Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

24 minutes ago, billaros2 said:

Οχι ...απο το καφενειο της γειτονιας...Εισαι και διπλωματουχος παναθεμα με!! Το τι κουφες αποριες διαβαζω δν λεγεται...Η αμαθεια καποιον εδω μεσα ειναι χειροτερη και απο μενα τον δημοσιο υπαλληλο ΔΕ τις πολεοδομιας που μονο σφραγιδες βαζει..Απορω πως πηρατε πτυχιο..Απορω πως τα φερνεται βολτα στον εξω κοσμο..

Διακρίνω μια δυσκολία τήρησης των Κανόνων Συμμετοχής στο forum.

"8. Έχουμε καλή συμπεριφορά, επιδιώκουμε την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας και την ήρεμη ατμόσφαιρα στις συζητήσεις.

  • Συμπεριφερόμαστε κόσμια, κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε, δεν βρίζουμε, δεν αναρτούμε άσεμνο υλικό, δεν προκαλούμε ούτε μέσω του avatar του προφίλ μας και επιδεικνύουμε σεβασμό προς τους συνομιλητές μας και τα συλλογικά όργανα (T.E.E., E.E.ΤE.M., Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ., Παρατάξεις κ.λπ.). 
  • ....
  • Εκφράζουμε ελεύθερα την όποια άποψή μας σεβόμενοι τους Όρους Εγγραφής και τους Κανόνες Συμμετοχής."
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, billaros2 said:

Οχι ...απο το καφενειο της γειτονιας...Εισαι και διπλωματουχος παναθεμα με!! Το τι κουφες αποριες διαβαζω δν λεγεται...Η αμαθεια καποιον εδω μεσα ειναι χειροτερη και απο μενα τον δημοσιο υπαλληλο ΔΕ τις πολεοδομιας που μονο σφραγιδες βαζει..Απορω πως πηρατε πτυχιο..Απορω πως τα φερνεται βολτα στον εξω κοσμο..

κι εγώ απορώ πως σε μια πρόταση υπάρχουν 4 ορθογραφικά λάθη και ένα συντακτικό αλλά δεν το κάνω θέμα...Όσο για τόνους...

Edited by emnikol
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα κανείς για αυτό που ρώτησα !!!! ... κανείς δεν το έχει αντιμετωπίσει ???!! .... με εκπλήσσετε :!:

 

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Το ποσό του eΠαραβόλου, φαντάζομαι δε καλύπτεται από το πρόγραμμα.

Ποια παραστατικά πληρωμής υπέρ ΤΕΕ;

Πληρώνει κανείς ακόμα ΤΕΕ ή ΤΣΜΕΔΕ;

Έστω λοιπόν ότι το πληρώνεις, είναι έξοδα που βαραίνουν το μηχανικό, αποκλείεται να τα πληρώσει το πρόγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό εννοώ, το παράβολο, (sorry αν μπέρδεψα), ρωτάω αν καλύπτεται από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2018 at 8:34 ΜΜ, MAR_PAX said:

Καλησπέρα , 

Σχετικά με τις ασφαλιστικές εισφορές :

α) Διαβαζοντας τον οδηγό έχω καταλάβει οτι επιδοτείται όλο το ποσό ... Σωστά ?        και 

β) Δε το βλέπω σαν ποσό μέσα στην απόφαση υπαγωγής (όπως πχ τις μελέτες ή την αμοιβή συμβούλου)

επρεπε κάπου να δηλωθεί ?  

 

On 29/10/2018 at 9:09 ΠΜ, Georgia S said:

 Το ποσό επιδοτείται. Δεν δηλώνεται στην αρχή κάπου, (εφόσον στο αρχικό στάδιο δεν μπορεί να γνωρίζουμε τι θα πληρωθεί σε ένσημα), αλλά σε επόμενο στάδιο στον πίνακα "Καταχώρηση Λοιπών Εξόδων" υπάρχει πλαισιάκι όπου καταχωρείται η δαπάνη Ασφαλιστικές Εισφορές ( δείτε σελ 11 στο Εγχειρίδιο - Διαχείριση Αίτησης μετά την Έκδοση της Απόφασης Υπαγωγής)

Βγήκε Ανακοίνωση Τελικά .... 

https://exoikonomisi.ypen.gr/-/dieukriniseis-gia-tis-asphalistikes-eisphores-me-stegasmenon-epangelmaton

Και θα ξαναρωτήσω ...

Αν εγώ δεν έχω δηλώσει τη max επιδότηση της παρέμβασης  δηλαδή   : 

στο συγκεκριμένο παράδειγμα του υπουργείου για τα 100τμ μόνωσης του δώματος -->  44ευρώ/τμ   άλλα έχω δηλώσει πχ   40ευρώ/τμ γιατί ο προμηθευτής μου έδωσε αυτήν την τιμή στην προσφορά του και κατα συνέπεια έχω αντί για 4400 ευρώ   μόνο  4000 ευρώ δαπάνη,  την οποία θα πάρει όλη ο προμηθευτής 

τα ημερομίσθια θα καλυφθούν απο το πρόγραμμα  μέχρι το ανώτατο ποσό των 400 ευρώ ή 

ΔΕ μπορώ τελικά να καλύψω το ΙΚΑ γιατί θα έχω υπέρβαση του Συνολικού Προυπολογισμού ? 

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα της επιδότησης από τις ασφαλιστικές εισφορές που θα πληρωθούν από τον ωφελούμενο (αφού σε αυτόν γίνεται η απογραφή στο ΙΚΑ) θα δηλωθούν στο συστημα και  θα κατατεθούν σε λογαριασμό του ωφελούμενου; Ετσι δεν λεει η κοινή λογική; Αν ναι μήπως αναφέρεται  κάπου αυτό;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, MAR_PAX said:

 

Βγήκε Ανακοίνωση Τελικά .... 

https://exoikonomisi.ypen.gr/-/dieukriniseis-gia-tis-asphalistikes-eisphores-me-stegasmenon-epangelmaton

Και θα ξαναρωτήσω ...

Αν εγώ δεν έχω δηλώσει τη max επιδότηση της παρέμβασης  δηλαδή   : 

στο συγκεκριμένο παράδειγμα του υπουργείου για τα 100τμ μόνωσης του δώματος -->  44ευρώ/τμ   άλλα έχω δηλώσει πχ   40ευρώ/τμ γιατί ο προμηθευτής μου έδωσε αυτήν την τιμή στην προσφορά του και κατα συνέπεια έχω αντί για 4400 ευρώ   μόνο  4000 ευρώ δαπάνη,  την οποία θα πάρει όλη ο προμηθευτής 

τα ημερομίσθια θα καλυφθούν απο το πρόγραμμα  μέχρι το ανώτατο ποσό των 400 ευρώ ή 

ΔΕ μπορώ τελικά να καλύψω το ΙΚΑ γιατί θα έχω υπέρβαση του Συνολικού Προυπολογισμού ? 

Ότι να ναι τελικά η πληροφόρηση!!! Όταν είχα καλέσει στο τηλ 2103000877 στις 6/9/2018 ώρα 9:35 (ηχογραφούνται και οι κλήσεις) μου είχαν πει ότι το ΙΚΑ πληρώνεται έξτρα από τον προϋπολογισμό όπως  οι αμοιβές του μελετητή και του Ενεργειακού... 

 

Τωρα σε σχέση με την περίπτωση σου εγώ καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να υπερβείς τον Συνολικό Προϋπολογισμό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.