Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Θεωρώ ότι δεν είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί ο σύμβουλος έργου στους προμηθευτές μιας και στο επόμενο βήμα, στη δήλωση των παραστατικών, έχει περαστεί αυτόματα στο σύστημα. Παραθέτω screenshot από καρτέλα ωφελούμενου.

Screenshot.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε επικοινωνία που είχα σήμερα με το helpdesk, μου απάντησαν ότι ο ενεργειακός επιθεωρητής και ο σύμβουλος έργου ΔΕΝ μπαίνουν στη λίστα των προμηθευτών.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή έχω διαβάσει πολλά και έχω μπερδευτεί ... Υπάρχει τελικά προθεσμία για να δηλώσουμε τους προμηθευτές? 

Εγώ καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει και πως αυτές οι μέρες που μετράει αντίστροφα ήταν για την αποδοχή της απόφασης υπαγωγής (για αυτό φαίνεται και σε στάδιο "έχει κλείσει" αφου την αποδεκτουμε).

 

Όμως αυτή η προθεσμία που ακούγεται πολύ τώρα (17-9-18) τι είναι???Εμένα η προθεσμία που μου δίνει το σύστημα είναι μεχρι 2-10-18

Έχει πάρει κάποιος κάποια επίσημη απάντηση από το υπουργείο με email να μας το παραθέσει να είμαστε σίγουροι?

Edited by MAR_PAX
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Παιδιά επειδή έχω διαβάσει πολλά και έχω μπερδευτεί ... Υπάρχει τελικά προθεσμία για να δηλώσουμε τους προμηθευτές? 

Εγώ καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει και πως αυτές οι μέρες που μετράει αντίστροφα ήταν για την αποδοχή της απόφασης υπαγωγής (για αυτό φαίνεται και σε στάδιο "έχει κλείσει" αφου την αποδεκτουμε).

 

Όμως αυτή η προθεσμία που ακούγεται πολύ τώρα (17-9-18) τι είναι???Εμένα η προθεσμία που μου δίνει το σύστημα είναι μεχρι 2-10-18

Έχει πάρει κάποιος κάποια επίσημη απάντηση από το υπουργείο με email να μας το παραθέσει να είμαστε σίγουροι?

Ανάλογα με τη σειρά έκδοσης των αποφάσεων, ορίζεται και η προθεσμία για τη δήλωση των προμηθευτών. Έχω περίπτωση που έληγε η προθεσμία σήμερα (17/9/2018) και έχω άλλη περίπτωση που λήγει αρχές του Οκτώβρη. Οι υπόλοιπες δεν έχεουν πάρει ακόμη προθεσμία διότι για αυτές δεν έχει εκδοθεί απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

τελικα σήμερα 17/9 που έληγε εξαφανίσθηκαν όλες οι προθεσμίες και εμεινε η ενεργη μονο για ολοκλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ΝΕΕΣ Υπαγωγές πότε προβλέπεται να γίνουν; Στην ανακοίνωση για την 2η Υπαγωγή, αρχές Αυγούστου,έλεγαν εντός μηνός αλλά τίποτα ακόμα. Γνωρίζει κανένας κάτι; :confused: 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, katrmp said:

τελικα σήμερα 17/9 που έληγε εξαφανίσθηκαν όλες οι προθεσμίες και εμεινε η ενεργη μονο για ολοκλήρωση.

Ευχαριστώ πολύ!

Με τις επιπλέον προκαταβολές που ζητούν οι προμηθευτές οι πελάτες παίρνουν περισσότερες προσφορές και έτσι αργούν να βρουν προμηθευτές. Για αυτό με άγχωνε η προθεσμία 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους όσους έχουν αποδεχτεί την υπαγωγή εξαφανίστηκε η ενδιάμεση προθεσμία που έχει κλείσει (π.χ. σε δική μου περίπτωση 2/10/2018). Προφανώς δέχτηκαν πολλά ερωτήματα για το συγκεκριμένο θέμα και τροποποίησαν το πληροφοριακό σύστημα ώστε να εμφανίζει μόνο τις ενεργές πλέον προθεσμίες..

Edited by kirman
Link to comment
Share on other sites

ο ενεργειακός επιθεωρητής έκοψε παραστατικό για το 1ο ΠΕΑ 224,25 € το οποίο προκύπτει:

62 € + (1,86 €/μ2 Χ 63,90 μ2) = 180,85 € + ΦΠΑ 

όμως στο  μέγιστο επιλέξιμο κόστος των ενεργειακών επιθεωρήσεων το ΦΠΑ περιλαμβάνεται στα 180,85 €.
 
τι μπορούμε να κάνουμε για να μην υπάρχει πρόβλημα;
 
α. να μας κόψει πιστωτικό παραστατικό τη διαφορά (224,25-180,85) και να υποβάλλουμε και τα δυο παραστατικά στο πρόγραμμα;
 
β. να κόψει μικρότερο ποσό για την έκδοση του 2ου ΠΕΑ;
 
αν υπερβούμε τον μέγιστο επιλέξιμο κόστος των ενεργειακών επιθεωρήσεων, το πρόγραμμα πληρώνει το επιλέξιμο κόστος και το επιπλέον το πληρώνει ο Ωφελούμενος;  
Edited by Georgia S
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.