Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Λογικά δεν ήρθε τέτοιο email για τους πελάτες σου που νοικιάζουν το ακίνητο, οπότε δεν τους αφορά το συγκεκριμένο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, πάω σήμερα μετά από καιρό να συμπληρώσω μία αίτηση για δάνειο και κολλάω σε κάποια σημεία... Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος...

 

1) Η ταυτότητα του ιδιοκτήτη μου εκδόθηκε το 1985 άρα από ότι διάβασα λήγει μετά από 15 χρόνια δηλαδή το 2000. Τι να βάλω στην ημεροιμηνία λήξης;

2) Έχω συνταξιούχο υδραυλικό. Μου έχει φέρει μια βεβαίωση με τις τρίμηνες απολαβές του αλλά δεν έχω καταλάβει τι θα βάλω στην επωνυμία εργοδότη, διευθυνση εργοδότη κλπ. Πρέπει να βάλω τα στοιχεία του ΕΦΚΑ; Το ΙΚΑ μήπως; Είχε κάποιος συνταξιούχο σαν και μένα;

3) Έχω συνταξιούχο με μοναδικό εισόδημα από σύνταξη. Δηλαδή στο Ε1 γράφει ένα ποσό στον πίνακα 4Α δίπλα από το σημείο που λέει Άθροισμα καθαρών ποσών από κύριες συντάξεις. Στην ενότητα αυτή με τα οικονομικά στοιχεία:

     α) Το ετήσιο καθαρό εισόδημα (ατομικό και εοικογενειακό) το παίρνω από το εκκαθαριστικό σωστά;

     β) Το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες είναι μηδέν ή εντάσσεται και η σύνταξη εκεί; (το λέω γιατί στο Ε1 ο τίτλος του πίνακα 4Α είναι Εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις)

     γ) Το αυτοτελώς φορολογητέα ποσά ποιο είναι;

     δ) Για φορολογικό έτος 2017 το οικονομικό έτος ποιο είναι είπαμε;

     ε) Στο μερίσματα-τόκοι-δικαιώματα αθροίζω ότι έχω σε αυτήν την κατηγορία του Ε1;

     στ) Αριθμός φορολογικής δήλωσης είναι ο αριθμός καταχώρισης έτσι που γράφει στηην πρώτη σελίδα έτσι δεν είναι;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Fade2Black said:

Καλημέρα, πάω σήμερα μετά από καιρό να συμπληρώσω μία αίτηση για δάνειο και κολλάω σε κάποια σημεία... Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος...

1) Η ταυτότητα του ιδιοκτήτη μου εκδόθηκε το 1985 άρα από ότι διάβασα λήγει μετά από 15 χρόνια δηλαδή το 2000. Τι να βάλω στην ημεροιμηνία λήξης; Αν δεν παιρνει παυλα βαλε πχ 2020 

2) Έχω συνταξιούχο υδραυλικό. Μου έχει φέρει μια βεβαίωση με τις τρίμηνες απολαβές του αλλά δεν έχω καταλάβει τι θα βάλω στην επωνυμία εργοδότη, διευθυνση εργοδότη κλπ. Πρέπει να βάλω τα στοιχεία του ΕΦΚΑ; Το ΙΚΑ μήπως; Είχε κάποιος συνταξιούχο σαν και μένα; Στο έδωσε για να δεις τα στοιχεία  για να βγάλεις ενημερωτικό σύνταξης από ΙΚΑ (ΕΦΚΑ) από  ΕΔΩ

3) Έχω συνταξιούχο με μοναδικό εισόδημα από σύνταξη. Δηλαδή στο Ε1 γράφει ένα ποσό στον πίνακα 4Α δίπλα από το σημείο που λέει Άθροισμα καθαρών ποσών από κύριες συντάξεις. Στην ενότητα αυτή με τα οικονομικά στοιχεία: Κατ αρχήν ειναι συνταξιουχος

     α) Το ετήσιο καθαρό εισόδημα (ατομικό και εοικογενειακό) το παίρνω από το εκκαθαριστικό σωστά; ναι 

     β) Το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες είναι μηδέν ή εντάσσεται και η σύνταξη εκεί; (το λέω γιατί στο Ε1 ο τίτλος του πίνακα 4Α είναι Εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις) αν δεν έχει άλλη κατηγορία πχ συντάξεις εννοεί μισθούς και συντάξεις

     γ) Το αυτοτελώς φορολογητέα ποσά ποιο είναι; δες λιγο πιο πανω απαντησειςκαι  βαζεις αν αναφερεται στο εκκαθαριστικό

     δ) Για φορολογικό έτος 2017 το οικονομικό έτος ποιο είναι είπαμε; 2018

     ε) Στο μερίσματα-τόκοι-δικαιώματα αθροίζω ότι έχω σε αυτήν την κατηγορία του Ε1; ναι αναφέρονται και στο εκκαθαριστικο αναλυτικά

     στ) Αριθμός φορολογικής δήλωσης είναι ο αριθμός καταχώρισης έτσι που γράφει στηην πρώτη σελίδα έτσι δεν είναι; ναι 

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Edited by GiannisK64
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @GiannisK64, απλώς θα επιμείνω λίγο ακόμη γιατί κάποια πράγματα με έχουν μπερδέψει λίγο.

 

Καταρχάς, αυτή την τρίμηνη εκκαθάριση σύνταξης δεν μου την έφερε για να βγάλω εγώ κάτι άλλο, απλώς τη ζητάει ως δικαιολογητικό. Απλά δεν ξέρω στα στοιχεία του εργοδότη τι να βάλω. Αυτός ήταν στο ΤΕΒΕ μου είπε και το χαρτί που μου έφερε έχει το σήμα του ΕΦΚΑ πάνω αριστερά. Τι να βάλω εγώ στον εργοδότη λοιπόν και στη διεύθυνση επικοινωνίας του;

 

Το βασικότερο: Στα οικονομικά στοιχεία του ενεχομένου ζητάει ετήσιο καθαρό εισόδημα. Μπερδεύομαι γιατί στο Ε1 στον πίνακα 4Α βρίσκω Άθροισμα καθαρών ποσών από κύριες συντάξεις 6211,44 ενώ στο εκκαθαριστικό γράφει στο Γ1 συνολικό δηλωθέν εισόδημα (δεν αναφέρεται η λέξη καθαρό κάπου) 6374,12, το οποίο προκύπτει από το προηγούμενο νούμερο συν ένα ποσό 162,68 το οποίο είναι μερίσματα-τόκοι-δικαιώματα (όπως επεξηγεί και στο πεδίο Δ του εκκαθαριστικού). Εγώ ποιο από τα δύο να βάλω στο καθαρό ατομικό δηλωθέν εισόδημα, το 6211 ή το 6374;

 

Στο 3β που ρώτησα (για το αν βάζω κάτι εκεί που λέει εισόδημα από μισθωτή εργασία), πραγματικά δεν κατάλαβα αν πρέπει να βάλω μηδέν ή αν θα πρέπει να βάλω το ποσό της σύνταξης. Και αν πρέπει να βάλω το ποσό της σύνταξης ποιο από τα δύο ποσά το 6211 ή το 6374;

 

Με τα αυτοτελώς φορολογητέα ποσά επίσης δεν κατάλαβα τι βάζω...

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Fade2Black said:

Καταρχάς, αυτή την τρίμηνη εκκαθάριση σύνταξης δεν μου την έφερε για να βγάλω εγώ κάτι άλλο, απλώς τη ζητάει ως δικαιολογητικό.

Το τρίμηνο που σου έφερε είναι παλαιό (ΕΚΤΌΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝΙΑΙΟ). Σου έστειλα ένα λινκ γιατί πρέπει να βάλεις το μηνιαίο ενημερωτικό της σύνταξης 

Απλά δεν ξέρω στα στοιχεία του εργοδότη τι να βάλω. Αυτός ήταν στο ΤΕΒΕ μου είπε και το χαρτί που μου έφερε έχει το σήμα του ΕΦΚΑ πάνω αριστερά. Τι να βάλω εγώ στον εργοδότη λοιπόν και στη διεύθυνση επικοινωνίας του; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ

Το βασικότερο: Στα οικονομικά στοιχεία του ενεχομένου ζητάει ετήσιο καθαρό εισόδημα. Μπερδεύομαι γιατί στο Ε1 στον πίνακα 4Α βρίσκω Άθροισμα καθαρών ποσών από κύριες συντάξεις 6211,44 ενώ στο εκκαθαριστικό γράφει στο Γ1 συνολικό δηλωθέν εισόδημα (δεν αναφέρεται η λέξη καθαρό κάπου) 6374,12, το οποίο προκύπτει από το προηγούμενο νούμερο συν ένα ποσό 162,68 το οποίο είναι μερίσματα-τόκοι-δικαιώματα (όπως επεξηγεί και στο πεδίο Δ του εκκαθαριστικού). Εγώ ποιο από τα δύο να βάλω στο καθαρό ατομικό δηλωθέν εισόδημα, το 6211 ή το 6374; Ειναι το συνολικο εισόδημα 6374,12

 

Στο 3β που ρώτησα (για το αν βάζω κάτι εκεί που λέει εισόδημα από μισθωτή εργασία), πραγματικά δεν κατάλαβα αν πρέπει να βάλω μηδέν ή αν θα πρέπει να βάλω το ποσό της σύνταξης. Και αν πρέπει να βάλω το ποσό της σύνταξης ποιο από τα δύο ποσά το 6211 ή το 6374; αν δεν εχει επιλογη για συνταξη βαζεις το 6211

 

Με τα αυτοτελώς φορολογητέα ποσά επίσης δεν κατάλαβα τι βάζω... Αν κάτω από το ΣΥΝΟΛΟ του εκκαθαριστικου (πινακα 1 ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ)  δεν γράφει τίποτα ΔΕΝ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ 

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Edited by GiannisK64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αίτημα για δάνειο στην Πειραιώς έχει λάβει κανείς απάντηση έως τώρα; (θετική ή αρνητική)

Έκανα σχετικό αίτημα με εγγυητή εδώ και 2 εβδομάδες αλλά ακόμη δεν υπάρχει απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, kirman said:

Σε αίτημα για δάνειο στην Πειραιώς έχει λάβει κανείς απάντηση έως τώρα; (θετική ή αρνητική)

Έκανα σχετικό αίτημα με εγγυητή εδώ και 2 εβδομάδες αλλά ακόμη δεν υπάρχει απάντηση..

Ούτε εγώ έχω λάβει απάντηση από Πειραιώς..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Fade2Black said:

Καλημέρα, πάω σήμερα μετά από καιρό να συμπληρώσω μία αίτηση για δάνειο και κολλάω σε κάποια σημεία... Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος...

 

1) Η ταυτότητα του ιδιοκτήτη μου εκδόθηκε το 1985 άρα από ότι διάβασα λήγει μετά από 15 χρόνια δηλαδή το 2000. Τι να βάλω στην ημεροιμηνία λήξης;

2) Έχω συνταξιούχο υδραυλικό. Μου έχει φέρει μια βεβαίωση με τις τρίμηνες απολαβές του αλλά δεν έχω καταλάβει τι θα βάλω στην επωνυμία εργοδότη, διευθυνση εργοδότη κλπ. Πρέπει να βάλω τα στοιχεία του ΕΦΚΑ; Το ΙΚΑ μήπως; Είχε κάποιος συνταξιούχο σαν και μένα;

 

Στο 1 (από ΠΕΙΡΑΙΩΣ)μου είπαν πως όταν πρόκειται για πολιτική ταυτότητα βάζεις και στη λήξη την ημερομηνία έκδοσης.

Στο 2 (αν θυμάμαι καλά πάλι από ΠΕΙΡΑΙΩΣ) για Συνταξιούχο βάζεις εργοδότη το ταμείο που πήρε σύνταξη (ΟΓΑ-Δημόσιο κλπ), στα έτη βάζεις όσα παίρνει σύνταξη και στη διεύθυνση τα στοιχεία τη κατοικίας..

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, apoul said:

Στο 1 (από ΠΕΙΡΑΙΩΣ)μου είπαν πως όταν πρόκειται για πολιτική ταυτότητα βάζεις και στη λήξη την ημερομηνία έκδοσης.

Στο 2 (αν θυμάμαι καλά πάλι από ΠΕΙΡΑΙΩΣ) για Συνταξιούχο βάζεις εργοδότη το ταμείο που πήρε σύνταξη (ΟΓΑ-Δημόσιο κλπ), στα έτη βάζεις όσα παίρνει σύνταξη και στη διεύθυνση τα στοιχεία τη κατοικίας..

Πολύ σωστά τα λες, τα επιβεβαίωσα και εγώ προ ολίγου με τηλ στην Πειραιώς. Στο ταμείο μόνο δεν ξέρω τι να βάλω. Να βάλω ΤΕΒΕ ή να βάλω ένα ΟΑΕΕ-ΕΦΚΑ κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω το παλιό ταμείο (προ ΕΦΚΑ, ΕΤΑΑ κλπ) αν είχε πάρει παλιά σύνταξη, δε νομίζω να έχει κάποια ουσιαστική διαφορά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.