Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

2 λεπτά πριν, Georgia S said:

..... β. να κόψει μικρότερο ποσό για την έκδοση του 2ου ΠΕΑ; αυτό ίσως λειτουργεί !!!

 
αν υπερβούμε τον μέγιστο επιλέξιμο κόστος των ενεργειακών επιθεωρήσεων, το πρόγραμμα πληρώνει το επιλέξιμο κόστος και το επιπλέον το πληρώνει ο Ωφελούμενος;  ναι εννοείται !!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Georgia S Συμφωνώ με τον ppanag. Με το πιστωτικό τιμολόγιο που σκέφτεσαι πιστεύω θα δημιουργηθεί πρόβλημα, μιας και σου λέει ξεκάθαρα να προσκομιστούν εξοφλημένες οι αποδείξεις των ΠΕΑ. Οπότε, προσωπικά τι θα έκανα:

- αμοιβή πρώτου ΠΕΑ: 224,25

- αμοιβή δεύτερου ΠΕΑ: (2*180,85€) - 224,25€ = 137,45€ (συμπ. Φ.Π.Α.) 

! Σημαντικό: τσέκαρε στην συνοπτική εικόνα ότι όντως το Μέγιστο επιλέξιμο κόστος Ενεργειακών επιθεωρήσεων των ΠΕΑ είναι το: 2*180,85€ = 361,7€ (από αυτό θα αφαιρέσεις το κόστος του πρώτου ΠΕΑ για να βρεις τι θα κόψεις στο δεύτερο). :) 

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν απαγορεύει ο Εν. επιθεωρητής να κόψει μεγαλύτερη απόδειξη απ' ότι χρηματοδοτεί το πρόγραμμα. Άρα όσον αφορά στο 1ο ΠΕΑ που έκανε το λάθος , πληρώνετε κανονικά μέσω τραπέζης το ποσό που έκοψε και αυτός σας δίνει πίσω μετρητά την διαφορά. Όσον αφορά στο 2ο ΠΕΑ κόβει την κανονική αμοιβή και τον εξοφλείτε πάλι μέσω τραπέζης.

Όταν θα μπουν τα χρήματα στον λογαριασμό σας από το πρόγραμμα θα μπουν όσα ορίζει ο οδηγός. Έτσι εσείς (ο ωφελούμενος) δεν θα έχετε πληρώσει ούτε ένα ευρώ για την έκδοση των 2 ΠΕΑ και ο Εν. επιθεωρητής θα έχει εισπράξει όσα καθόριζε το πρόγραμμα ακριβώς. Σε τελική ανάλυση ο Εν. Επ. θα είναι "χαμένος" κατά το υπερβάλλον ποσό που έκοψε γιατί θα φορολογηθεί γι' αυτό αλλά μιλάμε για αστείο ποσό. 

Υ.Γ. Εννοείται ότι αν ο Εν. Επ.  θεωρεί ότι η δουλειά που θα κάνει, για να εκδώσει το ΠΕΑ, αξίζει παραπάνω, μπορεί να τα ζητήσει από τον ωφελούμενο και να τα πάρει (εδώ γελάνε), κόβοντας την ανάλογη απόδειξη. Δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα από το πρόγραμμα γι' αυτό, το οποίο θα πιστώσει στον ωφελούμενο μόνο αυτά που δικαιολογεί και όχι το επιπλέον ποσό της ΑΠΥ. 

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

@emnikol Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την αμοιβή σε αντιστοίχιση με τη δουλειά που βγάζει ο Εν. Επιθ. απλά διαδικαστικά, ο ωφελούμενος θα πρέπει να γνωρίζει ότι του χρεώνεις το ΠΕΑ παραπάνω απ' ότι του καλύπτει το Πρόγραμμα και ότι αυτό το παραπάνω θα πρέπει να το βάλει από την τσέπη του (και αν σκεφτείς ότι με το ζόρι πληρώνουν οι περισσότεροι και την αμοιβή του Προγράμματος είναι πολύ πιθανό να υπάρξει παρεξήγηση). Επίσης, αν οι αποδείξεις είναι παραπάνω από το αποδεκτό του Προγράμματος θα πρέπει να δηλώσει στην αντίστοιχη καρτέλα το υπερβάλλον ποσό (όσο λίγο και να είναι), να το εξοφλήσει ο ωφελούμενος και να ανεβάσει την κίνηση για να κλείσει το Πρόγραμμα. Κατά τα άλλα περιττό να πω ότι η δουλειά του Εν. Επιθ. δεν αμοίβεται σωστά πόσο μάλλον η δουλειά που έχει αναλάβει ο Σύμβουλος Έργου μέσω Εξοικονομώ....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Πήρα τηλ στο 210300877 και μου έλεγαν ότι να' ναι ... από ότι έχω καταλάβει όσες φορές πήρα, για διαφορετικά ζητήματα, δεν ξέρουν ακριβώς τι να απαντήσουν.

Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα να πληρωθεί το 1ο ΠΕΑ  ως είναι με το παραπάνω κόστος και το 2ο ΠΕΑ όπως ορίζει το πρόγραμμα. Τώρα αν θα επιστρέψει τα χρήματα ο Ενεργειακός επιθεωρητής ... θα δούμε ...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με τη γραμμή του υπουργείου και μου είπαν ότι η σύγκριση του 25% γίνεται με βάση τις αντικειμενικές αξίες των ακινήτων.. Με βάση τις πολύ χαμηλές αντικειμενικές αξίες που έχουμε πάνε όλα για ριζική ανακαίνιση.. 

Από πολεοδομία μου είπαν ότι για ριζική ανακαίνιση θέλει ΜΕΑ, μελέτη θέρμανσης αν αλλάξει κάτι στη θέρμανση και ψυκτικά φορτία καθώς και τεχνικές εκθέσεις για ηλεκτρολογικά, κτλ ότι δεν έχει αλλάξει κάτι..

Μήπως παρατραβαει το πράγμα και πρέπει να κάνουμε κάτι συλλογικά; Εδώ υπάρχουν διαμερίσματα με αντικειμενική αξία 6500€

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα το θέμα της ριζικής ανακαίνισης τον περασμένο Ιούνιο. Έστειλα email στο εξοικονομώ και μου είπαν να πάρω τηλ στο υπουργείο (2131513780 η 781) , το οποίο με παρέπεμψε στο buildingcert ... Από εκεί μου είπαν ότι είναι θέμα του τμήματος ενεργειακής αποδοτικότητας και πως ετοιμάζουν οδηγό για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Από τότε, παρόλο που επικοινώνησα με email μαζί τους για να μου το επιβεβαιώσουν δε πήρα καμιά απάντηση.

Ουσιαστικά, πολλοί ανακατεύτηκαν και ουσιαστική άκρη δυστυχώς δε βρέθηκε ! 

Πάντως, για το συγκεκριμένο θέμα, ένας άλλος συνάδελφος μου είπε ότι πήρε απάντηση (προφορική) ότι το ελάχιστο κόστος οικοδομησης υπολογίζεται όπως το υπολογιζαμε παλαιότερα για τα φορολογικά στην πολεοδομία 

Σαφώς είναι καίριο θεμα και πρέπει να λυθεί .. το υπογράφουμε και μετά το  2ο ΠΕΑ (δηλώνουμε αν πρόκειται η οχι για ριζική ανακαίνιση) 

Link to comment
Share on other sites

έχετε κολλήσει και άλλοι σε αντίστοιχες περιπτώσεις?  :

  1. 03.β Ειδική περίπτωση αίτησης
  • Η αίτησή σας έχει χαρακτηριστεί ως «Ειδική Περίπτωση», έχει προωθηθεί στο Δικαιούχο και βρίσκεται σε διαδικασία ελέγχου.

  • Θα ενημερωθείτε για το πόρισμα του ελέγχου, για ενδεχόμενες εκκρεμότητες καθώς και για τις επόμενες ενέργειές σας, στην καρτέλα «Μηνύματα». Σε αντίθετη περίπτωση, η αίτησή σας θα υποβληθεί αυτόματα οριστικά.

  • Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες.

 

  1. 05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή (Με Δάνειο - Eurobank)
  • Η αίτησή σας έχει προωθηθεί προς έκδοση Απόφασης Υπαγωγής.
  • Θα ενημερωθείτε άμεσα για το αποτέλεσμα της αναμενόμενης υπαγωγής καθώς και για τις επόμενες ενέργειές σας, στην καρτέλα «Μηνύματα».
  • Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες.

 

Παίρνω τηλέφωνο στο 210-3000877 για διευκρινήσεις αλλά δεν απαντάει κανείς και μετά από 5-6 λεπτά πέφτει η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, Astrolavos said:

          05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή (Με Δάνειο - Eurobank)

  • Η αίτησή σας έχει προωθηθεί προς έκδοση Απόφασης Υπαγωγής.
  • Θα ενημερωθείτε άμεσα για το αποτέλεσμα της αναμενόμενης υπαγωγής καθώς και για τις επόμενες ενέργειές σας, στην καρτέλα «Μηνύματα».
  • Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες.

Μου έχει τύχει και σ'εμένα σε περίπτωση με ίδια κεφάλαια, με το help desk που είχα μιλήσει πριν 2 εβδομάδες μου είπαν πως είναι αρκετές περιπτώσεις που δεν έχουν ελεγχθεί ακόμα από την επιτροπή. Οπότε περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Astrolavos said:

έχετε κολλήσει και άλλοι σε αντίστοιχες περιπτώσεις?  :

  1. 03.β Ειδική περίπτωση αίτησης
  • Η αίτησή σας έχει χαρακτηριστεί ως «Ειδική Περίπτωση», έχει προωθηθεί στο Δικαιούχο και βρίσκεται σε διαδικασία ελέγχου.

  • Θα ενημερωθείτε για το πόρισμα του ελέγχου, για ενδεχόμενες εκκρεμότητες καθώς και για τις επόμενες ενέργειές σας, στην καρτέλα «Μηνύματα». Σε αντίθετη περίπτωση, η αίτησή σας θα υποβληθεί αυτόματα οριστικά.

  • Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες.

 

  1. 05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή (Με Δάνειο - Eurobank)
  • Η αίτησή σας έχει προωθηθεί προς έκδοση Απόφασης Υπαγωγής.
  • Θα ενημερωθείτε άμεσα για το αποτέλεσμα της αναμενόμενης υπαγωγής καθώς και για τις επόμενες ενέργειές σας, στην καρτέλα «Μηνύματα».
  • Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες.

 

Παίρνω τηλέφωνο στο 210-3000877 για διευκρινήσεις αλλά δεν απαντάει κανείς και μετά από 5-6 λεπτά πέφτει η γραμμή.

για να απαντήσουν στη γραμμή πρέπει να κάνετε συνεχείς προσπάθειες... μόλις πέφτει η γραμμή ξανά και ξανά... καλό κουράγιο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.