Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, στην αίτηση της φωτογραφίας όταν βάζω το ΙΚΑ της θερμομόνωσης στις Δαπάνες/Εισφορές, μειώνεται το Απαιτούμενο σύνολο ιδίων κεφαλαίων σε προμηθευτές  σε σχέση με τα Καταβληθέντα Ίδια Κεφάλαια. Δε θα έπρεπε να είναι τα ίδια ποσά;

*Η διαφορά τους ισούται με το 60% του ΙΚΑ

exoik.png

Edited by rizosp
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ για ένα θέμα που είχα ξαναθίξει. Είχα μία αίτηση με παρεμβάσεις αλουμίνια ηλιακό και 1 κλιματιστικό.

Είχαμε αρχικά ένα ποσό 8900 στην πρόταση παρεμβάσεων με 50% επιδότηση και δάνειο. Τελικά δεν μπήκε κλιματιστικό κατηγορίας 2000 όπως είχαμε προβλέψει αλλά 1100 ευρώ και κόπηκε και η σχετική απόδειξη. Όταν περνάω τα παραστατικά, μου μειώνει το επιλέξιμο κόστος από 8923 σε 8029 όπως μου φαίνεται φυσιολογικό μιας και μειώθηκε κατά 900 ευρώ το κλιματιστικό.

Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι δείχνει πλέον μηδενικά ποσά στο επιλέξιμο κόστος ενεργειακών επιθεωρήσεων και συμβούλου έργου. Ξέρει κανείς κάτι;

1.thumb.jpg.fa43d01f23e324b2f41b1e6876601700.jpg

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Fade2Black said:

Μια ερώτηση και εγώ για ένα θέμα που είχα ξαναθίξει. Είχα μία αίτηση με παρεμβάσεις αλουμίνια ηλιακό και 1 κλιματιστικό.

Είχαμε αρχικά ένα ποσό 8900 στην πρόταση παρεμβάσεων με 50% επιδότηση και δάνειο. Τελικά δεν μπήκε κλιματιστικό κατηγορίας 2000 όπως είχαμε προβλέψει αλλά 1100 ευρώ και κόπηκε και η σχετική απόδειξη. Όταν περνάω τα παραστατικά, μου μειώνει το επιλέξιμο κόστος από 8923 σε 8029 όπως μου φαίνεται φυσιολογικό μιας και μειώθηκε κατά 900 ευρώ το κλιματιστικό.

Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι δείχνει πλέον μηδενικά ποσά στο επιλέξιμο κόστος ενεργειακών επιθεωρήσεων και συμβούλου έργου. Ξέρει κανείς κάτι;

1.thumb.jpg.fa43d01f23e324b2f41b1e6876601700.jpg

Νομίζω ότι τα βγάζει μηδενικά επειδή δεν έχουν καταχωρηθεί ακόμη στην αντίστοιχη καρτέλα με τα λοιπά έξοδα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει εξεταστεί κάποια αίτηση που έχει ολοκληρωθεί (κατάσταση 8α) τον Ιανουάριο 2019. Εμένα έχουν να μου ανταποκριθούν σε ολοκληρωμένες αιτήσεις εδώ και 2 μήνες. Συμβαίνει κάτι ή έπεσαν όλα μαζί;

Επίσης στο mail επικοινωνίας με τους διαχειριστές της πλατφόρμας ( [email protected] ) σας απαντούν, γιατί εμένα όχι εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση :

Επανειλημμένως έχω ρωτήσει στο τηλέφωνο επικοινωνίας του προγράμματος αν ο ενεργειακός επιθεωρητής για το 2ο ΠΕΑ  μπορεί να είναι ο ίδιος με αυτόν που έκανε το 1ο ΠΕΑ

και μου απάντησαν πως πρέπει να έχω διαφορετικούς ενεργειακούς επιθεωρητές.

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, έχει ολοκληρώσει κανείς τις εργασίες?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 


 

Link to comment
Share on other sites

On ‎13‎/‎3‎/‎2019 at 11:42 ΠΜ, rizosp said:

Καλημέρα, στην αίτηση της φωτογραφίας όταν βάζω το ΙΚΑ της θερμομόνωσης στις Δαπάνες/Εισφορές, μειώνεται το Απαιτούμενο σύνολο ιδίων κεφαλαίων σε προμηθευτές  σε σχέση με τα Καταβληθέντα Ίδια Κεφάλαια. Δε θα έπρεπε να είναι τα ίδια ποσά;

*Η διαφορά τους ισούται με το 60% του ΙΚΑ

exoik.png

πρέπει το ποσό των εισφορών ΙΚΑ + το ποσό που κατέθεσε ο ωφελούμενος στον προμηθευτή να είναι ΙΣΟ με το ποσό των ιδίων κεφαλαίων που αναλογούν στον ωφελούμενο.

Link to comment
Share on other sites

On ‎12‎/‎3‎/‎2019 at 7:14 ΜΜ, qwert said:

Εχω υποβάλει αίτημα παρατασης αλλά καμία αντίδραση από το ΠΣ. Καμιά ιδέα?

Με ενδιαφέρει το θέμα...με βλέπω και εμένα για παράταση σε 1-2 αιτήσεις...

Πόσο καιρό έχεις υποβάλλει το αίτημα? και τι λόγο ανέφερες για να ζητήσεις την παράταση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.