Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

1 ώρα πριν, gab pet said:

Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να παραλείψω το στάδιο 4, που αφορά την αίτηση δανείου και να προχωρήσω με ιδίους πόρους?

Στοιχεία δανείου--> Ακύρωση αίτησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

22 λεπτά πριν, qwert said:

Στοιχεία δανείου--> Ακύρωση αίτησης.

Στην καρτέλα στοιχεία δανείου, δεν μπορώ να βρω αυτήν την επιλογή.

(έχω συνδεθεί ως δικαιούχος) αλλά δεν βρίσκω που μπορώ να κάνω την ακύρωση.

Είναι εύκολο ένα print screen?

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Σόρρυ που ποστάρω εδώ για ερωτήσεις και σας ζαλίζω αλλά προσπαθώ να μιλήσω με το helpdesk τις τελευταίες 2 ώρες σερί, αφού προφανώς είχα στείλει και από τη φόρμα επικοινωνίας και δεν είχε απαντήσει κανείς ( μιλάω για μύνημα που έχει κλείσει μήνα ). Αν το έχει κάποιος, και μπορέι να απαντήσει θα το εκτιμούσα πολύ καθώς είμαι ιδιώτης και έχω κάνει τα πάντα στις αιτήσεις μόνος μου.

 

1. Στην παρέμβαση για τον ηλιακό θερμοσίφωνα, καλύπτεται μόνο ποσοστό για τον ίδιο τον θερμοσίφωνα ή εμπεριέχεται όλη η εγκατάσταση ( σωλήνες, καλώδιο για διπλής ενέργειας, αποξήλωση ηλεκτρικού θερμοσίφωνα, εργατικά ) ?

2. Προβλέπεται η λήψη της επιχορήγησης στον λογαριασμό μου ( ωφελούμενος ) ή μόνο στους λογαριασμούς των προμηθευτών ? Αυτό το ρωτάω, γιατι ένας μάστορας που κάνει γενικά εξοικονομώ το ισχυρίζεται αυτό αλλά σύμφωνα με τον οδηγό, φαίνεται ότι μπορούν να ληφθούν μόνο στον λογαριασμό του προμηθευτή.

3. Σε περίπτωση διαφοράς στα τ.μ μεταξύ καταχωρημένων και υλοποιημένων υπάρχει κάποιο ζήτημα ? Εαν επί παραδείγματι, έχουμε καταχωρήσει 25 τμ τέντες και εν τέλει είναι 30 τμ θα λάβουμε επιχορήγηση για τα 25 τμ , σωστά? Αντίστοιχα αν έχουμε καταχωρήσει 30 τμ και είναι 25 θα πάρουμε για τα 25τμ ?

4. Μπορούμε να έχουμε περισσότερους από ένα προμηθευτές για μία παρέμβαση ? Λόγου χάρη, για τον ηλιακό θερμοσίφωνα, μπορώ να καταχωρήσω μία εταιρεία από την οποία θα πάρω τον θερμοσίφωνα αυτό καθ'εαυτό και έναν υδραυλικό που θα κάνει την εγκατάσταση ?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, gab pet said:

Στην καρτέλα στοιχεία δανείου, δεν μπορώ να βρω αυτήν την επιλογή.

(έχω συνδεθεί ως δικαιούχος) αλλά δεν βρίσκω που μπορώ να κάνω την ακύρωση.

Είναι εύκολο ένα print screen?

Θα πρέπει να ολοκληρώσεις την αίτηση δανείου και αμέσως μετά σου δίνει την επιλογή για ακύρωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Kiotis

1) Καλύπτεται όλη η εγκατάσταση.

2) Η επιδότηση πηγαίνει στα IBAN των προμηθευτών, εκτός από τα ποσά των δύο ενεργειακών επιθεωρήσεων.

3) Σωστά.

4) Ναι

Edited by lloyd
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, lloyd said:

@Kiotis

1) Καλύπτεται όλη η εγκατάσταση.

2) Η επιδότηση πηγαίνει στα IBAN των προμηθευτών, εκτός από το ποσά των δύο ενεργειακών επιθεωρήσεων.

3) Σωστά.

4) Ναι 

Περισσότερο απ'όλα στην απάντηση σου, εκτιμώ την λακωνικότητα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Ετοιμάζω τα δικαιολογητικά που χρειάζεται για την έκδοση άδειας μικρής κλίμακας. 

Μιας και έχω πληροφορηθεί ότι το κόστος αυτό καλύπτεται από το πρόγραμμα γνωρίζει κανείς πως θα καταχωρηθεί η απόδειξη στο σύστημα έτσι ώστε να μου επιστραφούν?

Θα καταχωρηθεί σαν προμηθευτής? Στην απόφαση υπαγωγής εκτός από την κάλυψη κόστους των 2 ΠΕΑ δε βλέπω άλλο ποσό π.χ. για μελέτες η κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αρχικά, αν δεν βλέπεις ποσό για μελέτες κ.λπ. στο έντυπο της απόφασης υπαγωγής το πιο πιθανό είναι να μην είχε δηλωθεί αρχικά ότι θα χρειαστούν μελέτες. 

Στη συνέχεια, ο μελετητής θα κάνει την εγγραφή του ως προμηθευτής, κι εσύ με τη σειρά σου θα τον δηλώσεις στη λίστα των προμηθευτών σου με το ΑΦΜ του. Το τιμολόγιο που θα σου δώσει θα είναι επί πιστώσει και τα χρήματα θα μπουν απευθείας στον μελετητή μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Συνεπώς δεν τον εξοφλώ εγώ τραπεζικά όπως στο Α' ΠΕΑ αλλά θα πρέπει να τον διαχειριστώ σαν προμηθευτή.

Υπαρχει περίπτωση να κολλησει η διαδικασία πληρωμής του επειδή δεν είχε αρχικά προβλεφθεί πόσο για μελέτες, άρα θα ανέβει ο προϋπολογισμός?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.