Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Ερώτηση που σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά τέτοια ώρα δύσκολο να τη βρω. Όταν υπάρχει ήδη ενεργειακό πιστοποιητικό για το διαμέρισμα (από την αγοραπωλησία) και θέλουμε να βγάλουμε νέο ενεργειακό για το εξοικονομώ τι διαδικασία κάνουμε? Το πρώτο ενεργειακό είναι από άλλον μηχανικό

 

Κάνεις το νέο για το εξοικονομώ. Μετά κάνει μια υπεύθυνη δήλωση ο ιδιοκτήτης ότι για τη συγκεκριμένη ιδιοκτησία εκδόθηκε το ενεργειακό με Α.Π. τάδε για το εξοικονομώ ΙΙ και ζητά την αντικατάσταση (κατάργηση) του παλιού με Α.Π. τάδε. Την υπεύθυνη δήλωση τη στέλνει με email στο buildingcert.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση που σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά τέτοια ώρα δύσκολο να τη βρω. Όταν υπάρχει ήδη ενεργειακό πιστοποιητικό για το διαμέρισμα (από την αγοραπωλησία) και θέλουμε να βγάλουμε νέο ενεργειακό για το εξοικονομώ τι διαδικασία κάνουμε? Το πρώτο ενεργειακό είναι από άλλον μηχανικό

Άμα το έχεις εκδώσει εσύ ανάκληση με αιτιολογία ότι θα βγει νέο για το πρόγραμμα.

Εάν δεν το έχεις βγάλει εσύ υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι : 

Ως ιδιοκτήτ..... του διαμερίσματος......... το οποίο περιήλθε στην κυριότητα μου με το υπ΄αριθμ

..................  συμβόλαιο αγοραπωλησίας ..... συμβολαιογράφου...................... δεν επιθυμώ το αίτημα

ανάκλησης του πρώτου Π.Ε.Α. με Α.Π.: ........../20......, Α/Α/:...................................... να υποβληθεί από τον

ενεργειακό επιθεωρητή .............................. που το είχε αρχικώς εκδώσει.

Αναθέτω στον ενεργειακό επιθεωρητή ........................................με Α.Μ. .................. και επιθυμώ  την ανάκληση του

παλαιού Π.Ε.Α με με Α.Π.: ........../20......, Α/Α/:...................................... και την αντικατάσταση του με το νέο

Π.Ε.Α.  Α.Π.: ……………/2018, Α/Α/: …………..…-……….……….-……..……-……………διότι θέλω να

υποβάλω αίτηση στο  «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον 2»              

με το γνήσιο της υπογραφής

Edited by a_KIR_a
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΣΦΑΤΗΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ

   

Ήμουν από τους "τυχερούς" της περασμένης εβδομάδας. που όταν δούλεψε για εμάς το ΠΣ, κολλήσαμε στο στάδιο 03.β και εννοείται πως οι πόροι έχουν εξαντληθεί!

Σας παρακαλώ, οι συνάδελφοι που είχατε τέτοιες περιπτώσεις αυτή την εβδομάδα 26-30 Μαρτίου, καταφέρατε να οριστικοποιήσετε την αίτηση; Εννοώ όσο ακόμη υπήρχαν διαθέσιμοι πόροι. 

Δεν έχω καταλάβει αν ο λόγος που δεν μπόρεσα να οριστικοποιήσω είναι χρηματικός(εξαντλήθηκαν τα χρήματα) ή διαδικαστικός . Δηλαδή δεν υπάρχουν άτομα να ελέγξουν την αίτηση, επομένως ο Δικαιούχος δεν είχε τη δυνατότητα σε πραγματικό χρόνο να επεξεργαστεί αυτές τις αιτήσεις και θα έμπαιναν στη λίστα των επιλαχόντων έτσι κι αλλιώς. 

Αν πρόκειται για τη δεύτερη περίπτωση, μιλάμε για την απόλυτη κοροϊδία, για ένα πρόγραμμα που ποτέ δεν σχεδιάστηκε με σκοπό να τηρηθεί η σειρά προτεραιότητας. 

Περιμένω τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

civilpablo  &  a_KIR_a

 

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας. Μπορώ να κάνω σήμερα το νέο πιστοποιητικό για να προλάβω και να στείλω την ΥΔ του ιδιοκτήτη την επόμενη εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

Διάρκεια υποβολής αιτήσεων

 

Η υποβολή αιτήσεων ορίζεται μέχρι εξαντλήσεως των κεφαλαίων του Προγράμματος ανά Περιφέρεια και όχι μετά την 31.12.2021.

Αρά να υποθέσω ότι ισχύει το παραπάνω.

Αλλά και πάλι εδώ έχω αιτήσεις που μου ζητάει Βεβαίωση από οικείο ΟΤΑ για την ταυτοποίηση ακινήτου και δικαιολογητικό περί μη υποχρέωσης υποβολής φορολογικής δήλωσης

Ρε παιδιά συγνώμη να ρωτήσω κάτι; Δηλαδή στις περιφέρειες στις οποίες εξαντλήθηκαν τα χρήματα δεν θα ξαναυπαρξει καθόλου η δυνατότητα υποβολής αίτησης; Έχω έναν ο οποίος έχει ένα σπίτι στο χωριό και το καλοκαίρι θα το φτιάξει ούτως η άλλως με τα χρήματα του. Ζήτησε λοιπόν να κάνει μια αίτηση απλά για να μπει σε πολύ χαμηλή θέση στο Εξοικονομώ μήπως γίνει κάτι με το πέρασμα του καιρού ή μήπως πάρουν πολλούς επιλαχόντες στο μέλλον κλπ και μπορέσει να καλύψει από εκεί τα αλουμίνια και τον ηλιακό. Εγώ του είπα ότι γίνεται γιατί είχα την εικόνα ότι σήμερα θα άνοιγε το προγραμμα στην περιφέρεια μου και για υποβολή νέων αιτήσεων. Δεν ισχύει αυτό; Ξέρει κάποιος κάτι επίσημο;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σύντομη προς επιβεβαίωση. Δεν απαιτείται η βεβαίωση του γνησίου υπογραφής του ιδιοκτήτη  στο παράρτημα ΙΙΙ, σωστά ?

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς πως λύνεται αυτό το πρόβλημα. Σε ενεργη περιφέρεια.

 

 

Όπως θα δειτε στο συνημμένο δεν υπάρχει το κουμπί επιλογή περιφέρειας. απο προχτές. Και η περιφέρεια Ιονίων νήσων είναι ανοιχτή μέχρι και τώρα για επιλαχόντες.

Exoikonomo _ Οι Αιτήσεις μου.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.