Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω μια "03β. Ειδική περίπτωση αίτησης" σε αναμονή ακόμη. Πιστεύετε ότι μπορώ να κόψω τιμολόγια; Στον οδηγό για τα παραστατικά δαπανών λέει " ...που εκδόθηκαν μετά από την ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας της αίτησης και εντός του συμβατικού χρόνου υλοποίησης".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, YannisK said:

Είναι δυνατόν να προχωρήσουμε με προσφορές οι οπίες αναγράφουν χαμηλότερη αμοιβή για τους προμηθευτές σε σχέση με την αμοιβή που έιχαμε δηλώσει;  Για παράδειγμα για ένα κλιματιστικό 9000 BTU είχα δηλώσει 1100 ευρώ (βάσει οδηγού του προγράμματος), όμως ο πελάτης μου έφερε προσφορά από τον προμηθετή του 600 ευρώ.  Αν τελικά μπορούμε να προχωρήσουμε με χαμηλότερες αμοιβες, τι γίνεται όσον αφορά τις προκαταβολές; Αυτές βγαίνουν ως ποσοστό των ποσών που έχουμε δηλώσει (1100ευρώ στο παράδειγμα και όχι 600ευρω).

Ναι, συνεχίζεις με τα νέα ποσά, και όλα αναπροσαρμόζονται.

σελ. 59 Οδηγού προγράμματος:

"Σε περίπτωση ολοκλήρωσης του έργου με προϋπολογισμό μικρότερο από τον επιλέξιμο (συνολικό ή/και παρεμβάσεων) βάσει της απόφασης υπαγωγής του έργου του Ωφελούμενου, είτε επειδή τα προσκομισθέντα παραστατικά υπολείπονται του επιλέξιμου προϋπολογισμού του έργου είτε επειδή δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η εξόφλησή τους (μη καταβολή από τον Ωφελούμενο του υπερβάλλοντος ποσού), οι εν λόγω αλλαγές αποτυπώνονται στην απόφαση ολοκλήρωσης αναπροσαρμόζονται τα κίνητρα, καθώς και το ποσό με το οποίο ο Δικαιούχος συμμετέχει στο δανειακό κεφάλαιο, ενώ το ποσό του δανείου αναπροσαρμόζεται βάσει του νέου επιλέξιμου προϋπολογισμού παρεμβάσεων. Η απόφαση ολοκλήρωσης κοινοποιείται στον Ωφελούμενο και το χρηματοπιστωτικό οργανισμό. Επισημαίνεται ότι προκειμένου να καταβληθεί η επιχορήγηση, το υπερβάλλον ποσό δανείου που τυχόν έχει εκταμιευθεί επιστρέφεται άμεσα από τον Ωφελούμενο."

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Fade2Black said:

Πως θα μου εκδώσει παραστατικό ο προμηθευτής αν δεν έχει πάει προκαταβολή πρώτα και γενικά αν δεν έχει ολοκληρώσει την παρέμβαση;;;

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω

Σε αυτό το στάδιο γίνονται οι παρεμβάσεις. Αφού έχουν προηγηθεί οι προκαταβολές και όλες οι συνεννοήσεις με τους αναδόχους. Με την ολοκλήρωση μιας παρέμβασης κόβονται τα τιμολόγια επί πίστωση και όλα τα χαρτιά. Μετά ερχόμαστε και εισάγουμε τα τιμολόγια στην εφαρμογή.  Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το σημείο δεν αναφερόταν πουθενα (φεκ,οδηγοι) το δεσμευτικό του ύψους της προκαταβολής όπως παρουσιάζεται στην εφαρμογή. Έτσι άλλοι προμηθευτές είχαν συμφωνήσει πχ με 40 0/0 ποκαταβολη και άλλοι με 10 0/0 ανάλογα τις ανοχές που έχει ο καθένας να περιμένει. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ahilpoul said:

Σε αυτό το στάδιο γίνονται οι παρεμβάσεις. Αφού έχουν προηγηθεί οι προκαταβολές και όλες οι συνεννοήσεις με τους αναδόχους. Με την ολοκλήρωση μιας παρέμβασης κόβονται τα τιμολόγια επί πίστωση και όλα τα χαρτιά. Μετά ερχόμαστε και εισάγουμε τα τιμολόγια στην εφαρμογή.  Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το σημείο δεν αναφερόταν πουθενα (φεκ,οδηγοι) το δεσμευτικό του ύψους της προκαταβολής όπως παρουσιάζεται στην εφαρμογή. Έτσι άλλοι προμηθευτές είχαν συμφωνήσει πχ με 40 0/0 ποκαταβολη και άλλοι με 10 0/0 ανάλογα τις ανοχές που έχει ο καθένας να περιμένει. 

οπότε ότι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται. το  πως θα μοιράσει ο ωφελούμενος τις προκαταβολές ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ούτε και θα τους ρωτήσουμε, κουμάντο ας κάνουν στα λεφτά που βάζουν αυτοί...στα λεφτά που βάζει άλλος όπως θέλει τα μοιράζει...(αρκεί βέβαια στο σύνολο να είναι σωστά τα ποσοστά.)

Link to comment
Share on other sites

On ‎24‎/‎9‎/‎2018 at 12:43 ΜΜ, ahilpoul said:

Οχι νομιζω πως κανετε λαθος. Με την εισαγωγη του τιμολογιου,σου παραθέτει αυτόματα το ποσοστό που πρέπει να καταβληθεί ανάλογα με το ποσοστό επιχορήγησης. 

Νόμιζα πως σε αυτό είχες γράψει ότι με την εισαγωγή του τιμολογίου σου πετάει το ποσοστό της προκαταβολής και όχι της επιχορήγησης που έγραψες. 

3 ώρες πριν, ahilpoul said:

Σε αυτό το στάδιο γίνονται οι παρεμβάσεις. Αφού έχουν προηγηθεί οι προκαταβολές και όλες οι συνεννοήσεις με τους αναδόχους. Με την ολοκλήρωση μιας παρέμβασης κόβονται τα τιμολόγια επί πίστωση και όλα τα χαρτιά. Μετά ερχόμαστε και εισάγουμε τα τιμολόγια στην εφαρμογή.  Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το σημείο δεν αναφερόταν πουθενα (φεκ,οδηγοι) το δεσμευτικό του ύψους της προκαταβολής όπως παρουσιάζεται στην εφαρμογή. Έτσι άλλοι προμηθευτές είχαν συμφωνήσει πχ με 40 0/0 ποκαταβολη και άλλοι με 10 0/0 ανάλογα τις ανοχές που έχει ο καθένας να περιμένει. 

Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι βάζουμε ως προκαταβολή ότι ποσό θέλουμε εφόσον είναι οκ ο προμηθευτής. Εγώ αυτό καταλαβαίνω.

 

Τέλος θα χρειαστεί να ανεβάσουμε κάπου εκτός από τα παραστατικά των προμηθευτών και τις τραπεζικές κινήσεις της μεταφοράς χρημάτων;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ξέρει κάποιος πως μπορώ να κάνω αίτημα παράτασης, σε αίτηση που βρίσκεται σε αναμονή υπογραφής από την τράπεζα; Χρειάζεται να προσκομίσει ο εγγυητής ειδικό πληρεξούσιο, επειδή βρίσκεται στο εξωτερικό και η τράπεζα μου λέει να κάνω αυτό το αίτημα παράτασης για να μην παρέλθει η ημερομηνία λήξης 2/10/18.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, gab pet said:

Καλημέρα,

ξέρει κάποιος πως μπορώ να κάνω αίτημα παράτασης, σε αίτηση που βρίσκεται σε αναμονή υπογραφής από την τράπεζα; Χρειάζεται να προσκομίσει ο εγγυητής ειδικό πληρεξούσιο, επειδή βρίσκεται στο εξωτερικό και η τράπεζα μου λέει να κάνω αυτό το αίτημα παράτασης για να μην παρέλθει η ημερομηνία λήξης 2/10/18.

 

ευχαριστω

υγ πρέπει να συνδεθείς ως δικαιούχος και όχι ως σύμβουλος τελικά

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ΑΓΝΗ said:

Καλησπέρα σας,

Έχω μια "03β. Ειδική περίπτωση αίτησης" σε αναμονή ακόμη. Πιστεύετε ότι μπορώ να κόψω τιμολόγια; Στον οδηγό για τα παραστατικά δαπανών λέει " ...που εκδόθηκαν μετά από την ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας της αίτησης και εντός του συμβατικού χρόνου υλοποίησης".

Τι εννοείς σε αναμονή; Δεν έχει πάρει θετική αξιολόγηση; Έχω αντίστοιχη περίπτωση, πήρε θετική αξιολόγηση, πήρε προέγκριση δανείου και τώρα είμαι σε αναμονή υπαγωγής.

Αν δεν γίνει υπαγωγή, πώς θα προχωρήσεις; Με ποια λογική θα κόψεις τιμολόγια; Νομίζω πως η ημερομηνία της έναρξης επιλεξιμότητας είναι η ημερομηνία υπαγωγής, στάδιο 6. Κάνω λάθος; 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από την ημέρα καταχώρησης προκαταβολών πόσες ημέρες απαιτούνται για να δουν τα χρήματα οι προμηθευτές.

Ο οδηγός γράφει όχι παραπάνω από 7 ημέρες,  ισχύει αυτό;;;

Κάποιος που έχει ήδη περάσει αυτό το στάδιο αν το γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.