Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, PANOSCHAL said:

Από την ημέρα καταχώρησης προκαταβολών πόσες ημέρες απαιτούνται για να δουν τα χρήματα οι προμηθευτές.

Ο οδηγός γράφει όχι παραπάνω από 7 ημέρες,  ισχύει αυτό;;;

Κάποιος που έχει ήδη περάσει αυτό το στάδιο αν το γνωρίζει.

Καλημέρα! Οι 7 ημέρες μετράνε δεδομένου ότι το Υπουργείο έχει διαθέσει τα χρήματα στις τράπεζες. Οπότε, προσωπική γνώμη, υποθέτω ότι εκεί έγκειται το πρόβλημα, ότι δηλαδή για κάποιο λόγο οι τράπεζες δεν έχουν πάρει τα χρήματα από το Υπουργείο. 

ΥΓ. Δυστυχώς κι εγώ έχω ωφελούμενους που περιμένουν από αρχές Σεπτέμβρη (Πειραιώς).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα! Οι 7 ημέρες μετράνε δεδομένου ότι το Υπουργείο έχει διαθέσει τα χρήματα στις τράπεζες. Οπότε, προσωπική γνώμη, υποθέτω ότι εκεί έγκειται το πρόβλημα, ότι δηλαδή για κάποιο λόγο οι τράπεζες δεν έχουν πάρει τα χρήματα από το Υπουργείο. 

ΥΓ. Δυστυχώς κι εγώ έχω ωφελούμενους που περιμένουν από αρχές Σεπτέμβρη (Πειραιώς).

Μα αυτά τα χρήματα είναι της προκαταβολής του δάνειου που λαμβάνει ο αιτούμενος, δεν έχουνε άμεση σχέση με τα χρήματα της επιδότησης.

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mgeorgia said:

Τι εννοείς σε αναμονή; Δεν έχει πάρει θετική αξιολόγηση; Έχω αντίστοιχη περίπτωση, πήρε θετική αξιολόγηση, πήρε προέγκριση δανείου και τώρα είμαι σε αναμονή υπαγωγής.

Αν δεν γίνει υπαγωγή, πώς θα προχωρήσεις; Με ποια λογική θα κόψεις τιμολόγια; Νομίζω πως η ημερομηνία της έναρξης επιλεξιμότητας είναι η ημερομηνία υπαγωγής, στάδιο 6. Κάνω λάθος; 

Μπορεί να προχωρήσει στις εργασίες, παίρνοντας το ρίσκο να μην υπαχθεί.

Με βάση την παρ.2.4 του οδηγού του προγράμματος, τα παραστατικά γίνονται δεκτά αν έχουν ημερομηνία μεταγενέστερη της ημερομηνίας του ΠΕΑ (ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας)  και πάντως όχι πριν την ημερομηνία υποβολής της αρχικής αίτησης υπαγωγής στο πρόγραμμα.

Edited by nick_61
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @PANOSCHAL Απλά πάω βάση οδηγού: "Η εκταμίευση της προκαταβολής γίνεται άμεσα από το Χρηματοπιστωτικό Οργανισμό και σε κάθε περίπτωση όχι μετά το πέρας μίας (1) εβδομάδας από την καταβολή των χρημάτων σε αυτόν από το Δικαιούχο." Δεν γνωρίζω τι συμφωνία έχει γίνει μεταξύ ΕΤΕΑΝ και Τραπεζών...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, mgeorgia said:

Τι εννοείς σε αναμονή; Δεν έχει πάρει θετική αξιολόγηση; Έχω αντίστοιχη περίπτωση, πήρε θετική αξιολόγηση, πήρε προέγκριση δανείου και τώρα είμαι σε αναμονή υπαγωγής.

Αν δεν γίνει υπαγωγή, πώς θα προχωρήσεις; Με ποια λογική θα κόψεις τιμολόγια; Νομίζω πως η ημερομηνία της έναρξης επιλεξιμότητας είναι η ημερομηνία υπαγωγής, στάδιο 6. Κάνω λάθος; 

εγω παλι με αιτηση απο 19/3 και ακομη βρισκομαι στο σταδιο 3β...ξερει κανεις ποσο θα αργήσουν ακομη να δωσουν απαντηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.