12:00 για Δυτική Μακεδονία, 13:00 Θεσσαλία ενώ κατά τις 19:00 έκλεισε και πάλι.

 

Σήμερα άνοιξε στις 14:30, στις 15:30 τέλος τα λεφτά για Κεντρική Μακεδονία και 16:30 για Ανατολική Μακεδονία και Θράκη ενώ ταυτόχρονα κλείδωσε το σύστημα και αιτήσεις τέλος..

 

Οπότε, σε τέσσερις ημέρες λειτουργίας, το σύστημα ήταν ανοιχτό για... 23 ώρες περίπου με τα χίλια μύρια προβλήματα που δεν επέτρεψαν σε αρκετό κόσμο να ολοκληρώσει αιτήσεις.. 

 

Ελπίζω να τα κατέγραψα σωστά...

Edited by nickzick
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ανακοίνωση που έχουν τι εννοεί? ότι δε θα γίνουν νέες δηλώσεις ακόμα και αν θέλουν κάποιοι να είναι επιλαχόντες? ή θα ανοίξει μόνο για επεξεργασία? 

Link to comment
Share on other sites

Το τσίρκο τα μαζεύει από τις Περιφέρειές μας και ετοιμάζεται για τις επόμενες...

 

Μέρικά από αυτά που μάθαμε παθαίνοντας:

 

* Πρώτη πρώτη κίνηση να δηλώσετε τον εαυτό σας ως διαθέσιμο σύμβουλο έργου με το ΑΦΜ σας (θα σας έρθει επιβεβαίωση μέσω μαιλ)

 

* Η πλατφόρμα ΔΕΝ διανυκτερεύει και όταν λέει θα ανοίξει στις 8.00 εννοεί 7.45

 

* Έχετε έτοιμο ένα λογαριασμό μαιλ ανά πελάτη και ΜΗΝ κάνετε λάθος πληκτρολόγηση. Επίσης καλύτερα να έχετε πρόσβαση στο λογαριασμό αυτό για να πάρετε τον κωδικο επιβεβαίωσης μόνοι σας

 

* Περάστε όσο περισσότερους πελάτες μπορείτε από την επιβεβαίωση μαιλ γιατί ποτέ δεν ξέρει κανείς πότε θα κλειδώσει η πλατφόρμα

 

* Περάστε τα οικονομικά στοιχεία, τα στοιχεία ακινήτου, όλους τους ιδιοκτήτες (ΜΑΖΙ και τον αιτούντα) και την τράπεζα που θέλει να κάνει συναλλαγές ο πελάτης (ΔΕΝ σημαίνει δάνειο!), και μετά ασχοληθείτε με κόκκινα πλαίσια και προειδοποιήσεις

 

* Να έχετε έτοιμα για ανέβασμα σε pdf: άδεια, λογαριασμό ρεύματος και ίσως έγγραφο από ΟΤΑ ότι η σημερινή διεύθυνση του ακινήτου αντιστοιχεί στη διεύθυνση της άδειας

 

* Να έχετε έτοιμο το ΠΕΑ με το σύνολο των παρεμβάσεων στο πρώτο σενάριο (θα ζητηθούν Α/Π και Α/Α) και έντυπο ΙΙΙ (παρεμβάσεις) σε pdf έτοιμο για ανέβασμα

 

--- από vk2626:

*Επίσης μπορείτε να έχετε διαφορετικούς browser, για να καταχωρείτε ταυτόχρονα αιτήσεις...

 

*Σε περίπτωση συγκυριότητας το ΑΤΑΚ είναι διαφορετικό ανά ΑΦΜ

Τι εννοεις το συνολο των παρεμβασεων στο 1ο σεναριο; περιγραφικο ειναι το σεναριο. (στο xml υπάρχουν οι παρεμβάσεις αναλυτικά)

 

Αρα:

Pdf: οικ. Αδεια (και νομιμοποιησεις), δεη, εντυπο ΙΙΙ

Ετοιμα στοιχεια: α/α και απ πεα, εισοδημα, παροχη δεη, ατακ, συνιδιοκτητες (ποσοστα και αφμ; ), τραπεζα (καταστημα και ιδρυμα), νομιμοποιησεις (τ.μ.), τετραγωνικα ε9, ε1, προστατευομενα μελη (τι στοιχεια; ),mail πελατη.

 

Τι ξεχναω;

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

τελικά το μόνο που καταφέραμε είναι να διορθώνουμε τα λάθη ιδιοκτητών-λογιστών...και το κάναμε καλά...

+1000

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.