Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση. Είχα μία ξεκινημένη αίτηση ενός, τελικά θα την υποβάλλουμε τώρα καθυστερημένα για διάφορους λόγους. Η απορία μου είναι η εξής. Του είχα βγάλει ένα ΠΕΑ με συγκεκριμένες παρεμβάσεις και τώρα που το ξανασκέφτηκε θέλησε να αλλάξει κάτι. Τι πρέπει να κάνω;

Θυμάμαι από το πρώτο Εξοικονομώ ότι μπορεί το έντυπο παρεμβάσεων να μην συμφωνεί με το ΠΕΑ, δηλαδή άλλες παρμεβάσεις να δείχνω στο έντυπο και άλλες να δείχνω στο ΠΕΑ (αρκεί φυσικά με αυτές που θα κάνω να πιάνεται ο στόχος, πράγμα το οποίο θα το έχω ελέγξει στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ πρώτα). Πιστεύετε το ίδιο ισχύει και τώρα; Να του καταθέσω δηλ το ΠΕΑ με τις αρχικές παρεμβάσεις και να βάλω στο έντυπο τις πραγματικές και δε θα υπάρχει πρόβλημα;

Ή να κάνω ανάκληση και να φτιάξω απ την αρχή νέο ΠΕΑ με τις πραγματικές;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα

Εχω περιπτωση που η κορη με 100% υψηλη κυριοτητα μενει στο ακινητο οπου η μανα εχει 100% επικαρπια  ως δωρεαν παραχωρηση.

Το προγραμμα μου χτυπαει στον χρηστη ακινητου ενα εχουμε βαλει κανονικα το αφμ επικαρπωτη και παροτι τους εβαλα και κανανε τροποποιηση στο Ε2 της μανας και προσθεσανε το το ΑΦΜ της κορης.

 

Το μονο αλλο προβλημα που βλεπω ειναι στον αρ μετρητη στο Ε1 της κορης που ειναι λαθος αλλα στο Ε9 κορης μανας κλπ ειναι σωστο .

 

Εχεις κανεις καμια ιδεα γιατι κμου χτυπαει ??

Απο που τσεκαρει την χρηση τον αριθμο μετρητη παροχης και τα ΑΤΑΚ ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, gadgetman said:

Καλημερα

Εχω περιπτωση που η κορη με 100% υψηλη κυριοτητα μενει στο ακινητο οπου η μανα εχει 100% επικαρπια  ως δωρεαν παραχωρηση.

Το προγραμμα μου χτυπαει στον χρηστη ακινητου ενα εχουμε βαλει κανονικα το αφμ επικαρπωτη και παροτι τους εβαλα και κανανε τροποποιηση στο Ε2 της μανας και προσθεσανε το το ΑΦΜ της κορης.

 

Το μονο αλλο προβλημα που βλεπω ειναι στον αρ μετρητη στο Ε1 της κορης που ειναι λαθος αλλα στο Ε9 κορης μανας κλπ ειναι σωστο .

 

Εχεις κανεις καμια ιδεα γιατι κμου χτυπαει ??

Απο που τσεκαρει την χρηση τον αριθμο μετρητη παροχης και τα ΑΤΑΚ ?

 

 

Βάσει του αριθμού που θα καταχωρήσετε θα γίνει η διασταύρωση στοιχείων για τη χρήση του ακινήτου ως κύρια κατοικία

ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΔΕΗ???

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2018 at 9:42 ΠΜ, petsis said:

Έκανα την πρώτη διόρθωση σε αίτηση.

Ακυρώνεις την παλιά και σου κρατάει ΑΦΜ και ΑΤΑΚ. Κάνεις νέα αίτηση και τα ξαναπερνάς.

 

και δεν χάνεις την σειρά σου αν έχεις εγκριθεί ;

η νέα αίτηση παίρνει νέο ή κρατάς τον παλιό αριθμό πρωτοκόλλου;

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, yian said:

Έχουμε απάντηση στο εάν χάνεται η σειρά προτεραιότητας ακυρώνοντας και επαναυποβάλλοντας μια αίτηση ?

Είναι απίστευτο....ουτε το helpdesk δεν γνωρίζει να απαντήσει στο ερώτημα αυτό!

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2018 at 9:42 ΠΜ, petsis said:

Έκανα την πρώτη διόρθωση σε αίτηση.

Ακυρώνεις την παλιά και σου κρατάει ΑΦΜ και ΑΤΑΚ. Κάνεις νέα αίτηση και τα ξαναπερνάς.

 

Μπορεις να ενημερώσεις εαν άλλαξε η σειρά προτεραιότητας ακυρώνοντας και επαναυποβάλλοντας την άιτηση????

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απάντηση χρειάζομαι και εγώ. Χάνεται ο α.π;

Χρειάζομαι διόρθωση στο έντυπο σε 1 και στον πίνακα 3 για τις υποδιαστολές (χωρίς να αλλάζει ο επιλέξιμος προυπολογισμός).

Link to comment
Share on other sites

gadgetman η διαστάυρωση γίνεται από τον αριθμό παροχής ΔΕΗ που δηλώνεις εσύ στο σύστημα, ο οποίος πρέπει να είναι ίδιος στο Ε9 κ στο Ε1.

Εφόσον στον Ε1 δεν είναι σωστά δηλωμένος, δεν πρόκειται να στο δεχτεί. Μία λύση είναι τροποποίηση του Ε1 κ διόρθωση. Δεύτερη λύση είναι αν στο προηγούμενο Ε1 ήτανε σωστά δηλωμένος ο αριθμός παροχής, επιλέγεις ότι το σπίτι ήτανε κενό κ ανατρέχει στην προηγούμενη δήλωση.

 

Edited by *olga*
λάθος
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Fade2Black said:

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση. Είχα μία ξεκινημένη αίτηση ενός, τελικά θα την υποβάλλουμε τώρα καθυστερημένα για διάφορους λόγους. Η απορία μου είναι η εξής. Του είχα βγάλει ένα ΠΕΑ με συγκεκριμένες παρεμβάσεις και τώρα που το ξανασκέφτηκε θέλησε να αλλάξει κάτι. Τι πρέπει να κάνω;

...........

Ή να κάνω ανάκληση και να φτιάξω απ την αρχή νέο ΠΕΑ με τις πραγματικές;

Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση έκανα ανάκληση και υποβολή νέου ΠΕΑ. Για να μη σου απορρίψουν την ανάκληση απο το buildingcert ανέφερε τους λόγους που λες παραπάνω, ότι δηλαδή αλλάζουν οι παρεμβάσεις γιατί άλλαξε γνώμη ο πελάτης και έτσι να υποβάλεις το σωστό XML.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ οι παρεμβάσεις του 1ου σεναρίου του ΠΕΑ με τις παρεμβάσεις του παραρτήματος ΙΙΙ που θα υποβληθεί. Στο Εξοικονομώ Ι δεν δεχόταν το ίδιο ΠΕΑ, απλά έκανες ένα άλλο έντυπο "Προσάρτημα" στο οποίο ανέφερες τις ΝΕΕΣ παρεμβάσεις, χωρίς βέβαια να κάνεις υπολογισμούς. Γιαυτό στο Εξοικονομώ ΙΙ υποτίθεται οτι θα αλλάζεις όλο το ΠΕΑ όταν στην πορεία θα χρειαστεί να κάνεις τέτοιες αλλαγές..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.