Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

4 ώρες πριν, qwert said:

Παραγραφος 7.1 σελίδα 50 οδηγού.

Για το νέο πρόγραμμα ξεχωριστά παραστατικά για προμήθεια υλικών και παροχή υπηρεσίας.

Για τους προμήθευτές δε που εκδίδουν αποδειξη ταμιακής μηχανής αυτή πρέπει να συνοδευεται από υπευθυνη δήλωση με αναλυτικά τα υλικά της προμήθειας.

 

Προφανώς το κάναν για να μπορέσουν να κόψουν την τιμολογιση άσχετων υλικών στα έργα. Π.χ. βλέπε τερματικές μονάδες στα συστήματα θέρμανσης οπου με τον παλαιο τρόπο μπορούσες να τα κοτσάρεις αβαβα στο συνολικό τιμολόγιο έργου....

 

αυτο δεν το λέει κάπου ο οδηγός πάντως. 

ο οδηγός λέει

<<Απόδειξη Λιανικής Πώλησης ή ισοδύναμο βάσει του ΚΦΑΣ παραστατικό επί πιστώσει, για την προμήθεια εξοπλισμού / υλικών στο όνομα του ωφελούμενου.>>

το ισοδύναμο μπορεί να είναι αυτο που λενε μαζί και υλικά και εργασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τις νέες διατάξεις του Κ.Φ.Α.Σ., από 1.1.2013, εκδίδονται και τα φορολογικά στοιχεία, δηλαδή :

α) όταν η πράξη χαρακτηρίζεται αμιγώς ως παροχή υπηρεσίας εκδίδονται αποδείξεις λιανικών συναλλαγών (προς ιδιώτες) ή τιμολόγια (προς υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών)

β) όταν η πράξη χαρακτηρίζεται ως μικτή δραστηριότητα (πώληση αγαθών και παροχή υπηρεσίας) εκδίδονται είτε αποδείξεις λιανικών συναλλαγών (προς ιδιώτες) ή τιμολόγια (προς υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών) ξεχωριστά για την παροχή υπηρεσίας και την πώληση αγαθών είτε, όπως έχει γίνει δεκτό από τη Διοίκηση, εκδίδονται αποδείξεις λιανικών συναλλαγών (προς ιδιώτες) ή τιμολόγια (προς υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών) στα οποία αναγράφονται στο ίδιο στοιχείο (απόδειξη ή τιμολόγιο), διακριτά η παροχή υπηρεσίας και διακριτά η πώληση αγαθών.
 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ εκτός προγράμματος έτσι τιμολογώ. Μια αποδειξη λιανικής με αιτιολογία π.χ " Εγκατάσταση θέρμανσης μαζί με υλικά" και ξεμπέρδεψα.

Εδω μιλάμε ομως για πρόγραμμα το οποίο ελέχεται για την εγκριση και εκταμιευση και αναφέρεται αναλυτικά οτι για προμήθεια θέλουν ΑΛΠ και για εργασία ΑΠΥ.

Και οχι μονο αυτό, στην ΑΛΠ θέλουν τιμή ανα κάθε είδος ξεχωριστά. Δηλαδή βάνα τόσο, σωλήνα τόσο, μαστός τόσο...

Νομιζω οτι αυτό δεν γινεται και πρακτικά στα χειρόγραφα μπλοκ που έχουμε οι περισσότεροι.

 

Εν τελη νομιζω οτι λογιστικά ειναι ορθά τα παρακάτω:

1. Να κοψεις 1 ΑΛΠ με συνολική περιγραφή π.χ. εγκατάσταση μονωσης με υλικά, συνολο τόσα ευρά (Δεν γινεται δεκτό απο το πρόγραμμα ομως)

2.Απο την στιγμή που κάνεις διαχωρισμό σε υλικά και εργασία πρέπει να κόψεις ξεχωριστό παραστατικό.

 

Απο εκει και πέρα το θέμα είναι καθαρα λογιστικό. Νομίζω οτι ο καθένας πρέπει να μιλήσει με τον λογιστή του.

Εγώ εχω εξαντλήσει τις λογιστικές μου γνώσεις.-

 

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σας παραθέτω την απάντηση που έλαβα στο ερώτημα μου όσο αφορά τα παραστατικά.
 
 
 
Για κάθε κατηγορία παρέμβασης θα πρέπει να είναι διακριτό το κόστος των υλικών και το κόστος της εργασίας στα παραστατικά που θα προσκομιστούν.
 

Υποστήριξη προγράμματος Εξοικονόμηση κατ’ οίκον ΙΙ

Επιτελικής Δομής ΕΣΠΑ ΥΠΕΝ Τομέα Ενέργειας
 
 
καλημέρα,
 
όσο αφορά την δαπάνη της θερμοπρόσοψης επειδή υπάρχουν 2 διακριτές δαπάνες 
1ον- προμήθεια υλικών
2ον- εφαρμογή θερμοπρόσοψης από κατάλληλο συνεργείο
 
στο σύστημα πώς θα γίνει η επιλογή π.χ. ένα Α ποσό για υλικά και Β ποσό για εργασία, όπου Α+Β είναι το μέγιστο ποσό της επιδότησης?
 
Στην περίπτωση ηλιακού, μπορεί να κοπεί παραστατικό μόνο με το κόστος του ηλιακού και η τοποθέτηση εννοείτε?
 
Στην περίπτωση λέβητα ο εγκαταστάτης κόβει παραστατικό για εργασία και τα υλικά εννοούνται?
 
ευχαριστώ
 
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πελάτης μου μόλις έλαβε 2η απόρριψη προέγκρισης δανείου και όταν πατάω το κουμπί "Συνέχεια" στην αίτησή του μου έχει επιλογή να ξανακάνουμε αίτηση δανείου κανονικά.. Είναι κάτι που δεν θα μου το προχωρήσει μετά ή θα δώσουν τελικά τη δυνατότητα για επιπλέον προσπάθειες από τις 2 που είχαν πει;

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2018 at 11:46 ΠΜ, ppanag said:

Καλημέρα σας, έχω δύο ερωτήσεις:

α) Στους προμηθευτές καταχωρούμε και τον σύμβουλο και τους μελετητές ???

β) Οταν καταχωρώ τα στοιχεία μου συνδεδεμένος ως προμηθευτής η ΕΘΝΙΚΗ τράπεζα δεν μου επιβεβαιώνει τον ΙΒΑΝ ... συμβαίνει και σε άλλους ????

 

 

αυτο το α

 

On 31/7/2018 at 11:46 ΠΜ, ppanag said:

Καλημέρα σας, έχω δύο ερωτήσεις:

α) Στους προμηθευτές καταχωρούμε και τον σύμβουλο και τους μελετητές ???

β) Οταν καταχωρώ τα στοιχεία μου συνδεδεμένος ως προμηθευτής η ΕΘΝΙΚΗ τράπεζα δεν μου επιβεβαιώνει τον ΙΒΑΝ ... συμβαίνει και σε άλλους ????

 

 

On 31/7/2018 at 2:28 ΜΜ, spapako said:

α) Το σύμβουλο ξεχωριστά. Μελετητές ναι

β) Ναι από ότι θυμάμαι αρχικά. Μετά όταν ξαναμπήκα το είχε επιβεβαιωμένο

 

απο που προκύπτει το α? 

Εγω καταλαβαίνω ξεκάθαρα ότι και ο σύμβουλος μπαίνει ώς προμηθευτής και μετα έχει και εικονίδιο να μπεί μόνος του. 

αυτο γιατι το πρόγραμμα λέει <<Καταχώρηση προμηθευτών / αναδόχων: Καταχωρήστε τα στοιχεία των προμηθευτών. Μπορείτε να επεξεργαστείτε το κάθε κελί του πίνακα κάνοντας click πάνω του. Για επιλογή του προμηθευτή, ξεκινήστε να πληκτρολογείτε το ΑΦΜ του στο αντίστοιχο κελί και επιλέξτε από τα προτεινόμενα ΑΦΜ που θα εμφανιστούν. Με τον ίδιο τρόπο καταχωρείστε και επιλέξτε το αντίστοιχο IBAN.
Καταχώρηση προκαταβολών (αφορά μόνο τις περιπτώσεις αιτήσεων με ενεργό δάνειο): Συμπληρώστε το ποσό προκαταβολής που επιθυμείτε να εκταμιευτεί σε κάθε προμηθευτή / ανάδοχο. Το ποσό αυτό για κάθε προμηθευτή / ανάδοχο μπορεί να κυμαίνεται από μηδέν (0€) μέχρι το ύψος της δαπάνης που θα πραγματοποιήσει. Το άθροισμα δε όλων των προκαταβολών προς τους προμηθευτές / αναδόχους πρέπει να ισούται είτε με μηδέν (0€) είτε με την εγκεκριμένη προκαταβολή (70% του ύψους του δανείου), βάσει απόφασης υπαγωγής. Σημειώνεται ότι η προκαταβολή αφορά μόνο σε δαπάνες παρεμβάσεων και όχι σε λοιπές δαπάνες (μελέτες, συμβούλου).>>

αν δεν ίσχυε το πρόγραμμα θα έλεγε στην καταχώρηση προμηθευτών ότι δεν αφορά μελέτες, συμβούλου κλπ. Αντίθετα όμως αυτο το λέει κάτω κάτω  στην καταχώρηση προκαταβολών. Αρα ξεκάθαρα σου λέι ότι ο συμβουλος είν αι προμηθευτης και άρα δηλώνεται, αλλά δεν παίρνει προκαταβολή.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, katrmp said:

αυτο το α

 

Εγώ σήμερα που μίλησα με την γραμμή εξυπηρέτησης, μου είπαν ότι στους προμηθευτές δηλώνουμε μόνο τους αναδόχους και ότι για τους μελετητές/επιθεωρητές τα ζητάει σε μεταγενέστερο βήμα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω έχω καταλάβει ότι πρέπει να δηλώσουμε και τους συμβούλους.

Ερώτηση: Με την προθεσμία να εισαχθούν οι προμηθευτές μέχρι 17/9 τι γίνεται; Είναι δεσμευτική; Αν δεν έχει βρεθεί ο προμηθευτής από τον πελάτη μας τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.