Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Ρώτησα το δικηγόρο μου και μου είπε πως αρμόδιος για καταγγελίες είναι ο Επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως μπορεί ναι βοηθήσει κάποιος; μου ήρθε μειλ αυτό πιο κάτω και πραγματικά έχω προβληματιστεί.

 

cd045580dc3ba96e14a8dac1d5926035.jpg

 

Η εξοικονόμηση που επιτυγχάνω είναι πάνω από 100%. Έχω ετήσια εξοικονόμηση βάσει ΠΕΑ 187 και κτίριο αναφοράς έχω 161.

 

Ωστόσο στο ΠΕΑ στη δεύτερη σελίδα η εξοικονόμηση βάσει της αρχικής κατανάλωσης του πραγματικού κτιρίου είναι 35% (αυτό που γράφει δηλαδη δίπλα από την ετήσια εξοικονόμηση). Μήπως είναι κάποιο bug του συστήματος και διαβάζει αυτό το ποσοστό αντί για το πηλίκο (ετήσια εξοικονόμηση)/κτίριο αναφοράς.

 

Επίσης το δεύτερο που απορώ και δεν έχω καταλάβει ο τρόπος που είναι γραμμένος αυτό το μειλ. Από την ώρα που μου ήρθε δεν έχω μπορέσει να μπω γιατί έκλεισε αλλά έτσι όπως είναι γραμμένο αφήνει να εννοηθεί ότι ναι μεν η αίτηση δεν είναι επιλέξιμη αλλά μπορώ να κάνω διορθώσεις. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος;

 

Την υποβολή την έχει κάνει ο ιδιόκτητης και ισχυρίζεται ότι τα έχει περάσει όλα σωστά.

 

Βοήθεια παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας νομίζει ο άλλος ρωτάει.

Είδατε τι γράφει στο πεα; καταλάβετε τι σημαίνει σενάριο 1;

Ειναι πολύ απλό

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

e14835065e88d2dcf185791ba4d1dade.jpg

To ποσοστό εξοικονόμησης 40% ( ή 70 %) αφορά στο κτίριο αναφοράς. Άρα αν έχεις κτίριο αναφοράς με συνολική κατανάλωση ενέργειας 170, υπάρχον με 430 και σενάριο 1 με 210,  τότε το ποσοστό εξοικονόμησης 40% (ή 70 )% είναι επί του 170, δηλαδή 68 (ή 119) και εμείς έχουμε εξοικονόμηση 430-210= 220, άρα καλύπτουμε τις ανάγκες του προγράμματος. Αυτός ο υπολογισμός δεν είναι αυτός που δίνει το ΠΕΑ στην δευτερη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας νομίζει ο άλλος ρωτάει.

Είδατε τι γράφει στο πεα; καταλάβετε τι σημαίνει σενάριο 1;

Ειναι πολύ απλό

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

e14835065e88d2dcf185791ba4d1dade.jpg

 

 

Συνάδελφε το υφάκι περισσεύει, σου συνιστώ να ανατρέξεις στον οδηγό του προγράμματος και  στο Παράρτημα ΙΙΙ όπου δεν είναι καθόλου απλό, όπως λες

Διάβασε καλύτερα και μην παίρνεις συναδέλφους στον λαιμό σου έτσι "απλά".

 

ε τις προτεινόμενες παρεμβάσεις θα επιτευχθεί ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερη από το ...% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2)...",

 

Το ποσοστό που βγάζει πίσω το ΠΕΑ είναι σε σχέση με την κατανάλωση του Επιθεωρούμενου κτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λένε οι δυο προλαλήσαντες, επι του κτιρίου αναφοράς είναι. Το χω γράψει κ στο δικό μου ποστ 2-3 ποστ πιο πάνω. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος και μένα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί ναι βοηθήσει κάποιος; μου ήρθε μειλ αυτό πιο κάτω και πραγματικά έχω προβληματιστεί.

 

cd045580dc3ba96e14a8dac1d5926035.jpg

 

Η εξοικονόμηση που επιτυγχάνω είναι πάνω από 100%. Έχω ετήσια εξοικονόμηση βάσει ΠΕΑ 187 και κτίριο αναφοράς έχω 161.

 

Ωστόσο στο ΠΕΑ στη δεύτερη σελίδα η εξοικονόμηση βάσει της αρχικής κατανάλωσης του πραγματικού κτιρίου είναι 35% (αυτό που γράφει δηλαδη δίπλα από την ετήσια εξοικονόμηση). Μήπως είναι κάποιο bug του συστήματος και διαβάζει αυτό το ποσοστό αντί για το πηλίκο (ετήσια εξοικονόμηση)/κτίριο αναφοράς.

 

Επίσης το δεύτερο που απορώ και δεν έχω καταλάβει ο τρόπος που είναι γραμμένος αυτό το μειλ. Από την ώρα που μου ήρθε δεν έχω μπορέσει να μπω γιατί έκλεισε αλλά έτσι όπως είναι γραμμένο αφήνει να εννοηθεί ότι ναι μεν η αίτηση δεν είναι επιλέξιμη αλλά μπορώ να κάνω διορθώσεις. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος;

 

Την υποβολή την έχει κάνει ο ιδιόκτητης και ισχυρίζεται ότι τα έχει περάσει όλα σωστά.

 

Βοήθεια παρακαλώ.

Κι εμένα αυτό μου έβγαλε και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Υπέθεσα ότι είναι λάθος τα τ.μ. που έβαλα σαν συνολικά τ.μ. ακινήτου, γιατί δεν ήξερα αν έπρεπε να βάλω τα ίδια με αυτά των Κ.Χ. ή κάποια άλλα. Να κάνω αλλαγή στα τ.μ. δεν μπορούσα να κάνω, τις παρεμβάσεις και την εξοικονόμηση θεωρώ ότι τα έχω σωστά, οπότε σηκώνω τα χέρια ψηλά

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα αυτό μου έβγαλε και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Υπέθεσα ότι είναι λάθος τα τ.μ. που έβαλα σαν συνολικά τ.μ. ακινήτου, γιατί δεν ήξερα αν έπρεπε να βάλω τα ίδια με αυτά των Κ.Χ. ή κάποια άλλα. Να κάνω αλλαγή στα τ.μ. δεν μπορούσα να κάνω, τις παρεμβάσεις και την εξοικονόμηση θεωρώ ότι τα έχω σωστά, οπότε σηκώνω τα χέρια ψηλά

Τα υπόλοιπα αν ήθελες μπορούσες να τα πειράξεις;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.