Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

μάλλον μπερδεύεστε

 

η επιλογή αφορά αποκλειστικό στο κόστος τυχόν μελετών. δεν έχει καμία σχέση με απαίτηση άδειας

Ο οδηγός του προγράμματος αναφέρει: 4.1.γ "Η αμοιβή για τυχόν μελέτες και εγκρίσεις απαιτούμενες από την κείμενη νομοθεσία για την ορθή υλοποίηση παρεμβάσεων" 

Η κείμενη νομοθεσία απαιτεί ΕΕΜΚ για θερμ. εξ. τοιχοποιίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το σύστημα βγάζει εδώ και λίγη ώρα το παρακάτω μηνυμα. ξέρει κανείς τι είναι;

 

Δεν βρέθηκε εγγεγραμμένος χρήστης στο Portal που να αντιστοιχεί στο ΑΦΜ.
Παρακαλώ συνεχίστε τη διαδικασία εγγραφής στο επόμενο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο οικογενειακό εισόδημα προσθέτουμε και των ενηλίκων τέκνων, όταν αυτά είναι φιλοξενούμενα και έχουν μικρό εισόδημα που φαίνεται στην δήλωση Ε1 των γονιών;

Link to comment
Share on other sites

για ενηλικα τεκνα που αναγράφονατι στο Ε1 των γονιών και  εχουν εισόδημα βάζεις το εισόδημα τους οπως φαινεται απο την φορολογική δήλωση που έχουν κανει τα ενηλικα προστατευομενα μελη, σε όλα τα εισοδήματα μπαίνει το τεκμαρτό.

Edited by Μουρβι
Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία είναι απλώς πληροφοριακά κατά την υποβολή της δήλωσης ή προστίθεται στο οικογενειακό εισόδημα για να βγει και η κατηγορία του ποσοστού επιχορήγησης;

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση κατοικιας που ενοικιαζεται και εχουν δηλωθει και τα 2 αφμ των ενοικιαστών γνωριζει καποιος τι γινεται?γιατι το συστημα βγαζει οτι το ΑΦΜ δεν συμφωνει με το ΑΑΔΕ. Εχω δοκιμασει και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κ εγώ το ίδιο πρόβλημα κ δεν το δέχεται. Από το υπουργείο μου είπαν βέβαια ότι δεν φταίει αυτό κ στους υπόλοιπους το δέχεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

1.Το θέμα με τα εταιρικά ΑΦΜ για σύμβουλο έργου το έχει γίνει ;;; Υπάρχει κάτι τελικό ;;;

2.Email επικοινωνίας υπάρχουν , αλλα μηνύματα δεν έρχονται , ενω στο συστήμα , στα μηνύματα , υπάρχουν . Τι γίνετε ;;;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εχτές κατά την διάρκεια υποβολής της αίτησης για την αδερφή μου  είχα συμπληρώσει τις παρεμβάσεις αλλά δεν είχα πατήσει αποθήκευση, οπότε το σύστημα μου έστειλε το παρακάτω μήνυμα

 

"Με βάση τα στοιχεία που έχετε καταχωρήσει, η αίτηση δεν μπορεί να προχωρήσει σε επόμενο στάδιο. Ανάλογα με το πρόβλημα που έχει εντοπιστεί στο μήνυμα λάθους επί της οθόνης, θα πρέπει να υλοποιήσετε ένα από τα παρακάτω ή συνδυασμό αυτών: 

Περίπτωση 1 - Δεν έχουν καταχωρηθεί ορθά οι παρεμβάσεις

Ενημερώστε τον Πίνακα Παρεμβάσεων

Περίπτωση 2 - Μη επίτευξη ενεργειακού στόχου:

Μπορείτε να τροποποιήσετε την πρόταση (συνδυασμό παρεμβάσεων) για ενεργειακή αναβάθμιση, ώστε να καλύπτεται ο ενεργειακός στόχος του Προγράμματος. Ο Ενεργειακός Επιθεωρητής καταχωρεί τη νέα πρόταση στο buildingcert. Στη συνέχεια συμπληρώνετε στην αίτηση το νέο συνδυασμό παρεμβάσεων, τα στοιχεία του ΠΕΑ, τα νέα στοιχεία κόστους και επισυνάπτετε ηλεκτρονικά το νέο «Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων» του Παραρτήματος ΙΙΙ. Σε διαφορετική περίπτωση η αίτησή σας δεν είναι επιλέξιμη, δεν μπορεί να καταχωρηθεί και θα ακυρωθεί.

Περίπτωση 3 - Αναντιστοιχία ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ με συνολική επιφάνεια κύριων χώρων:

Δεν επιτρέπεται να υπάρχει διαφορά μεγαλύτερη από 7τμ. Παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.""

 

Στην συνέχεια συμπλήρωσα πάλι τις παρεμβάσεις, πάτησα αποθήκευση, έκανα οριστική υποβολή και μου έβγαλε μήνυμα

 

"Η αίτησή σας έχει υποβληθεί οριστικά και έχει δεσμευθεί για εσάς το ποσό που αντιστοιχεί στον επιλέξιμο προϋπολογισμό αυτής.

Η αίτησή σας τίθεται σε κατάσταση αναμονής για την επιλογή ή μη δανείου. Θα ενημερωθείτε στο e-mail σας για την ημερομηνία που θα μπορείτε να προβείτε στην εν λόγω επιλογή, προκείμενου να προχωρήσει η αίτησή σας στο επόμενο στάδιο επεξεργασίας από το Δικαιούχο του προγράμματος για την ολοκλήρωση της υπαγωγής.""

 

 

Ξεκίνησα την αίτηση 8 το πρωί και την είχα ολοκληρώσει 8¨30.Ταυτόχρονα μου έδωσε αριθμό πρωτοκόλλου και κατέβασα και το Έντυπο Αίτησης Προγράμματος ΕΚΟ.

 

Σήμερα όμως μου ήρθε στο email μου ξανά το ίδιο μήνυμα ακριβώς που μου είχε έρθει όταν δεν είχα αποθηκέυσει τις παρεμβάσεις.Πιστεύετε ότι έχω κάποιο θέμα ή απλα πρόκειται για καθυστερημένο email του συστήματος;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.