Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Δεν θα την ακύρωνα για τους εξής λόγους:

 H ανακοίνωση γράφει:

Έχει δηλωθεί εκ παραδρομής πρόσφατη απόκτηση.

Στη δική σου περίπτωση συμβαίνει  το αντίθετο. Στην περίπτωση της πρόσφατης απόκτησης το σύστημα δεν μπορούσε να κάνει διασταύρωση κ δεχόταν ότι του έβαζες.

Στην δική σου περίπτωση έκανε έλεγχο με τον ΑΦΜ κ βρήκε ότι η κατοικία χρησιμοποιούνταν ως κύρια.

Όσο αφορά τον έλεγχο με τα φορολόγικά κ τις διασταυρώσεις αυτός έγινε αυτοματοποιημένα κ τελείωσε. Δεν έχουμε προσκομίσει τα φορολογικά για να μπορούν να κάνουν περαιτέρο έλεγχο χειροκίνητα στο τέλος.

Αντίθετα αν κάποιος δήλωσε ότι πρόκειται για πρόσφατη απόκτηση ενώ δεν είναι θα φανεί στον χειροκίνητο έλεγχο από το συμβόλαιο που δεν προσκόμισε.

Όπως επίσης αν κάποιος δεν έβαλε βεβαίωση οδοαρίθμισης και δήλωσε ναι στο πεδίο που έλεγε εάν η διεύθυνση είναι ίδια με τα έγγραφα θα φανεί από την οικοδομική άδεια στον χειροκίνητο έλεγχο στο τέλος κ θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από χθες μου εμφανίζει το μήνυμα ''δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με την ΑΑΔΕ παρακαλώ προσπαθήστε αργότερα'' έχει πρόβλημα το σύστημα ξέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μήνυμα και σε εμένα.

 

Οι γραμμές επικοινωνίας λειτουργούν μόνο εργάσιμες ημέρες, και η προθεσμία τροποποίησης των δηλώσεων είναι μέχρι και την Κυριακή.

Οπότε δεν ξέρω αν θα διορθωθεί το πρόβλημα επικοινωνίας με την ΑΑΔΕ μέχρι τότε.

Η μόνη ίσως λύση είναι με πολλά mail, μπας και το δούνε οι διαχειριστές της πλατφόρμας.

Edited by lloyd
Link to comment
Share on other sites

Οπότε όσοι ακύρωσαν είναι οι χαμένοι της υπόθεσης....

Αν δεν ξεκολλήσει η επικοινωνία με ΑΑΔΕ έως αύριο, χάνουν την αίτηση...

 

Προσωπικά έχω περίπτωση πρόσφατης απόκτησης ακινήτου το οποίο ακόμα πρακτικά είναι κενό μα πρόκειται να χρησιμοποιηθεί από τον ιδιοκτήτη ως κύρια κατοικία.

Έχει συμπληρώσει και τη σχετική ΥΔ του ΙΧ παραρτήματος.

Ως χρήση από τον αιτούντα δε μου το δεχόταν και το πέρασα ως κενό (όντως κενό είναι ακόμα, πιστοποιείται και από τις καταναλώσεις ρεύματος) με ΑΦΜ προηγούμενης χρήσης του επικαρπωτή.

Πρακτικά βάσει ανακοίνωσης δεν είμαι λάθος, μιλάει για εκ παραδρομής δηλώσεις κατοίκων εξωτερικού, πρόσφατης απόκτησης και μη υπόχρεου υποβολής φορολογικής δήλωσης, χωρίς να ισχύει κάτι από αυτά. Εγώ δεν ανήκω σε καμία από τις ανωτέρω περιπτώσεις....

 

Οι λοιποί για ποιό λόγο ακυρώσατε?

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2018 at 5:32 ΜΜ, *olga* said:

Δεν θα την ακύρωνα για τους εξής λόγους:

 H ανακοίνωση γράφει:

Έχει δηλωθεί εκ παραδρομής πρόσφατη απόκτηση.

Στη δική σου περίπτωση συμβαίνει  το αντίθετο. Στην περίπτωση της πρόσφατης απόκτησης το σύστημα δεν μπορούσε να κάνει διασταύρωση κ δεχόταν ότι του έβαζες.

Στην δική σου περίπτωση έκανε έλεγχο με τον ΑΦΜ κ βρήκε ότι η κατοικία χρησιμοποιούνταν ως κύρια.

Όσο αφορά τον έλεγχο με τα φορολόγικά κ τις διασταυρώσεις αυτός έγινε αυτοματοποιημένα κ τελείωσε. Δεν έχουμε προσκομίσει τα φορολογικά για να μπορούν να κάνουν περαιτέρο έλεγχο χειροκίνητα στο τέλος.

Αντίθετα αν κάποιος δήλωσε ότι πρόκειται για πρόσφατη απόκτηση ενώ δεν είναι θα φανεί στον χειροκίνητο έλεγχο από το συμβόλαιο που δεν προσκόμισε.

Όπως επίσης αν κάποιος δεν έβαλε βεβαίωση οδοαρίθμισης και δήλωσε ναι στο πεδίο που έλεγε εάν η διεύθυνση είναι ίδια με τα έγγραφα θα φανεί από την οικοδομική άδεια στον χειροκίνητο έλεγχο στο τέλος κ θα έχει πρόβλημα.

Τι προβλημα θα χει καποιος που η οικ. Αδεια δεν ειχε αριθμηση πριν 30+ χρονια και δηλωσε ναι στο πεδιο? Θα τον κοψουν στον τελικο ελεγχο? Αποκλειεται...

Απλα θα του ζητησουν να την προσκομισει εκ των υστερων θεωρω..

 

Δεν τιθεται θεμα ακυρωσης..αλλιως θα το βαζανε στις 3 περιπτωσεις ακυρωσης αιτησης..

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πότε θα είναι δυνατή η επιλογή ή μη δανείου? Έχουμε κολλήσει εδώ και ενάμιση μήνα στο 4ο βήμα. Εν τω μεταξύ εκπνέει σε 2 εβδομαδες η προθεσμία λήψης ή όχι δανείου.

Link to comment
Share on other sites

Για όλους όσους είχαν πρόβλημα με την επικοινωνία του συστήματος με την ΑΑΔΕ (και όχι μόνο) από Δευτέρα 7/5/2018 θα παρέχεται εκ νέου η δυνατότητα επεξεργασίας-ακύρωσης-επανυποβολής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.