Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Δείτε λίγο τι γράφει στην Υ/Δ που κάνει ο πελάτης στο σύστημα πριν την οριστική υποβολή στη παράγραφο 11

 

Ουσιαστικά μας λέει αν πέρσι το δηλώσαμε κενό ΔΕΝ μπορούμε να βάλουμε το ΑΦΜ του ενοικιαστή που έμενε μέσα πρόπερσι και να το προχωρήσουμε αλλά θα πρέπει να έμενε μέσα ο κύριος !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, σε όσους έχουν δει μέχρι τώρα το σύστημα ανοιχτό, ποιά Παραρτήματα πρέπει να έχουμε έτοιμα προς υποβολή για το πρώτο στάδιο? Η δική μου Περιφέρεια ξεκινάει την Δευτέρα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παράρτημα ΙΙΙ οπωσδήποτε

 

De minimis (νομίζω παράρτημα Χ) όταν η κατοικία νοικιάζεται

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ. Η De Minimis αφορά και το Εξοικονομώ Ι? Αν ο ωφελούμενος που κάνει την αίτηση είχε μπει στο Πρόγραμμα το 2011 για άλλο ακίνητο και το δάνειο το αποπλήρωσε το 2016 πρέπει να δηλωθεί?Την επιχορήγηση την έλαβε το 2011.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Αν το ακίνητο που θα κάνεις τώρα ένταξη στο Εξοικονομώ ΙΙ δεν νοικιάζεται,δε θα σου ζητήσει de minimis ... Αν νοικιάζεται, διάβασε λίγο το αντίστοιχο παράρτημα με το de minimis να δεις τι ακριβώς θέλει... Διαισθητικά πιστεύω πως θα πρέπει να σημειωθεί η επιδότηση από το Εξοικονομώ Ι....

 

Άκυρο... Νομίζω ο de minimis είναι για τις επιχορηγήσεις των τελευταίων 2 ετών.... (Δεν έχω αυτή τη στιγμή πρόσβαση στο παράρτημα για να το τσεκαρω 100%)

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Edited by arisermpo
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ΔΕΗ αν είναι στο όνομα κάποιου συνιδιοκτήτη, διαφορετικό του αιτούντα που χρησιμοποιεί την κατοικία σαν κύρια υπάρχει πρόβλημα λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Αν το ακίνητο που θα κάνεις τώρα ένταξη στο Εξοικονομώ ΙΙ δεν νοικιάζεται,δε θα σου ζητήσει de minimis ... Αν νοικιάζεται, διάβασε λίγο το αντίστοιχο παράρτημα με το de minimis να δεις τι ακριβώς θέλει... Διαισθητικά πιστεύω πως θα πρέπει να σημειωθεί η επιδότηση από το Εξοικονομώ Ι....

 

Άκυρο... Νομίζω ο de minimis είναι για τις επιχορηγήσεις των τελευταίων 2 ετών.... (Δεν έχω αυτή τη στιγμή πρόσβαση στο παράρτημα για να το τσεκαρω 100%)

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Το ύψος των ενισχύσεων για τα οποία έχω αποκτήσει έννομο δικαίωμα λήψης της ενίσχυσης κατά τα τελευταία τρία οικονομικά έτη (τρέχον οικονομικό έτος και τα δύο προηγούμενα οικονομικά έτη) από το έτος υποβολής της αίτησης στο πλαίσιο του Προγράμματος με τίτλο «Εξοικονόμηση κατ’οίκον II»,

 

Το έτος λήψης της ενισχυσης ηταν το '11 και η αποπληρωμη το '16...

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα βλέπει την αλλαγή σχεδόν αμέσως...

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Σε μία διόρθωση Ε9 που έκανα το πρωί, μέχρι και πριν κλείσει το σύστημα, δεν είχε αλλάξει η κατάσταση.

(Διόρθωσα βέβαια μόνο το Ε9 του 2019 και όχι παλαιότερα, οπότε μπορεί να οφείλεται σε αυτό)

 

Αλλά από τη στιγμή που ζήτησα οριστική υπαγωγή, δε με αφήνει να παρέμβω στα στοιχεία της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ΔΕΗ αν είναι στο όνομα κάποιου συνιδιοκτήτη, διαφορετικό του αιτούντα που χρησιμοποιεί την κατοικία σαν κύρια υπάρχει πρόβλημα λέτε;

Φαντάζομαι οχι... Οπως στην περιπτωση οπου μια κατοικια νοικιαζεται απο καποιον και ειναι η κυρια κατοικια του με την ΔΕΗ πανω του αλλά την αιτηση την κανει ο ιδιοκτητης του ακινητου

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.