Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Γεια σας ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

1) Αν έχω μονοκατοικία (ως οριζόντια ιδιοκτησία γιατί ανήκει σε συγκρότημα) όπου το ισόγειο 100τ.μ. είναι αποθήκες και γκαράζ και ο Ά όροφος είναι 100 τμ κατοικία και β' όροφος άλλα 100τμ, όλα μαζί κάνουν μία μεζονέτα 300τμ---> δηλαδή συνολ.επιφάνεια 300τμ και θερμαινόμενη 200τμ, στοΕ9 δηλώνονται 300τμ κύριοι χώροι  :  θα έχω πρόβλημα? Κι αν βάλω και το ισόγειο μέσα στη θερμαινόμενη επιφάνεια τότε πειράζει που στασχέδια θα δείχνει γκαραζ και αποθήκες?

2) όταν μπαίνεις στο σύστημα για να ξεκινήσεις τη δήλωση, πρέπει να έχεις ήδη κάνει το ΠΕΑ και να έχεις έτοιμο το έντυπο των παρεμβάσεων? ή μπορείς να το προσθέσεις ας πουμε μετά από λίγες μέρες? το λέω γιατί έχω πελάτη που θέλω να τον βάλω αλλά δεν έχω κάνει ακόμα το ΠΕΑ

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Το Ε9 θα πρέπει να γράφει το σωστό εμβαδόν κ.χ (υπάρχει ξεχωριστό πεδίο για τους β.χ.) το οποίο θα πρέπει να συμφωνεί με το εμβαδόν της ωφέλιμης επιφάνειας του ΠΕΑ με απόκλιση <7τμ. Στο ΠΕΑ είναι λάθος να δηλώσεις τους ΜΘΧ ως θερμαινόμενους.
2) Μπορείς να ξεκινήσεις τη δήλωση και να δεις ότι συμφωνούν τα στοιχεία του ωφελουμένου και του ακινήτου με τα στοιχεία της ΑΑΔΕ δηλαδή του taxis ή gsis όπως το ξέρουμε. Καλή τύχη σε αυτό ειδικά. Το ΠΕΑ το προσθέτεις και σε δεύτερο χρόνο αλλά μην αργήσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα κλείσει η περιφέρειά σου.

 

 

Παρακαλώ τους συναδέλφους να μην απαντούν στα αμέσως προηγούμενα posts με το Quote.

<<Γεμίζουμε>> το forum χωρίς λόγο.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δελτίο Τύπου 27/3/2018

Συνεχίστηκε και την Τρίτη ομαλά η υποβολή αιτήσεων για το πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον ΙΙ» στις Περιφέρειες Πελοποννήσου, Στερεάς Ελλάδας, Δυτικής Μακεδονίας, Ιονίου, Βορείου Αιγαίου και Κρήτης. Συνολικά στις έξι Περιφέρειες έχουν ολοκληρωθεί 7.459 αιτήσεις, και 3.821 ενδιαφερόμενοι έχουν ξεκινήσει να καταχωρούν στοιχεία, χωρίς ακόμα να ολοκληρώσουν τη διαδικασία.

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ

Νοικοκυριά που οριστικοποίησαν την αίτηση

Επιπλέον εγγεγραμμένοι στο σύστημα υποβολής αίτησης

   

Βορείου Αιγαίου

759

359

 

Δυτικής Μακεδονίας

1.645

463

 

Ιονίων Νήσων

339

322

 

Κρήτης

1.296

767

 

Πελοποννήσου

1.655

886

 

Στερεάς Ελλάδας

1.765

1.024

 

Σύνολο

7.459

3.821

 
 

Ειδικά στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας έχουν ήδη εγγραφεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα 2.108 ωφελούμενοι, οι αιτήσεις των οποίων εκτιμάται ότι θα δεσμεύσουν το σύνολο των πόρων προς διάθεση (μετά και την απόφαση για διπλασιασμό του αρχικού προϋπολογισμού), με αποτέλεσμα για τη συγκεκριμένη Περιφέρεια να απενεργοποιηθεί η δυνατότητα δημιουργίας νέων αιτήσεων. Για τις υπόλοιπες πέντε Περιφέρειες η ηλεκτρονική πλατφόρμα θα συνεχίσει να ενεργοποιείται καθημερινά, 8:00-20:00, έως ότου δεσμευτεί το σύνολο των πόρων που τελικά θα διατεθούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω παρατηρήσει το εξής και θα ήθελα τη γνωμη σας... Την Δευτερα που ανοιξε η εφαρμογή για την Περιφέρεια μου ολοκληρωσα 2 αιτήσεις και πηραν κωδικο 4α. Ταυτοχρονα καταχωρησα και αλλες 4 αιτησεις που ομως ολοκληρωθηκαν την Τριτη μετα τις 12 το μεσημερι οπου και δεσμεύτηκαν τα διαθεσιμα ποσα και ολοκληρωθηκαν ως επιλαχώντες. Παρατηρησα ομως οτι ενω ολες οι αιτήσεις κατατεθηκαν μετα την δεσμευση των ποσων κΙ ηταν ολες στην ιδια κατασταση (αναμονής κονδυλίων) ειχαν διαφορετικο κωδικο, καποιες 4α (ολοκληρωμενη αιτηση), καποιες 3β (ειδικη περιπτωση). Γνωριζει καποιος για ποιο λογο?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ο πελάτης μάς δώσει τους κωδικούς ΤΑΧΙS για να προχωρήσουμε εμείς την διαδικασία και εφόσον επιλέξουμε σύμβουλο, δεν μπορούμε να ολοκληρώσουμε ως ωφελούμενος την αίτηση χωρίς να χρειαστεί να μπαίνουμε την μια ως σύμβουλος και την άλλη ξανά ως ωφελούμενος; Το λέω αυτό μόνο και μόνο για θέμα ταχύτητας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις οριστικές υποβολές τις έκανα ως ωφελουμενος αλλά νομιζω ότι κοίταξα και δεν μου επέτρεπε να τις κάνω ως σύμβουλος.

 

Επίσης βασικό να μην ξεχάσετε ότι για κάθε ωφελούμενο να θα χρειαστείτε και από ένα mail του καθενός στο οποίο θα σταλεί κωδικός επιβεβαίωσης μια φορά στο πρώτο login. Σημαντικό γιατί κάποιοι δεν έχουν μειλ και άλλοι έχουν κ θα πρέπει να είναι αυτοί ον-λάιν να σας στείλουν τον κωδικό επιβεβαίωσης αν δε θέλουν να σας δώσουν κωδικούς κ από το μειλ

 

 

Α και κάτι που ήθελα να ρωτήσω εγώ. Αν ο ωφελούμενος έχει παιδί που είναι προστατευόμενο (24 χρόνων) που δουλεύει και έχει εισόδημα τι κάνουμε; απλά καταχωρούμε εκεί που το ζητάει το εισόδημα του παιδιού από το Γ2 πάλι;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Αν ο πελάτης μάς δώσει τους κωδικούς ΤΑΧΙS για να προχωρήσουμε εμείς την διαδικασία και εφόσον επιλέξουμε σύμβουλο, δεν μπορούμε να ολοκληρώσουμε ως ωφελούμενος την αίτηση χωρίς να χρειαστεί να μπαίνουμε την μια ως σύμβουλος και την άλλη ξανά ως ωφελούμενος; Το λέω αυτό μόνο και μόνο για θέμα ταχύτητας.

Εννοείται πως μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Α και κάτι που ήθελα να ρωτήσω εγώ. Αν ο ωφελούμενος έχει παιδί που είναι προστατευόμενο (24 χρόνων) που δουλεύει και έχει εισόδημα τι κάνουμε; απλά καταχωρούμε εκεί που το ζητάει το εισόδημα του παιδιού από το Γ2 πάλι;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Προστατευομενο ειναι μεχρι 18 ετων.

Εαν σπουδάζει, παει 24 ετων με χαρτι της σχολης.

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.