Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Το προβλημα ειναι αν μπορεις να εκδοσεις ΠΕΑ για 184 θερμικης ζωνης.

Γραφεις οτι πραγματικα τα 52 ειναι αποθηκη.

Το ΠΕΑ εκδιδεται επι πραγματικου.

 

ΥΓ: ΜΘΧ εντάσσονται στη ζωνη εαν ογκος ΜΘΧ < 10% του συνολου η με βαση οτι λεει η ΤΟΤΕΕ-1 για λειτουργικα εξαρτημενους χωρους. Δες επιλογη ζωνων στην ΤΟΤΕΕ αν μπορεις να το ενταξεις ως ενιαια ζωνη. Εαν δεν μπορεις δεν εκδιδεις αν δεν αλλαξει η κατασταση καθως και να εκδωσεις δε μπαινει λογω διαφορας.

Ευχαριστώ πολύ Sw0rdf1sh,

 

στην ΤΟΤΕΕ αναφέρει ακριβώς την περίπτωσή μου :  «ψευδοροφή που διαχωρίζεται από το θερμαινόμενο χώρο με δομικό στοιχείο που δεν 

είναι θερμομονωμένο» και «συνδέεται λειτουργικά με τη θερμική ζώνη» και λέει πως μπορώ να τη λάβω ως τμήμα της θερμικής ζώνης.
Οπότε καταλαβαίνω ότι δεν είναι λάθος να εκδώσω ΠΕΑ με 184 θερμαινόμενης επιφάνειας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, τα επισυναπτόμενα αρχέια θα είναι σε Pdf; όπως και τα δικαιολογητικά;

Πάνω κάτω θα λειτουργεί όπως το σύστημα των αυθαιρέτων;

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, sdim

Το πρόβλημα είναι οτι στο χωριό δεν υπάρχουν ονομασίες ή αριθμήσεις οδών, παρα μόνο περιγραφές.

Ως εκ τούτου στο Ε9 του ιδιοκτήτη δεν έχουν συμπληρωθεί τα αντίστοιχα πεδία και αυτός είναι πιθανότατα ο λόγος που το σύστημα ζητά βεβαίωση ΟΤΑ.

Το συστημα ζητα βεβαιωση ΟΤΑ μονο αν τους πεις "ναι" οτι υπαρχει αναντιστοιχια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου είναι η εξής και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη εαν εχει απαντηθεί νωρίτερα χωρις να το δώ.

Στα χωριά/κοινότητες οπου κατα κανόνα δεν υπάρχει ονομασία οδών κλπ απαιτείται "Βεβαίωση απο οικείο ΟΤΑ απ την οποία να προκύπτει ταυτοποίηση του ακινήτου". 

Η Ερώτηση..

Τι περιλαμβάνει αυτή η βεβαίωση, πώς και πόσο σύντομα μπορώ να την πάρω? Όποιος έχει κάνει την διαδικασία θα παρακαλούσα να βοηθήσει 

(Η απορεία...

Εγώ στο χωριό της Κεφαλλονιάς δεν εχω "χάντικαπ" έναντι του κατοίκου Αργοστολίου εξ αιτίας αυτής της απάιτησης?)

Ευχαριστώ

 

Αν δεν υπάρχει ονομασία οδών, πχ οικισμός, δε χρειάζεσαι βεβαίωση. Όταν συμπληρώνεις τη φόρμα στο πληροφοριακό βάζεις "-" στη διεύθυνση και "0" στον αριθμό (ή κάτι τέτοιο αν δε θυμάμαι καλά). Σου δίνει πάντως οδηγίες πως το συμπληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση..

 

Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο που ήταν ανοιχτό το σύστημα για επεξεργασία για Κεντρική Μακεδονία, Ήπειρο κλπ. , υπήρχε δυνατότητα νέας αίτησης? Απ' ότι διάβασα κάποιοι δημιουργήσανε, αλλά τις ακύρωσε?

Είμαι στην περίπτωση, που δεν μπόρεσα να δημιουργήσω αίτηση λόγω λανθασμένου e-mail. Είμαι περίεργος αν θα δοθεί δυνατότητα για αυτές τις περιπτώσεις κατ' εξαίρεση έστω. Ήταν από τα πιο γελοία bag του συστήματος το συγκεκριμένο.

Προς το παρόν πάντως δεν υπάρχει δυνατότητα.

Την προηγούμενη εβδομάδα όμως δεν δοκίμασα, γι αυτό ρωτάω.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Δυο ερωτησούλες και από εμένα.

 

1.Στο εισόδημα συμπληρώνουμε το δηλωθέν ή το συνολικό φορολογητέο(που προκύπτει μετά από την προσθήκη των αντικειμενικών δαπανών) ;

2.Για όσους έκαναν αίτηση στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ Ι, τότε στο βήμα 3 θα επιλέξουν ότι ΔΕΝ έχει υποβληθεί αίτηση εξοικονομώ 2014-2020 ή ότι ΕΧΕΙ υποβληθεί; Το προφανές είναι το δεύτερο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αναφέρεται στο πρώτο εξοικονομώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο πολύτιμο φόρουμ και πάλι... Μου έστειλε σήμερα η πελάτισσα τη ΔΕΗ της και γράφει διεύθυνση αλληλογραφίας (δηλ. πού πάει ο λογαριασμός) το εξοχικό τους. Στο Ε1 έχουν δηλώσει κύρια κατοικία το διαμέρισμα της Αθήνας όπου θα γίνει (αααν γίνει) το Εξοικονομώ, και ο λογαριασμός γράφει ότι αφορά αυτό το ακίνητο (της Αθήνας) απλά όλοι τους οι λογαριασμοί πάνε στο εξοχικό. Είναι πρόβλημα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.