Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Για τοποθέτηση ατομικού λέβητα έως 20kw δίνει το πρόγραμμα 4.500 ευρω.

Στην παρούσα φάση το διαμέρισμα πολυκατοικίας έχει σωληνώσεις κεντρικής θέρμανσης.

Στο ποσό δικαιολογείται και το ''στρώσιμο'' των σωληνώσεων αυτονομίας καλοριφέρ (υλικά και εργασία);;;

Διευκρινίζω ότι δεν θα είναι ενδοδαπέδιο.

Δείτε παρακάτω τι λέει οδηγός:

Στον οδηγό στο στο κεφάλαιο 3.3 στην σελίδα 20 αναφέρει:

Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης/ψύξης.

Στην κατηγορία αυτή είναι επιλέξιμες:
Η εγκατάσταση νέου ή αντικατάσταση υφιστάμενου συστήματος θέρμανσης με καινούριο σύστημα (κεντρικό ή ατομικό) πετρελαίου/φυσικού αερίου/υγραερίου/βιομάζας/αντλίας θερμότητας/Σ.Η.Θ.Υ.Α.

Η εγκατάσταση / αντικατάσταση αφορά στον ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό του λεβητοστασίου στο σύνολό του και του δικτύου διανομής (αυτοματισμοί, κυκλοφορητές, καμινάδα, αντικατάσταση ή μόνωση σωληνώσεων, κλπ.). Δεν είναι επιλέξιμες οι δαπάνες για δεξαμενή πετρελαίου και τερματικές μονάδες απόδοσης θερμότητας (σώματα καλοριφέρ, ενδοδαπέδιο σύστημα, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Ενώ ήμουν στο στάδιο 07. Καταχώρηση προμηθευτών, έβαλα 1 προμηθευτή χωρίς παραστατικά και πάτησα 'Έλεγχος πληρότητας στοιχείων'.

Μετά δε με άφηνε να βάλω άλλους προμηθευτές και αναγκάστηκα να επιλέξω 'Τροποποίηση προμηθευτών' από τα 'Παραστατικά-Λοιπές Δαπάνες'.

Τώρα όμως δεν μπορώ να καταχωρήσω παραστατικά, η αίτηση είναι σε στάδιο 07.δ Τροποποίηση προμηθευτών και μου ζητάει το

Εντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων - Ολοκλήρωσης (Παράρτημα VI).

Έστειλα σχετικό ερώτημα με τη φόρμα επικοινωνίας του site.

Ξέρετε αν υπάρχει άλλος τρόπος να επαναφέρω την αίτηση στο προηγούμενο στάδιο καταχώρησης προμηθευτών;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αφού βάλεις τους σωστούς προμηθευτές, θα ξαναπάς στην Κεντρική Οθόνη Αίτησης όπου και θα πατήσεις να πας στο επόμενο στάδιο. Θα σε πάει εκεί που ήσουν πριν πατήσεις αλλαγή προμηθευτών "Τρέχουσα Κατάσταση : 07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων" .

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsx said:

Αφού βάλεις τους σωστούς προμηθευτές, θα ξαναπάς στην Κεντρική Οθόνη Αίτησης όπου και θα πατήσεις να πας στο επόμενο στάδιο. Θα σε πάει εκεί που ήσουν πριν πατήσεις αλλαγή προμηθευτών "Τρέχουσα Κατάσταση : 07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων" .

Ευχαριστώ tsx

Και τότε θα μπορώ να καταχωρήσω τα Παραστατικά, αλλά δεν θα μπορώ να αλλάξω προμηθευτές;

Ήθελα να τα καταχωρώ 1-1 γιατί δεν έχω καταλήξει σε όλους και κάποιες εργασίες θα καθυστερήσουν. Να μην περιμένω στο τέλος για τα πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση , έχω αίτηση ωφελούμενου με 2 εγγυητές , τα 2 τέκνα.

Η πρώτη τράπεζα δέν μας δέχτηκε με μόνο 1 εγγυητη.

Ήθελα να ρωτήσω  το εξής: Πρέπει να ενεργοποιήσω το λογαριασμό ως εγγυητής (για τον 2ο) και να να λάβει ο ίδιος κωδικό επιβεβαίωσης;

To 1o εγγυητή το έχει αποδεχτεί το σύστημα και έχουμε συμπληρώσει την καρτέλα του

Στόν 2ο εγγυητη παρόλο που συμπληρώνω το ΑΦΜ μετά δέν με αφήνει να το επιλέξω , δεν μου εμφανίζει το αφμ του.

 

Link to comment
Share on other sites

φορολογική ερώτηση γιαυτούς που είναι χωρίς δάνειο: τα ποσοστά της ιδιωτικής συμμετοχής-προκαταβολής γιατί δεν μπορείς να τα ορίσεις εσύ??? (όπως αντίστοιχα σε αυτούς που έχουν δάνειο ορίζεις από 0-100% προκαταβολή). σε πετάει αυτόματα στην καρτέλα "κατανομή ιδίων κεφαλαίων" το ποσοστό της ιδιωτικής συμμετοχής χωρίς να μπορείς να το πειράξεις ενώ πχ αυτόν τον προμηθευτή μπορεί να τον έχεις  εξωφλημένο!!!!

κοινώς : σε κάθε προμηθευτή βάζεις ότι προκαταβολή θές αρκεί στο σύνολο να είναι η προβλεπόμενη? ή σε κάθε έναν πρέπει ναναι ακριβώς το ποσοστό της ιδιωτικής συμμετοχής??

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Σας διαβαζω αρκετο καιρο για να συγκρινω τα βηματα υλοποιησης καθως κι εγω εχω κανει αιτηση ενταξεις στο Εξοικονομω και ειμαι στη φαση εκταμιευσεις προκαταβολης.Σημερα μπηκα στον πειρασμο να γραψω κι εγω τις εντυπωσεις μου

Ολα μεχρι στιγμης τα εκανα ΜΟΝΟΣ μου χωρις να βαλω Συμβουλο εργου. Δεν συναντησα πουθενα δυσκολια στα βηματα κι ας εχω βαλει αρκετες  εργασιες να γινουν Αλουμινια,Ηλιακο,Τεντες,και καυστηρα. Ειναι ξεκαθαρα τα βηματα εως απλα.Δν χρειαστηκε ποτε να παρω τηλ,δν χρειαστηκε ποτε να μην ξερω τι να κανω ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ....Θεωρω παιδια οτι πνιγεστε σε μια κουταλια νερο και ρωταει ο ενας τον αλλον γιατι προσπαθειτε να βγαλετε απο την μυγα ξιγκι μπας και ξεμεινει καν φραγκο παραπανω..Γιατι πρεπει δηλαδη ο καθε ενδιαφερομενος να καλυψει ολο το ποσον της επιδοτησης? Εγω ολα αυτα τα κανω με το 70% της επιχορηγησης και τα καλυπτουν ολα αυτα. Ο Σωστος Συμβουλος εργου ειναι για να συμβουλευει τον καθε ωφελουμενο και να του βρισκει την καλυτερη προσφορα ΟΧΙ να τουυ βρισκει τους προμυθευτες που εχει συνεργασια ο καθε Συμβουλος.Πριν απο το εργο οταν πηγα σε συμβουλο μου ειπε οτι ισα ισα φτανει η επιχορηγηση για αλουμινια καυστηρα και ηλιακο...ΧΩΡΙΣ ΤΕΝΤΕΣ..και τελικα τα κανω ΟΛΑ με το 70% της επιχορηγησεις..Δηλαδη γλιτωνω 20 ευρω ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ απο το δανειο..Ειχα χρονο να ασχοληθω.και ποναω τα λεφτα που θα δινω καθε μηνα .Αυτο ειναι ολο!

Edited by giannismo
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, mech7 said:

Και τότε θα μπορώ να καταχωρήσω τα Παραστατικά, αλλά δεν θα μπορώ να αλλάξω προμηθευτές;

Ήθελα να τα καταχωρώ 1-1 γιατί δεν έχω καταλήξει σε όλους και κάποιες εργασίες θα καθυστερήσουν. Να μην περιμένω στο τέλος για τα πρώτα.

Μπορείς συνέχεια να εναλλάσσεσαι μεταξύ των δύο καταστάσεων, οπότε μην ανησυχείς για κάτι...

Δεν κερδίζεις κάτι εάν τα καταχωρείς 1-1. Μπορείς όλα μαζί στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Έχω προμηθευτή που θα μου βάλει μόνωση στο δώμα και θερμοπρόσοψη. Δηλαδή δύο ξεχωριστές εργασίες. Όταν πάω να τον καταχωρήσω στους προμηθευτές δεν μου επιτρέπει να τον καταχωρήσω δύο φορές, μία για κάθε εργασία. Θα τον καταχωρήσω σε μία σειρά αθροίζοντας τα χρήματα της προκαταβολής και για τις δύο εργασίες?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tsx said:

Μπορείς συνέχεια να εναλλάσσεσαι μεταξύ των δύο καταστάσεων, οπότε μην ανησυχείς για κάτι...

Δεν κερδίζεις κάτι εάν τα καταχωρείς 1-1. Μπορείς όλα μαζί στο τέλος.

Οκ. Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.