Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

6 λεπτά πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα @ahilpoul και @comba!  Έχετε δίκιο, αυτό που διάβασα ήταν στην περίπτωση δανείου. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που δημιουργείται το θέμα στην περίπτωση κίνησης του ωφελούμενου με ίδια κεφάλαια: το ποσοστό που του αντιστοιχεί προφανώς και θα πρέπει να το ξεχρεώσει και να ανεβάσει εξοφλημένα τιμολόγια και τις κινήσεις :) 

δεν είναι πάντα έτσι π.χ. συνήθως έχεις υλικά που μπορεί να θέλεις να τα ξοφλήσεις όλα και εργασία η οποία θέλεις όλη επί πιστώσει... δεν μπορεί να σου βάζει το φιξ ποσό σε ισοκατανομή σε όλους και σε όλα...δεν τόλεγε πουθενα εξάλλου. Στο σύνολο θα είναι σωστό στα επιμέρους τώρα τι τους νοιάζει τι θα βάλεις???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

33 λεπτά πριν, ahilpoul said:

Οχι νομιζω πως κανετε λαθος. Με την εισαγωγη του τιμολογιου,σου παραθέτει αυτόματα το ποσοστό που πρέπει να καταβληθεί ανάλογα με το ποσοστό επιχορήγησης. 

Για να ανεβάσουμε τιμολόγια δεν θα πρέπει να έχουμε ολοκληρώσει τις παρεμβάσεις και άρα να έχουμε καταβάλει όλο το ποσό που μας αναλογεί;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μαζί σου @comba και κατανοώ απόλυτα το πρόβλημα ρευστότητας που υπάρχει τόσο στην αγορά όσο και στους ωφελούμενους απλά το Πρόγραμμα αντιμετωπίζει το ποσό της παρέμβασης ως σύνολο και σου λέει: επιδοτώ αυτό το ποσοστό βλέποντάς το συνολικά. Από τη στιγμή που δεν δίνει ξεκάθαρα τη δυνατότητα αυτή που περιγράφεις και επαναλαμβάνω ότι κατανοώ απόλυτα τη λογική πίσω από αυτή, ο ωφελούμενος αυτό που καλείται να κάνει είναι να καταθέσει ως σύνολο το ποσοστό που του αναλογεί επί του συνόλου του κόστους της παρέμβασης από τη στιγμή που και τα δύο τιμολόγια (για υλικά και εργασία) καλούνται να είναι και τα δύο επί πιστώσει.

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Fade2Black said:

Για να ανεβάσουμε τιμολόγια δεν θα πρέπει να έχουμε ολοκληρώσει τις παρεμβάσεις και άρα να έχουμε καταβάλει όλο το ποσό που μας αναλογεί;

Το ίδιο καταλαβαίνω και εγώ.

Πρέπει πρώτα να τελειώσουν όλες οι εργασίες, να ελέγξουμε αν τηρούνται

όλες οι προϋποθέσεις (εκτέλεση των προβλεπόμενων εργασιών, έλεγχος πριν την

έκδοση 2ου ΠΕΑ αν τηρείται ο ενεργειακός στόχος, έκδοση 2ου ΠΕΑ,

συλλογή τιμολογίων, συμπλήρωση αντίστοιχων Παραρτημάτων, κ.α.).

Τέλος, θα ανέβουν στο σύστημα όλα τα δικαιολογητικά,

συμπεριλαμβανομένων των τιμολογίων.

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, Fade2Black said:

Για να ανεβάσουμε τιμολόγια δεν θα πρέπει να έχουμε ολοκληρώσει τις παρεμβάσεις και άρα να έχουμε καταβάλει όλο το ποσό που μας αναλογεί;

Ναι έτσι είναι. Το θέμα είναι ότι στις αιτήσεις με δάνειο μπορείς να ορίσεις το ποσο προκαταβολής που θες να δώσεις σε καθένα ξεχωριστά ,στις αιτήσεις με ιδια κεφαλαια στο παραθέτει το σύστημα από μόνο του. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα και σύγχυση στην συνεννόηση με τους αναδοχους των παρεμβάσεων . 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, ahilpoul said:

Ναι έτσι είναι. Το θέμα είναι ότι στις αιτήσεις με δάνειο μπορείς να ορίσεις το ποσο προκαταβολής που θες να δώσεις σε καθένα ξεχωριστά ,στις αιτήσεις με ιδια κεφαλαια στο παραθέτει το σύστημα από μόνο του. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα και σύγχυση στην συνεννόηση με τους αναδοχους των παρεμβάσεων . 

Που ακριβώς συμβαίνει αυτό; Δε νομίζω ότι σου παραθέτει κάτι τέτοιο το σύστημα;

44 λεπτά πριν, gamvro said:

Το ίδιο καταλαβαίνω και εγώ.

Πρέπει πρώτα να τελειώσουν όλες οι εργασίες, να ελέγξουμε αν τηρούνται

όλες οι προϋποθέσεις (εκτέλεση των προβλεπόμενων εργασιών, έλεγχος πριν την

έκδοση 2ου ΠΕΑ αν τηρείται ο ενεργειακός στόχος, έκδοση 2ου ΠΕΑ,

συλλογή τιμολογίων, συμπλήρωση αντίστοιχων Παραρτημάτων, κ.α.).

Τέλος, θα ανέβουν στο σύστημα όλα τα δικαιολογητικά,

συμπεριλαμβανομένων των τιμολογίων.

Θα χρειαστεί να ανέβουν και οι κινήσεις/καταθέσεις προκαταβολών και τελικών ποσών που έγιναν εκ μέρους μας στους προμηθευτές;

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fade2Black said:

Που ακριβώς συμβαίνει αυτό; Δε νομίζω ότι σου παραθέτει κάτι τέτοιο το σύστημα;

Θα χρειαστεί να ανέβουν και οι κινήσεις/καταθέσεις προκαταβολών και τελικών ποσών που έγιναν εκ μέρους μας στους προμηθευτές;

 

 

1 ώρα πριν, Fade2Black said:

Που ακριβώς συμβαίνει αυτό; Δε νομίζω ότι σου παραθέτει κάτι τέτοιο το σύστημα;

Θα χρειαστεί να ανέβουν και οι κινήσεις/καταθέσεις προκαταβολών και τελικών ποσών που έγιναν εκ μέρους μας στους προμηθευτές;

 

Παραστατικα-λοιπά έξοδα > Κατανομή ίδιων κεφαλαίων

Μετά την εισαγωγη του πρώτου παραστατικού,αναφέρει την προκαταβολή που πρέπει να δώσεις ΠΡΙΝ στειλεις για έλεγχο την αίτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση , γιατί η τεχνική υποστήριξη δεν έχει διαχείρηση στήν εφαρμογή.

Ενεργοποίησα λογαριασμό εγγυητη με email του teemail.

Ένω έλαβα κανονικά τη διεύθυνση για πιστοποίηση του χρήστη, όταν πάω να τον προσθέσω ως εγγυητη στην αίτηση μου βγάζει μήνυμα :

O χρήστης με το ΑΦΜ που δώσατε δέν βρέθηκε .

Στίς επιλογές του προφίλ άλλαξα email και έβαλα σε Gmail που έφτιαξε ο ιδιοκτήτης.

Το ερώτημα μου είναι πώς μπορώ να λάβω εκ νέου τη διεύθυνση για ενεργοποίηση;

Στην τεχνική υποστήριξη μου είπαν να περιμένω 3-4 ημέρες.

Όταν βάζω τα στοιχεία του Taxisnet του Εγγυητη έχω κανονικά σύνδεση .

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, ahilpoul said:

 

Παραστατικα-λοιπά έξοδα > Κατανομή ίδιων κεφαλαίων

Μετά την εισαγωγη του πρώτου παραστατικού,αναφέρει την προκαταβολή που πρέπει να δώσεις ΠΡΙΝ στειλεις για έλεγχο την αίτηση. 

Πως θα μου εκδώσει παραστατικό ο προμηθευτής αν δεν έχει πάει προκαταβολή πρώτα και γενικά αν δεν έχει ολοκληρώσει την παρέμβαση;;;

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Εχω δύο ερωτήσεις όσον αφορά το πρόγραμμα:

  • Είναι δυνατόν να προχωρήσουμε με προσφορές οι οπίες αναγράφουν χαμηλότερη αμοιβή για τους προμηθευτές σε σχέση με την αμοιβή που έιχαμε δηλώσει;  Για παράδειγμα για ένα κλιματιστικό 9000 BTU είχα δηλώσει 1100 ευρώ (βάσει οδηγού του προγράμματος), όμως ο πελάτης μου έφερε προσφορά από τον προμηθετή του 600 ευρώ.  Αν τελικά μπορούμε να προχωρήσουμε με χαμηλότερες αμοιβες, τι γίνεται όσον αφορά τις προκαταβολές; Αυτές βγαίνουν ως ποσοστό των ποσών που έχουμε δηλώσει (1100ευρώ στο παράδειγμα και όχι 600ευρω).
  • Τέλος ξέρουμε τι γίνεται με τις "ειδικές περιπτώσεις" αιτήσεων; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by YannisK
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.