Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού δεν το δήλωσες εξ αρχής, μπορείς τώρα να πεις ότι δεν το είδες;

Έτσι κι αλλιώς δεν επηρεάζει την ενεργειακή απόδοση του κτιρίου σου, βγάλε την ΕΕΜΚ και σε τυχόντα έλεγχο πες ότι κατασκευάστηκε μετέπειτα.

Εκτός κι αν βγάζει μάτι...

Link to comment
Share on other sites

Μεταλλικό είναι με ύψος περίπου 2μ για αγροτικά μηχανήματα. 

 

Παράθεση

βγάλε την ΕΕΜΚ και σε τυχόντα έλεγχο πες ότι κατασκευάστηκε μετέπειτα.

αυτό σκέφτομαι και εγώ. Δυστυχώς από τη στιγμή που το κτίριο είναι χωρίς αυθαιρεσίες θεώρησα ότι το στέγαστρο δεν επηρεάζει την ενεργειακή απόδοση οπότε δεν το παρέβλεψα.  Ηλεκτρονικά δεν νομίζω να βρεθεί το "λάθος" νομίζω μόνο σε επιτόπιο έλεγχο αν ασχοληθεί ο ελεγκτής με το στέγαστρο. Το οποίο βέβαια θα το κάνει νομιμοποίησει απλά με ημερομηνία μετά την απόφαση υπαγωγής του κτιρίου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Όσον αφορά τη Eurobank η κατάσταση έχει ως εξής:

Το δάνειό μου είναι στη Eurobank 1150 ευρώ. Οι δύο προμηθευτές είναι σε Eurobank και Πειραιώς με ποσό 705 και 100 ευρώ αντίστοιχα.

Αρχικά έγινε κατάθεση στο λογαριασμό μου 805 ευρώ και κατευθείαν έγινε ανάληψη 805 ευρώ. Στη συνέχεια τα 100 ευρώ επέστρεψαν και έμειναν εκεί δεσμευμένα. Μετά από πολύ ψάξιμο και αρκετές βόλτες στο τοπικό υποκατάστημα διαπιστώσαμε το εξής.

Οι μεταφορές προκαταβολών προς προμηθευτές σε άλλη Τράπεζα επιβαρύνονται με προμήθεια εμβάσματος 10 ευρώ (από Eurobank προς Πειραιώς). Στις περιπτώσεις αυτές πρέπει να πάει ο ωφελούμενος στην Τράπεζα με το IBAN του προμηθευτή και να υπογράψει το έμβασμα και να φροντίσει και τα της προμήθειας.

Επικοινωνώντας με το helpdesk του προγράμματος ενημερώθηκα ότι δεν γίνεται σε αυτό το σημείο να αλλάξω IBAN προμηθευτή, επειδή η εκταμίευση της προκαταβολής είναι σε εξέλιξη. Η μόνη λύση είναι να πληρώσω το έμβασμα, στη συνέχεια ο προμηθευτής να επιστρέψει το έμβασμα (προφανώς με επιπλέον προμήθεια) και τότε να αλλάξω το ΙΒΑΝ. Τρεχαγυρευόπουλος δηλαδή.

Τώρα αυτό που μένει σε εκκρέμοτητα είναι το πώς η Eurobank θα ενημερώσει το σύστημα ότι ολοκληρώθηκε η πληρωμή των προκαταβολών στους προμηθευτές.

 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, GriGaS said:

Λοιπόν. Όσον αφορά τη Eurobank η κατάσταση έχει ως εξής:

Το δάνειό μου είναι στη Eurobank 1150 ευρώ. Οι δύο προμηθευτές είναι σε Eurobank και Πειραιώς με ποσό 705 και 100 ευρώ αντίστοιχα.

Αρχικά έγινε κατάθεση στο λογαριασμό μου 805 ευρώ και κατευθείαν έγινε ανάληψη 805 ευρώ. Στη συνέχεια τα 100 ευρώ επέστρεψαν και έμειναν εκεί δεσμευμένα. Μετά από πολύ ψάξιμο και αρκετές βόλτες στο τοπικό υποκατάστημα διαπιστώσαμε το εξής.

Οι μεταφορές προκαταβολών προς προμηθευτές σε άλλη Τράπεζα επιβαρύνονται με προμήθεια εμβάσματος 10 ευρώ (από Eurobank προς Πειραιώς). Στις περιπτώσεις αυτές πρέπει να πάει ο ωφελούμενος στην Τράπεζα με το IBAN του προμηθευτή και να υπογράψει το έμβασμα και να φροντίσει και τα της προμήθειας.

Επικοινωνώντας με το helpdesk του προγράμματος ενημερώθηκα ότι δεν γίνεται σε αυτό το σημείο να αλλάξω IBAN προμηθευτή, επειδή η εκταμίευση της προκαταβολής είναι σε εξέλιξη. Η μόνη λύση είναι να πληρώσω το έμβασμα, στη συνέχεια ο προμηθευτής να επιστρέψει το έμβασμα (προφανώς με επιπλέον προμήθεια) και τότε να αλλάξω το ΙΒΑΝ. Τρεχαγυρευόπουλος δηλαδή.

Τώρα αυτό που μένει σε εκκρέμοτητα είναι το πώς η Eurobank θα ενημερώσει το σύστημα ότι ολοκληρώθηκε η πληρωμή των προκαταβολών στους προμηθευτές.

 

Γιατί ο προμηθευτής να επιστρέψει το έμβασμα? Ας το κρατήσει, για 10 € δεν λέει τίποτα μέσα σε όλο το πακέτο

Link to comment
Share on other sites

Στο παραρτημα VI, εντυπο καταγραφης παρεμβασεων στο κείμενο: 

"ε. Η Υπολογιζόμενη Ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας βάσει του ανωτέρω ΠΕΑ είναι .............. (kWh/m2), η αντίστοιχη ενεργειακή κατηγορία ........, ενώ η εξοικονόμηση ενέργειας είναι ……% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2)."

βάζουμε το ποσοστο της καταναλωσης του 2ου ΠΕΑ του διαμερισματος μας σε σχεση με την καταναλωση του κτηριου αναφορας του 2ου ΠΕΑ;;; Γιατι τους ενδιαφερει αυτο;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολήθηκα τελικά και πλήρωσα το 10αρικο.

Ο σκοπός του ποστ ήταν να ενημερώσω τους συναδέλφους για πώς έχει η διαδικασία και για τα 10αρικα ώστε να είναι πιο προσεκτικοί από όσο ήμουν εγώ στο δικό μου.

  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα,

έλυσα μόνη μου (κατά λάθος) ένα πρόβλημα και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας μήπως το συναντήσετε και εσείς.

Δεν μπορούσα να καταχωρήσω στην καρτέλα  παραστατικά ίδια κεφάλαια, τα ποσά των αναδόχων (δεν γινόταν η καταχώρηση, εννοώ δεν αποθηκευόταν),

επικοινώνησα με help desk και μου είπαν να στείλω mail.

Συνέχισα να προσπαθώ μέχρι που έκανα αντιγραφή επικόλληση του ποσού από ένα κελί του excel σε αυτό του προγράμματος και τελικά έγινε η καταχώρηση.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια υπενθύμιση γιατί έχω απλά αυτή την απορία και στέλνω όλες τις δηλώσεις στην επόμενη φάση.

το παραρτημα VI, εντυπο καταγραφης παρεμβασεων στο κείμενο: 

"ε. Η Υπολογιζόμενη Ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας βάσει του ανωτέρω ΠΕΑ είναι .............. (kWh/m2), η αντίστοιχη ενεργειακή κατηγορία ........, ενώ η εξοικονόμηση ενέργειας είναι ……% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2)."

βάζουμε το ποσοστο της καταναλωσης του 2ου ΠΕΑ του διαμερισματος μας σε σχεση με την καταναλωση του κτηριου αναφορας του 2ου ΠΕΑ;;; Γιατι τους ενδιαφερει αυτο;

Για παράδειγμα στο 2ο ΠΕΑ έχω 

Υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας
121,80
 
 
Υπολογιζόμενη ετήσια κατάναλωση πρωτογενούς ενέργειας κτιρίου αναφοράς
133,80
 
Άρα στην περίπτωσή μου η η εξοικονόμηση ενέργειας είναι 8,97%;;
Μου φαίνεται πολύ περίεργο να ζητούν κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2018 at 2:40 ΜΜ, john13552 said:

Ο σύμβουλος πληρώνεται από το πρόγραμμα, ο ενεργειακός επιθεωρητής πληρώνεται από τον πελάτη ο οποίος τα παίρνει στο τέλος πίσω

Και οι δύο πληρώνονται από τον πελάτη, ο οποιος τα παίρνει πίσω, από το πρόγραμμα. Το γράφει στην πίσω σελίδα της απόφασης υπαγωγής


1) τις 2 ενεργειακές επιθεωρήσεις

2)Το κόστος του Σύμβουλου έργου

4) Την επιδότηση των τόκων του δανέιου (4%)

5) Διαχειριστικο κόστος δανειου

Αυτα τα χρηματα, 1718€, θα τα πάρει πίσω ο πελάτης μου, μόλις ολοκληρωθεί το έργο (αποστολή 2ουΠΕΑ)

 

Καταγραφή.JPG

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.