Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

16 λεπτά πριν, lloyd said:

Μήπως δεν είναι με δάνειο ο ωφελούμενος;

Με δάνειο είναι, μετά από πολλές φορές εισαγωγής της προκαταβολής τελικά την πίρε, μάλλον ένα απο τα κολλήματα του συστήματος να έφταιγε.  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά, στους προμηθευτές πρέπει να δηλωθεί και ο σύμβουλος έργου ή/και ο ενεργειακός επιθεωρητής;

Σε επόμενο βήμα (στην καταχώρηση των παραστατικών) διαχωρίζονται από τους προμηθευτές και δηλώνονται ΑΠΥ, ΑΦΜ, ΙΒΑΝ κλπ. στην καρτέλα "Καταχώρηση Λοιπών Εξόδων", αρκεί να είναι εγγεγραμμένοι στο σύστημα.

Τι γίνεται τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την προκαταβολή, πρέπει να έχω αποφασίσει ποιοι και πόσο θα πάρουν προκαταβολικά ή μπορώ να δίνω προκαταβολή και τμηματικά;

Δηλαδή: έστω ποσό δανείου*70%=5000€

Έχω καταλήξει σε ένα προμηθευτή/εργολάβο και θέλω να του βάλω προκαταβολή π.χ. 2000€, δεν έχω όμως συμφωνήσει με τους υπόλοιπους προμηθευτές/εργολάβους (μπορεί και να μη τους έχω βρει ακόμα).

Μπορεί να δωθεί η προκαταβολή των 2000€ στον επαγγελματία με τον οποίο έχω έρθει σε συμφωνία και αργότερα να τακτοποιηθούν οι υπόλοιπες προκαταβολές ή πρέπει να έχω αποφασίσει για το σύνολο της προκαταβολής και μετά να πάρει εντολή εκταμίευσης η τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, gtkarch said:

Τελικά, στους προμηθευτές πρέπει να δηλωθεί και ο σύμβουλος έργου ή/και ο ενεργειακός επιθεωρητής;

Ο ενεργειακός επιθεωρητής γιατί να δηλωθεί (IBAN & ΑΦΜ);

Δεν πληρώνεται από το πρόγραμμα, σε αντίθεση με τον σύμβουλο και τον μελετητή, που θεωρητικά μπορεί να είναι 3 διαφορετικά άτομα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, TBD said:

Μπορεί να δωθεί η προκαταβολή των 2000€ στον επαγγελματία με τον οποίο έχω έρθει σε συμφωνία και αργότερα να τακτοποιηθούν οι υπόλοιπες προκαταβολές ή πρέπει να έχω αποφασίσει για το σύνολο της προκαταβολής και μετά να πάρει εντολή εκταμίευσης η τράπεζα;

Όχι, πρέπει να δηλωθούν όλες οι προκαταβολές μαζί.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μερικές ερωτήσεις όσοι γνωρίζετε:

1. Μετά την Απόφαση Υπαγωγής, έγινε αφαίρεση-αλλαγή στις παρεμβάσεις που θα γίνουν τελικά, εξασφαλίζοντας πάντα το ελάχιστο απαιτούμενο ποσοστό εξοικονόμησης ενέργειας.

α. Το νέο Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων πρέπει να αναρτηθεί στο υπάρχον 1ο ΠΕΑ πριν ξεκινήσουν οι πληρωμές με ίδια κεφάλαια;

β. Πρέπει να το ξαναϋπογράψει ο Αιτών-Ωφελούμενος;

 

2. α. Οι πληρωμές με ίδια κεφάλαια πρέπει να γίνουν από λογαριασμό του Ωφελούμενου;

    β. Μπορεί να γίνει με e-banking και πρέπει να αναγράψουμε ότι είναι για το ΕΚΟΙΙ, πιθανόν και άλλα αναλυτικά στοιχεία της παρέμβασης που αφορά πχ  1. Α1 Κουφώματα...;

    γ. Πρέπει να είναι 2 πληρωμές για κάθε κατηγορία παρέμβασης πχ 2 (υλικά+εργασία) για την 1. Α1 και άλλες 2 για την 1. Α2 κοκ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.