Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

13 λεπτά πριν, qwert said:

Τις προσφορές γιατί τις αναφέρεις? Δεν μπαίνουν κάπου στο πρόγραμμα.

 

π.χ. μονωση με κοστος 100 ευρά!

Κόβεις ενα παραστατικό υλικά 50 ευρά!

Κοβεις ενα εργασία 30 ευρά!

Πλερώνεις και κάποια ενσημα 20 ευρά!

Τα ανεβάζεις ολα στο σύστημα. Εγκρινονται και πληρώνονται οι προμηθευτές και ο ωφελούμενος με το ποσό του κόστους*του ποσοστού της επιδότητησης που ανηκει(σε ευρά πάντα έτσι:mrgreen: )

Για να το κάνω τάλαρα:

Εστω επιδότητηση 60%

θα μπουν:

-στον προμηθευτή υλικων:50*,6=30 ευρά

-στον εργολάβο 30*0,6=18 ευρά

- Στον ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΟ: 20*,6=12 ευρά.

 

Καλό βράδυ!

 

και στην περιπτωση που ο τεχνιτης που θα περασει την μονωση ειναι στον  οαεε και κολλαει ηδη ενσημα στους υπαλληλους του ? Εμεις θα ξαναπληρωσουμε ενσημα σ'αυτους?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΙΚΑ πλερωνεις μόνο όταν απαιτείται.

Δεν είναι πάντα απαραίτητο.

Κανονικά η μόνωση νομίζω ότι βγάζει ΙΚΑ.

Τώρα πόσοι το πλερωνουν είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, leonidasvou said:

και στην περιπτωση που ο τεχνιτης που θα περασει την μονωση ειναι στον  οαεε και κολλαει ηδη ενσημα στους υπαλληλους του ? Εμεις θα ξαναπληρωσουμε ενσημα σ'αυτους?

Δίκιομέχεις, νομίζω βγάζεις πίνακα 3 απλά μετά από συνεννόηση με το ΙΚΑ το πληρώνει ο τεχνίτης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, θέλω κι εγώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

1. Για αίτηση με δάνειο στη Eurobank, γνωρίζει κανείς πόσες μέρες μετά τη δήλωση των προμηθευτών και των προκαταβολών εκταμιεύεται το ποσό?

2. Για δάνειο με αυτοχρηματοδότηση:

       2.α Μπορεί ο ωφελούμενος να βάλει από την αρχή όποιο ποσό θέλει π.χ. για τα κουφώματα και αργότερα να ξαναβάλει άλλο ποσό μέχρι να  συμπληρώσει την ίδια του συμμετοχή. (π.χ. αν τα κουφώματα κάνουν 10.000€ και με επιδότηση από το πρόγραμμα 60%, ο ωφελούμενος πρέπει να βάλει 4.000€. Μπορεί να βάλει τώρα τα 2.000€ κι αργότερα τα υπόλοιπα 2.000€?)

        2.β. Πώς φαίνεται τι ποσό έχει καταθέσει ο ωφελούμενος στο πρόγραμμα? Ανεβάζει και την απόδειξη από την καταβολή των χρημάτων?

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Ilias Damanakis said:

ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΕΛΑΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞ'ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤΌΙΚΟΝ ΙΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΗΝ ALPHA BANK ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΤΟΥΣ.ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ,ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΚΚΡΕΜΕΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗ.Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ  ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΙΚΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΕΙΝΑΙ 2/10/2018.ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ ΕΦΟΣΟΝ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΑΣ ΠΙΕΖΕΙ?

 

Μου έτυχε σε 2 πελάτες να υπογράψουν τη σύμβαση κ' μετά η τράπεζα (EUROBANK - ALPHA BANK) αποφάσισε ότι αυτή η σύμβαση δεν είναι καλή κ' πρέπει να ξαναυπογράψουν, κ' μάλιστα χωρίς να ενημερώσουν τον πελάτη.

Συμπέρασμα: επικοινωνήστε άμεσα με την τράπεζα κ' απαιτείστε να ολοκληρώσουν τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, cve20126 said:

Τα έχεις μπερδέψει λίγο, το πρόγραμμα ζητάει εξοφλημένο το πρόστιμο ΟΧΙ οριστική υπαγωγή. Αυτό δεν σε βοηθάει εσένα βέβαια...

Μήπως θα σε βοηθούσε μια διόρθωση της δήλωσης με πρόστιμο μόνο το παράβολο και σε 1-2 χρόνια αλλαγή του προστίμου στο σωστό; :grin:

ναι, το γνωρίζω, αλλά στο στάδιο της αρχικής υποβολής που βρίσκομαι δεν μου βγάζει εντολή πληρωμής για το συνολικό ποσό του προστίμου, παρά μόνο για το παράβολο (κ έτσι μπερδεύτηκα και είπα στους ανθρώπους να πληρώσουν τα 250 αντι για 400)..στο έγγραφο που έχω ανεβάσει δηλαδή αναγράφεται συνολικό πρόστιμο 400 ευρώ, και στην τελευταία σελίδα του εξόφληση 250..βέβαια δεν αναγράφει κάπου οτι έχω κ υπόλοιπο πληρωμής 150 ευρώ, αλλά προφανώς έπρεπε να το ξέρω αυτό.

θα ανεβάσω το έγγραφο της περαίωσης υπαγωγής που ζητάει στην επόμενη φάση,  κ ελπίζω οτι κατά τον έλεγχο θα επικρατήσει η λογική και δε θα απορρίψουν μια περίπτωση με ολοκληρωμένες επεμβάσεις και τυπική σε όλα τα σημεία για καθυστερημένη καταβολή των 150 ευρώ λόγω παρανόησης (που και ως προς το ζήτημα της τακτοποίησης δεν θεωρείται κάτι λάθος)

 

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό. Όμως, πρέπει οπωσδήποτε οι ασφαλιστικές εισφορές να είναι χωριστά. Αν είναι π.χ. εταιρεία πως θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, qwert said:

Τις προσφορές γιατί τις αναφέρεις? Δεν μπαίνουν κάπου στο πρόγραμμα.

π.χ. μονωση με κοστος 100 ευρά!

Κόβεις ενα παραστατικό υλικά 50 ευρά!

Κοβεις ενα εργασία 30 ευρά!

Πλερώνεις και κάποια ενσημα 20 ευρά!

Τα ανεβάζεις ολα στο σύστημα. Εγκρινονται και πληρώνονται οι προμηθευτές και ο ωφελούμενος με το ποσό του κόστους*του ποσοστού της επιδότητησης που ανηκει(σε ευρά πάντα έτσι:mrgreen: )

Για να το κάνω τάλαρα:

Εστω επιδότητηση 60%

θα μπουν:

-στον προμηθευτή υλικων:50*,6=30 ευρά

-στον εργολάβο 30*0,6=18 ευρά

- Στον ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΟ: 20*,6=12 ευρά.

 

Καλό βράδυ!

 

τις ασφαλιστικές πρέπει να τις παίρνει ατόφιες ο ιδιοκτήτης δηλαδή όλο το ποσό. το δίλημμα είναι εάν τις βάζεις μέσα στον προϋπολογισμό της μόνωσης (λίγο δύσκολο να ισχύει) ή εάν τις βάζεις επιπλέον.

δηλαδή έστω μόνωση 5.000€ και ασφ εισφορές 100€ έχουμε δυο λύσεις:

  1. βάζεις μόνωση 5000-100=4900€ (εργολάβος) και ασφ εισφορές 100€ (ιδιοκτήτης) (το πρόγραμμα δεν τα αθροίζει άρα μάλλον είναι λάθος) χάνεις 100€
  2. βάζεις μόνωση 5000€ (εργολάβος) και ασφ εισφορές 100€  (ιδιοκτήτης)

πιο από τα 2?

Link to comment
Share on other sites

@comba και @qwert 

αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι το πρόγραμμα δίνει 55€/τ.μ. συμπεριλαμβανομένων και των ασφαλιστικών εισφορών κι αν κάνω λάθος διορθώστε με ...

Οπότε μέσα στα 55€ / τ.μ. θα μπουν τα πάντα, ενώ οτιδήποτε επιπλέον το επιβαρύνεται ο ωφελούμενος !!!

Link to comment
Share on other sites

τα 55€/τ.μ. αφορούν υλικά +ανάδοχο, "οι ασφαλιστικές εισφορές βαρύνουν τον ωφελούμενο" σελ 25. εάν ενσωματώνονται στα 55€ τότε γιατί μπαίνουν σε ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ θεσή στα "λοιπά έξοδα" εξάλλου μπορεί να μην αφορούν μόνο κέλυφος αλλά (2Α+2Β+2Γ1) και δώμα και πυλωτή και κλπ οπότε τότε πως θα το μοιράσεις??? ΤΙ ΘΑ πεις -10€ σε κάθε εργασία!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.