Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

το 70% της προκαταβολής δεν φτάνει για τίποτα ...με το ζόρι ΦΠΑ+Φόρος φυσικά θα ζητήσουν παραπάνω από τον ιδιοκτήτη αλλιώς στην ουσία το χρηματοδοτούν αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 ώρες πριν, lloyd said:

Σε χθεσινό mail που απέστειλε το  [email protected]:

"Διευκρινίζεται ότι η εν λόγω προθεσμία αφορά αποκλειστικά την αποδοχή της υπαγωγής και δεν πρέπει να συνδέεται με την καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών. Η καταχώρηση αυτή γίνεται στο επόμενο βήμα και εντός της γενικής προθεσμίας υλοποίησης του φυσικού αντικειμένου.

Επομένως στην παρούσα φάση στην οποία βρίσκεται η αίτηση σας δεν είναι δεσμευτική και προαπαιτούμενη η εύρεση και καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών για την αποδοχή της απόφασης υπαγωγής."

αυτο είναι σίγουρο? 

Διότι 1.εμένα που με ιδια κεφάλαια έχω αποδεχθει την υπαγωγή και η ημερομηνία έχει κλεισει, ήρθε σήμερα mail να μου υπενθυμίσει ότι πρ΄πει να δηλωθουν οι προμηθευτές.

2. είναι περίεργο ότι όταν πάς σε κατάσταση προμηθευτών έρχονται κολλητά 2 email

<<Ενεργοποίηση Προθεσμίας
Λήξη Προθεσμίας : 00/11/2018

Η αίτησή σας θα πρέπει να μεταβεί στην κατάσταση 07.β Αίτηση σε υπαγωγή - καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών το αργότερο έως τις 00/11/2018.>>

kai

<<Ενεργοποίηση πεδίων για τη συμπλήρωση των στοιχείων των προμηθευτών

Σας ενημερώνουμε ότι τα πεδία για τη συμπλήρωση των στοιχείων των προμηθευτών/ αναδόχων στην αίτησή σας έχουν ενεργοποιηθεί και θα πρέπει να καταχωρήσετε τα αντίστοιχα στοιχεία.>> open?upn=eP58OXHtTsX7x1Gdya8ovLQcDoXjLI9

open?upn=eP58OXHtTsX7x1Gdya8ovLQcDoXjLI9

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Ο πελάτης μου έκανε αίτηση σε μια τράπεζα για δανειοδότηση και απορρίφθηκε, πως μπορώ να αλλάξω συνεργαζόμενη τράπεζα και να κάνω νέα αίτηση για δάνειο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, katrmp said:

αυτο είναι σίγουρο? 

Το email που επισύναψα αποτελεί ομαδικό email που στάλθηκε σε πολλούς πριν 2 ημέρες.

11 ώρες πριν, katrmp said:

Διότι 1.εμένα που με ιδια κεφάλαια έχω αποδεχθει την υπαγωγή και η ημερομηνία έχει κλεισει, ήρθε σήμερα mail να μου υπενθυμίσει ότι πρ΄πει να δηλωθουν οι προμηθευτές.

2. είναι περίεργο ότι όταν πάς σε κατάσταση προμηθευτών έρχονται κολλητά 2 email

<<Ενεργοποίηση Προθεσμίας
Λήξη Προθεσμίας : 00/11/2018

Η αίτησή σας θα πρέπει να μεταβεί στην κατάσταση 07.β Αίτηση σε υπαγωγή - καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών το αργότερο έως τις 00/11/2018.>>

kai

<<Ενεργοποίηση πεδίων για τη συμπλήρωση των στοιχείων των προμηθευτών

Σας ενημερώνουμε ότι τα πεδία για τη συμπλήρωση των στοιχείων των προμηθευτών/ αναδόχων στην αίτησή σας έχουν ενεργοποιηθεί και θα πρέπει να καταχωρήσετε τα αντίστοιχα στοιχεία.>> open?upn=eP58OXHtTsX7x1Gdya8ovLQcDoXjLI9

Απλά σε ενημερώνει για το επόμενο στάδιο, δεν σου ορίζει προθεσμία για την καταχώρηση των προμηθευτών.

Ορίστε και ολόκληρο το σώμα του email:

Το παρόν είναι ομαδικό μήνυμα και αποστέλλεται προς ενημέρωση.
Εάν κατά την στιγμή που λαμβάνετε το παρόν μήνυμα έχετε ήδη προχωρήσει στο επόμενο βήμα, παρακαλούμε όπως το μήνυμα αυτό να μην ληφθεί υπόψη
 
Λαμβάνετε αυτό το μήνυμα επειδή η αίτηση σας (ή εφόσον είστε Σύμβουλος έργου, του πελάτη σας τον οποίο και παρακαλούμε να ενημερώσετε), βρίσκεται σε τρέχουσα κατάσταση:
«06. Αίτηση σε υπαγωγή»
και η καταληκτική προθεσμία που έχετε για να τεθεί η αίτηση σας σε κατάσταση
«07.β Αίτηση σε υπαγωγή – καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών»
λήγει σύντομα.
 
Παρακαλούμε όπως συμβουλευτείτε την σχετική καταληκτική προθεσμία που αφορά την αίτηση σας από την καρτέλα «Προθεσμίες» και ακολούθως προβείτε άμεσα στην αποδοχή της απόφασης υπαγωγής.
 
Σε περίπτωση που έχετε προέγκριση δανείου, μετά την αποδοχή της υπαγωγής θα μεσολαβήσει η μετάβαση της αίτησης σε κατάσταση 06.α Αίτηση σε υπαγωγή – Αναμονή υπογραφής δανειακής σύμβασης, κατά την οποία θα κληθείτε από την τράπεζα να υπογράψετε την σχετική δανειακή σύμβαση.
Τονίζεται ότι και αυτή η διαδικασία θα πρέπει να γίνει εντός της άνω προθεσμίας, για τον λόγο αυτό παρακαλείστε για τις άμεσες ενέργειές σας.
 
Διευκρινίζεται ότι η εν λόγω προθεσμία αφορά αποκλειστικά την αποδοχή της υπαγωγής και δεν πρέπει να συνδέεται με την καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών. Η καταχώρηση αυτή γίνεται στο επόμενο βήμα και εντός της γενικής προθεσμίας υλοποίησης του φυσικού αντικειμένου.
Επομένως στην παρούσα φάση στην οποία βρίσκεται η αίτηση σας δεν είναι δεσμευτική και προαπαιτούμενη η εύρεση και καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών για την αποδοχή της απόφασης υπαγωγής.
 
Σε κάθε περίπτωση η αποδοχή θα πρέπει να γίνει από τον Ωφελούμενο, ο οποίος θα πρέπει να συνδεθεί με τα στοιχεία του στο Πληροφοριακό Σύστημα.
 
Επισημαίνεται ότι αν δεν γίνει η μετάβαση της αίτησης από την τρέχουσα κατάσταση 06 στην κατάσταση 07.β (κατά περίπτωση απευθείας, ή διαμέσου υπογραφής δανειακής σύμβασης) εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα θα ανακληθεί η παρούσα απόφαση υπαγωγής.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει ενας εγκατασταστης καυστηρα-λεβητα να ειναι και προμηθευτης διχως ομως να εχει εμπορικη δραστηριοτητα?

Δλδ, να προμηθευτει απο εναν εμπορο τον λεβητα αλλα στο προγραμμα να μην φανει ο εμπορος αλλα αυτος και σαν προμηθευτης και σαν εγκαταστατης..αφου κοψει βεβαια τα απαραιτητα δελτια αποστολης, τιμολογια κλπ

 

Στο παλιοτερο προγραμμα, θυμαμαι οτι γινοταν απλα δεν θυμαμαι τις απαιτησεις (τοπος παραδοσης στο τιμολογιο του εμπορου κλπ)

Γνωριζει κανεις ''παλιος'' κατι?

 

Τελος, υπαρχει θεμα εαν ο λεβητας ειναι μεγαλυτερης ισχυος απο την δηλωθεισα? Θεωρω πως οχι απλα επιδοτειται με το ποσο της δηλωθεισας..σωστα?

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα αν θα πρέπει άμεσα να δηλώσουμε προμηθευτές -αναδόχους:

παρατηρείστε ότι στο απόσπασμα απόφασης υπαγωγής, στην τελευταία σελίδα όπου αναφέρονται οι προθεσμίες, σε αντίθεση με το ηλεκτρονικό σύστημα, δεν αναφέρεται ότι αποτελεί καταληκτική ημερομηνία για δήλωση προμηθετών και αναδόχων, παρά μόνο ότι άμεσα (μέχρι 17/09/2018 στις περιπτώσεις τις δικές μου) θα πρέπει να γίνει υπογραφή σύμβασης δανείου/αποδοχή απόφασης υπαγωγής.Μάλλον ο συνάδελφος lloyd έχει δίκιο, δεν απαιτείται άμεσα ο ορισμός προμηθετών και αναδόχων που είναι και πιο λογικό.Καλό θα είναι να διευκρινιστεί από το υπουργείο για να μην υπάρχουν παρατράγουδα.Το συμπέρασμα που βγαίνει συνολικά είναι ότι υπάρχει πολύ άγχος και μπελάς και ταυτόχρονα λίγο χρήμα για τον ενεργ. επιθ.

Η εκταμιέυση του τελικού ποσού σύμφωνα με τους όρους θα γίνει μετά την ολοκλήρωση του έργου, την υποβολή των δικαιολογητικών και τον έλεγχο αυτών, θέλω να μάθω ποιος θα ελέγξει δεκάδες χιλιάδες φακέλλους και πόσο χρόνο χρειάζεται ώστε, μετά, να πιστωθούν τα χρήματα στους αναδόχους κλπ

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2018 at 6:17 ΜΜ, MAR_PAX said:

 

Οι προμηθευτές των πελατών μου δεν αρκούνται στην προκαταβολή του 70 % του δανείου που δίνει το πρόγραμμα και θέλουν επιπλέον χρήματα στο χέρι ( με μια πρόχειρη απόδειξη, τα οποία θα επιστρέψουν μόλις εκταμιευτούν στους λογαριασμούς τους) προκειμένου να προχωρήσουν την όλη διαδικασία .... Καταλαβαίνω οτι είναι σωστό από την πλευρά τους, γιατί δε μπορούν να "σηκώσουν" όλη τη δαπάνη όμως ήθελα να ρωτήσω αυτό συμβαίνει συνήθως  ? Είναι δηλαδή ένας άτυπος κανόνας της αγοράς ?  

 

Όποιος το δεχθεί αναλαμβάνει και το ρίσκο να κυνηγά τον προμηθευτή να πάρει πίσω λεφτά... Το Εξοικονομω ΙΙ είναι πρόγραμμα που δεν θα χάσει τα λεφτά του. Θα πρέπει να χρηματοδοτήσει ο ίδιος ο προμηθευτής το έργο για το υπόλοιπο.

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

έλαβα μήνυμα ως σύμβουλος οτι λήγει η προθεσμία για το δάνειο, ο ωφελούμενος δεν έχει λάβει ακόμη απάντηση, υπάρχει δυνατότητα για παράταση?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πότε λήγει η προθεσμία σου; Και εμένα μου ήρθε για το δικό μου, αλλά δεδομένου ότι λήγει στις 2/10 δεν αγχώνομαι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.