Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, υπάρχει κάποιος οδηγός κάπου για τη συμπλήρωση των στοιχείων δανείου; Όπως είχε βγει ο οδηγός ο πρώτος μέχρι τώρα για τα πρώτα στοιχεία που είχαμε περάσει το Μάρτη... Ρωτάω κάποια πραγματάκια κι αν έχει κάποιος την όρεξη να βοηθήσει...

1) Το ξαναρώτησα αλλά δεν πήρα απάντηση. Στο ποσό του δανείου που βάζουμε αρχικά αρχικά, είναι το νούμερο που έχει στη συνοπτική εικόνα της αίτησης ως "Μέγιστο επιτρεπόμενο ποσό δανείου";

2) Είμαι σε Πειραιώς για μία αίτηση που κοιτάω και ζητάει ημερομηνία λήξης ταυτότητας, μόνο στην Πειραιώς από ότι λένε κάποιοι. Από ότι διάβασα πιο πάνω η ημερομηνία λήξης ταυτότητας είναι τα 15 χρόνια. Ισχύει σίγουρα αυτό; Τι γίνεται αν έχει πιο παλιά ταυτότητα ο ενεχόμενος;

3) Το έτη διαμονής στο ακίνητο προκύπτει από κάποιο επίσημο έγγραφο; Ή είναι προσεγγιστικό;

4) Μηνιαία δαπάνη ενοικίου για ιδιόκτητο σπίτι τι μπορεί να είναι; Μηδέν;

5) Στα επαγγελματικά στοιχεία ενεχόμενου μπορώ να τα αφήσω κενά από τη στιγμή που έχω συνταξιούχο;

6) Στα οικονομικά στοιχεία βάζω φαντζομαι μηδέν όπου δεν έχω κάτι; Ή αφήνω κενό;

7) Αντίκλητος ποιος μπαίνει; Εγώ; 

8 ) Εγγυητής πρέπει να μπει υποχρεωτικά κάποιος; Και αν ναι μπορεί να είναι ο/η σύζυγος ή κάποιος κοντινός συγγενής; Και θα πρέπει να έχει κάνει εγγραφή στο σύστημα πρώτα με τους δικούς του κωδικούς taxis ως εγγυητής;

9) Και κάτι βασικό. Αν έχω επιλέξει δάνειο βλέπω ότι δεν μπορώ μετά κάπου νατο ακυρώσω και να πάω χωρίς δανειοδότηση. Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα;;;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Myron526 said:

2 ερωτήσεις και από εμένα.
1)Στην Καρτέλα Δικαιολογητικά μου ζητάει να ανεβάσω ''Βεβαίωση Απόδοσης Μερίσματος εφόσον μετέχετε σε εταιρεία'' ο πελάτης όμως δεν μετέχει σε κάποια εταιρία και ως εκ τούτου δεν έχει μερίσματα. Το taxis αφού δεν έχεις και δεν δηλώνεις μερίσματα δεν σου δίνει την δυνατότητα να εκτυπώσεις την εν λόγω βεβαίωση.  Τι έγγραφο πρέπει να ανεβάσω για να προχωρήσω στο επόμενο βήμα ?
2) Στην καρτέλα Στοιχεία Δανείου , στον υποπίνακα οικονομικά στοιχεία ενεχομένου , στο πεδίο Εισόδημα από Ελεύθερα Επαγγέλματα (ατομικό) τι συμπληρώνω όταν ο αιτών στην φορολ δήλωσή του δηλώνει ζημία από την επαγγελματική του δραστηριότητα. (αρνητικά ποσά δεν δέχεται η φόρμα) ?
 

Σχετικά με το 1 επειδή έτυχε και σε εμένα αυτή η περίπτωση, έχω στείλει ερώτηση και περιμένω απάντηση. Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση δεν έχω καταφέρει να πιάσω γραμμή..

 

Update.. Θέλουν μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν μετέχει σε εταιρεία και δεν έχει εισοδήματα από μερίσματα

Edited by nterzeni
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, nterzeni said:

Update.. Θέλουν μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν μετέχει σε εταιρεία και δεν έχει εισοδήματα από μερίσματα. Προσοχή όμως μήπως αναφέρονται στο Ε1 (κωδ291) ποσά γιατι ειναι και οι υπεραποδόσεις των μαθηματικών αποθεματικών από ατομικά ασφαλιστήρια συμβόλαια των ασφαλιστικών εταιριών και πρόωρης εξαγοράς ατομικού συμβολαίου ασφάλισης ζωής

 

  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fade2Black said:

1) Το ξαναρώτησα αλλά δεν πήρα απάντηση. Στο ποσό του δανείου που βάζουμε αρχικά αρχικά, είναι το νούμερο που έχει στη συνοπτική εικόνα της αίτησης ως "Μέγιστο επιτρεπόμενο ποσό δανείου";  Για σιγουριά απο το ΕΝΤΥΠΟ ΕΚΟ ΙΙ η διαφορά ανάμεσα σε Επιλέξιμο κόστος παρεμβάσεων μείον  Επιδότηση 

2) Είμαι σε Πειραιώς για μία αίτηση που κοιτάω και ζητάει ημερομηνία λήξης ταυτότητας, μόνο στην Πειραιώς από ότι λένε κάποιοι. Από ότι διάβασα πιο πάνω η ημερομηνία λήξης ταυτότητας είναι τα 15 χρόνια. Ισχύει σίγουρα αυτό; Τι γίνεται αν έχει πιο παλιά ταυτότητα ο ενεχόμενος; Ισχύει 

3) Το έτη διαμονής στο ακίνητο προκύπτει από κάποιο επίσημο έγγραφο; Ή είναι προσεγγιστικό;  

4) Μηνιαία δαπάνη ενοικίου για ιδιόκτητο σπίτι τι μπορεί να είναι; Μηδέν;

5) Στα επαγγελματικά στοιχεία ενεχόμενου μπορώ να τα αφήσω κενά από τη στιγμή που έχω συνταξιούχο; Ναι 

6) Στα οικονομικά στοιχεία βάζω φαντζομαι μηδέν όπου δεν έχω κάτι; Ή αφήνω κενό; 

7) Αντίκλητος ποιος μπαίνει; Εγώ; Καλύτερα κάποιο συγγενή γιατί ευθύνεται για οποιαδήποτε θέμα σχετικά με τα εγγραφα και ενημερωση του δανειολήπτη

 ) Εγγυητής πρέπει να μπει υποχρεωτικά κάποιος; Και αν ναι μπορεί να είναι ο/η σύζυγος ή κάποιος κοντινός συγγενής; Και θα πρέπει να έχει κάνει εγγραφή στο σύστημα πρώτα με τους δικούς του κωδικούς taxis ως εγγυητής; Εξαρτάται από την πιστοληπτική ικανότητα του δανειολήπτη δηλ. αν έχει εισοδήματα ή οχι. Φυσικά μπορεί να είναι οποιοσδήποτε και φυσικά θέλει εγγραφή πρώτα ως εγγυητής  

9) Και κάτι βασικό. Αν έχω επιλέξει δάνειο βλέπω ότι δεν μπορώ μετά κάπου νατο ακυρώσω και να πάω χωρίς δανειοδότηση. Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα;;; Μάλλον θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα προσεχως

Τώρα το 3 , 4 , είναι πληροφοριακά για τον υπολογισμό της ικανότητας λήψης δανείου.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου στάλθηκε στα μηνυματα το εξής:
Αποτέλεσμα Αξιολόγησης οικ. προέγκρισης : Απόρριψη αίτησης δανείου
Μετά την εξέταση του αιτήματος δανειοδότησης και των στοιχείων που υποβάλατε, σας γνωρίζουμε ότι η αίτησή σας, με κωδικό: 20181421467, απορρίφθηκε.
Η αιτιολογία απόρριψης είναι η εξής: 23
Τι σημαίνει 23
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω μια αίτηση η οποία έχει χαρακτηρισθεί ως "οριστικά υποβληθείσα".

Ωστόσο, κατά την συμπλήρωση των επιθυμητών παρεμβάσεων στο πληροφοριακό σύστημα, εκ παραδρομής, αντί για τον κωδικό 1.Ε1 (Εξωτερικό προστατευτικό φύλλο) επέλεξα τον κωδικό 1. Ε2 (Λοιπά σταθερά ή κινητά συστήματα σκίασης).  
Υπάρχει τρόπος να διορθώσω το λάθος αυτό, δεδομένου μάλιστα ότι στο Παράρτηρα ΙΙΙ το οποίο "ανέβασα" στο πληροφοριακό σύστημα, φαίνεται καθαρά ότι η επιθυμητή παρέμβαση είναι η 1.Ε1;

Στην περίπτωση που διαγράψω και επαναϋποβάλλω την αίτηση με τις σωστές παρεμβάσεις, η αίτηση μου θα βγει από τη λίστα των  "οριστικά υποβληθέντων" και θα μπει σε εκείνη των "επιλαχόντων"; 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, steve100 said:
Μου στάλθηκε στα μηνυματα το εξής:
Αποτέλεσμα Αξιολόγησης οικ. προέγκρισης : Απόρριψη αίτησης δανείου
Μετά την εξέταση του αιτήματος δανειοδότησης και των στοιχείων που υποβάλατε, σας γνωρίζουμε ότι η αίτησή σας, με κωδικό: 20181421467, απορρίφθηκε.
Η αιτιολογία απόρριψης είναι η εξής: 23
Τι σημαίνει 23
 

Καλησπέρα! Μου έτυχε παρόμοια περίπτωση. Ρώτησα στην τράπεζα: η απάντηση από τα κεντρικά ήταν ότι η πολιτική τους είναι να μην αναφέρουν τον λόγο απόρριψης. Μόνο στον ιδιοκτήτη αν πάει στην τράπεζα και αν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.