Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Διχως επεξεργασια σε μενα οι υφισταμενες..αν και τηλεφωνικως με διαβεβαιωσαν απ το ΥΠΕΝ οτι θα μπορουν να διορθωθουν μικρολαθη..

Εσεις π ειστε σε περιφερειες που σημερα 28/3 σας δινει την δυνατοτητα επεξεργασιας υπαρχουσων αιτησεων, μπορειτε να επεξεργαστειτε οριστικες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τις οριστικές οχι - δεν μας αφήνει


 

 

Παρακαλώ τους συναδέλφους να μην απαντούν στα αμέσως προηγούμενα posts με το Quote.

<<Γεμίζουμε>> το forum χωρίς λόγο.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Αρα, οποιος εκανε λαθη..τα γευεται! Πολυ ωραια..συνεχιζουμε με τα χτυπηματα..

 

Παρακαλώ τους συναδέλφους να μην απαντούν στα αμέσως προηγούμενα posts με το Quote.

<<Γεμίζουμε>> το forum χωρίς λόγο.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όταν η οικοδομική άδεια δεν αναγράφει αριθμό άλλα μόνο την οδό, τότε χρειαζόσαστε βεβαίωση από ΟΤΑ "Ονοματοθεσίας και Αρίθμησης Οδού";

Link to comment
Share on other sites

εσεις που κάνατε αιτησεις στο παράρτημα V-A που ουσιαστικά είναι η ηλεκτρονικη υπευθ.δηλωση του ωφελούμενου ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ Υποβολης Αιτησης έχει << 5. (σε περίπτωση αίτησης μονοκατοικίας/ μεμονωμένου διαμερίσματος πολυκατοικίας ή/και Διαμερίσματος ως μέρος αίτησης σε Πολυκατοικία εφόσον έχει δηλώσει τακτοποίηση/ αλλαγή χρήσης στο διαμέρισμα) η οικοδομική άδεια ή/και άλλο αντίστοιχο νομιμοποιητικό έγγραφο που έχω προσκομίσει αφορά το ακίνητο (ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ)……………………………………………… για το οποίο γίνεται η αίτηση και το σύνολο του ακινήτου (συνολικά τετραγωνικά μέτρα από ΠΕΑ)……………………………..m2 υφίσταται νόμιμα,>>

 

1. εκει συμπληρωνεις τ.μ , γράφεις εσυ κάτι, ή το σύστημα το έχει κάνει αυτοματα? και ποιά?

2. και αν π.χ η αδεια είναι 100, το Ε-9 100, και το ΠΕΑ γραφει 100,60 ποια βάζεις? γιατί αν βάζεις 100,60, πώς δηλώνεις ότι είναι νόμιμα? και άν εχει λάθος ο ενεργειακός επιθεωρητής στην επιμέτρηση?

κανεις σε αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μίλησα με το υπουργείο για το πρόβλημα με την αναντιστοιχία τετραγωνικών Ε9 και ΠΕΑ (λόγω κλιμακοστασίου)...μου είπε οτι το ξέρουν το πρόβλημα αλλά δεν μπορούν να το διορθώσουν διότι δεν το είχαν προβλέψει όταν δημιουργούσαν την πλατφόρμα..(δεν είναι σαν το πρόβλημα με τις μονοκατοικίες που τις διάβαζε διαμέρισμα)..μάλλον, μου είπε, θα χρειαστεί να κάνουμε ένσταση στο μέλλον για να δούνε κάθε περίπτωση ξεχωριστα...περαστικά μας

Link to comment
Share on other sites

Μπόρεσες και έβγαλες γραμμή στο υπουργείο? Προσπαθώ εδώ και μια βδομάδα ανά μάταια

Sent from my LG-H870 using Tapatalk


 

 

Παρακαλώ τους συναδέλφους να μην απαντούν στα αμέσως προηγούμενα posts με το Quote.

<<Γεμίζουμε>> το forum χωρίς λόγο.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Εχεις τυχει σε καποιον εξαρτωμενο μελος ενηλικο (πχ φοιτητης)? Σας ζητησε το συστημα δικαιολογητικο περι μη υποχρεωση υποβολης φορολογικης δηλωσης? Μου τυχε την προηγουμενη βδομαδα, απο την Τριτη μου το ζητουσε ως υποχρεωτικο, οταν ομως το ελαβα και πηγα την Τεταρτη να την υποβαλλω δεν μου το ζητησε...

Link to comment
Share on other sites

εσεις που κάνατε αιτησεις στο παράρτημα V-A που ουσιαστικά είναι η ηλεκτρονικη υπευθ.δηλωση του ωφελούμενου ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ Υποβολης Αιτησης έχει << 5. (σε περίπτωση αίτησης μονοκατοικίας/ μεμονωμένου διαμερίσματος πολυκατοικίας ή/και Διαμερίσματος ως μέρος αίτησης σε Πολυκατοικία εφόσον έχει δηλώσει τακτοποίηση/ αλλαγή χρήσης στο διαμέρισμα) η οικοδομική άδεια ή/και άλλο αντίστοιχο νομιμοποιητικό έγγραφο που έχω προσκομίσει αφορά το ακίνητο (ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ)……………………………………………… για το οποίο γίνεται η αίτηση και το σύνολο του ακινήτου (συνολικά τετραγωνικά μέτρα από ΠΕΑ)……………………………..m2 υφίσταται νόμιμα,>>

 

1. εκει συμπληρωνεις τ.μ , γράφεις εσυ κάτι, ή το σύστημα το έχει κάνει αυτοματα? και ποιά?

2. και αν π.χ η αδεια είναι 100, το Ε-9 100, και το ΠΕΑ γραφει 100,60 ποια βάζεις? γιατί αν βάζεις 100,60, πώς δηλώνεις ότι είναι νόμιμα? και άν εχει λάθος ο ενεργειακός επιθεωρητής στην επιμέτρηση?

 

Το παράρτημα V-A συμπληρώνεται αυτόματα μόνο του από ότι έχεις δηλώσει προηγουμένως. Παίρνει την τιμή από το ΠΕΑ. Στο εμφανίζει συμπληρωμένο και πατάς αποδοχή (ουσιαστικά ο ιδιοκτήτης)

Edited by apoul
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.