Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

On 10/9/2018 at 10:09 ΠΜ, qwert said:

Παραγραφος 7.1 σελίδα 50 οδηγού.

Για το νέο πρόγραμμα ξεχωριστά παραστατικά για προμήθεια υλικών και παροχή υπηρεσίας.

Για τους προμήθευτές δε που εκδίδουν αποδειξη ταμιακής μηχανής αυτή πρέπει να συνοδευεται από υπευθυνη δήλωση με αναλυτικά τα υλικά της προμήθειας.

 

Προφανώς το κάναν για να μπορέσουν να κόψουν την τιμολογιση άσχετων υλικών στα έργα. Π.χ. βλέπε τερματικές μονάδες στα συστήματα θέρμανσης οπου με τον παλαιο τρόπο μπορούσες να τα κοτσάρεις αβαβα στο συνολικό τιμολόγιο έργου....

 

ευχαριστώ πολύ. στην αρχή που ρώτησα στη γραμμή βοήθειας μου είπαν οτι μπορώ μαζί. έπειτα τηλεφώνησα πάλι και μου είπαν χώρια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

55 λεπτά πριν, zio7 said:

Καλημέρα. Μια ερώτηση . Αν στο πρόγραμμα έχει δηλωθεί λέβητας φυσικού αερίου με ισχύ <=20KW μπορεί τελικά να τοποθετηθεί λέβητας 24KW?

Θεωρώ πως με τροποποίηση του παραρτήματος 3 και εφόσον ο νέος λέβητας δεν δημιουργεί κατά τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης πρόβλημα με την κατάταξη του κτιρίου και την επίτευξη του επιθυμητού ποσοστού βελτίωσης και εφόσον φυσικά δεν ανεβαίνει ο προυπολογισμός ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Georgia S said:

ευχαριστώ πολύ. στην αρχή που ρώτησα στη γραμμή βοήθειας μου είπαν οτι μπορώ μαζί. έπειτα τηλεφώνησα πάλι και μου είπαν χώρια...

δηλαδή σε περίπτωση αντικατάστασης κουφωμάτων θα πρέπει να κοπεί μια απόδειξη λιανικής πώλησης για τα υλικά και μια δεύτερη απόδειξη παροχής υπηρεσιών για τις εργασίες?

 

GriGas και εγώ έτσι πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, athtsak said:

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο....στο στάδιο που καταχωρούμε τους προμηθευτές καταχωρούμε και μηχανικό που έχει κάνει τα Πεα ?(μάλλον το ένα πεα γιατί το άλλο θα γίνει αργότερα) και δεύτερον όταν καταχωρούμε το αφμ ενός προμηθευτή γιατί μετά δεν μπορώ να καταχωρίσω ή επιλέξω το iban που θέλω??

1) Οχι γιατί τα ΠΕΑ υποτιθεται οτι τα προπληρώνει ο ιδιοκτήτης.

 

2) Μήπως επειδή δεν εχει κάνει εγγραφή ως προμηθετης?

Link to comment
Share on other sites

Για τοποθέτηση ατομικού λέβητα έως 20kw δίνει το πρόγραμμα 4.500 ευρω.

Στην παρούσα φάση το διαμέρισμα πολυκατοικίας έχει σωληνώσεις κεντρικής θέρμανσης.

Στο ποσό δικαιολογείται και το ''στρώσιμο'' των σωληνώσεων αυτονομίας καλοριφέρ (υλικά και εργασία);;;

Δείτε παρακάτω τι λέει οδηγός:

Στον οδηγό στο στο κεφάλαιο 3.3 στην σελίδα 20 αναφέρει:

Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης/ψύξης.

Στην κατηγορία αυτή είναι επιλέξιμες:
Η εγκατάσταση νέου ή αντικατάσταση υφιστάμενου συστήματος θέρμανσης με καινούριο σύστημα (κεντρικό ή ατομικό) πετρελαίου/φυσικού αερίου/υγραερίου/βιομάζας/αντλίας θερμότητας/Σ.Η.Θ.Υ.Α.

Η εγκατάσταση / αντικατάσταση αφορά στον ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό του λεβητοστασίου στο σύνολό του και του δικτύου διανομής (αυτοματισμοί, κυκλοφορητές, καμινάδα, αντικατάσταση ή μόνωση σωληνώσεων, κλπ.). Δεν είναι επιλέξιμες οι δαπάνες για δεξαμενή πετρελαίου και τερματικές μονάδες απόδοσης θερμότητας (σώματα καλοριφέρ, ενδοδαπέδιο σύστημα, κλπ)

 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση εξοικονομώ με αυτοχρηματοδότηση, η πληρωμές (προκαταβολές αρχικά) πρέπει να γίνουν υποχρεωτικά μέσω τραπέζης. Αυτό σημαίνει ότι ο ωφελούμενος μπορεί να κάνει κατάθεση μετρητών σε λογαριασμό τραπέζης του προμηθευτή?? ή η συναλλαγή πρέπει να γίνει αποκλειστικά μόνο από λογαριασμό σε λογαριασμό?

Επίσης, η προκαταβολή πρέπει να είναι το μέγιστο μέχρι το ποσό που δεν επιδοτείσαι??(δλδ αν έχεις επιδότηση 40% τότε σε συνολικό κόστος 1000 ευρώ μπορείς να προκαταβάλεις maximum τα 600 ευρώ?) 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες το Υπουργείο έστειλε ένα email σχετικά με τις προθεσμίες. Εφιστά την προσοχή στο ότι οι προθεσμίες για παράδειγμα 17/9, 2/10 κ.λπ. αφορούν αποκλειστικά στην έγκαιρη αποδοχή της Απόφασης Οριστικής Υπαγωγής και αντίστοιχα στην υπογραφή της δανειακής σύμβασης. Η δήλωση των προμηθευτών μπορεί να γίνει στη διάρκεια του διαστήματος υλοποίησης των παρεμβάσεων. Δεν γνωρίζω από τους διαχειριστές αν μπορώ να παραθέσω όλο το κείμενο του email...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δηλώσω προμηθευτή και στο πεδίο της προκαταβολής εισάγω το ποσό και δεν το αποθηκεύει, παραμένει το μηδέν, γνωρίζει κάποιος συνάδερφος τι συμβαίνει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

spiliosa

μήπως περιμένει να συμπληρώσεις όλα τα πεδία της φόρμας.... δηλαδή δεν μπορεί να τα αποθηκεύσει τμηματικά ... ίσως...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, spiliosa said:

Προσπαθώ να δηλώσω προμηθευτή και στο πεδίο της προκαταβολής εισάγω το ποσό και δεν το αποθηκεύει, παραμένει το μηδέν, γνωρίζει κάποιος συνάδερφος τι συμβαίνει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μήπως δεν είναι με δάνειο ο ωφελούμενος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.