Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

 

 
5. Ερ.: Σε περίπτωση που κάποιος/α είναι χήρος/χήρα, το εισόδημα νοείται ως ατομικό ή ως οικογενειακό; Τι συμβαίνει σε περίπτωση μονογονεϊκής οικογένειας με εξαρτώμενα τέκνα;
 
Απ: Σε περίπτωση χηρείας, εφόσον υπάρχουν εξαρτώμενα τέκνα, το «εισόδημα επιβολής εισφοράς» που αναφέρεται στο εκκαθαριστικό της εφορίας θεωρείται ως οικογενειακό εισόδημα. Όμως, αν δεν υπάρχουν εξαρτώμενα τέκνα ή δεν υπάρχουν καθόλου τέκνα, το «εισόδημα επιβολής εισφοράς» που αναφέρεται στο εκκαθαριστικό της εφορίας θεωρείται ως ατομικό εισόδημα.
Τέλος, σε περίπτωση μονογονεϊκής οικογένειας με εξαρτώμενα τέκνα, το εισόδημα του ενδιαφερόμενου συν το τυχόν εισόδημα των τέκνων λογίζεται ως οικογενειακό και βάσει αυτού πραγματοποιείται η κατάταξή του στις κατηγορίες κινήτρων του Προγράμματος.

 

Οκ ευχαριστώ.Την είχα δει την ερώτηση απλά επιβεβαίωσα ότι μπαίνει σαν μονογονεικη οικογενεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει τυχει σε κανεναν να εχει ο ωφελουμενος την επικαρπια? Στον πινακα που ζηταει Πληρη κυριοτητα+1/2Ψιλη κυριοτητα+1/2Επικαρπια=100 τι συμπληρωνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ήθελα να σας ρωτήσω αν στην επαλήθευση σας έβγαλε πρόβλημα με το αριθμό παροχής? Σε μια δήλωση μου βγάζει ότι δεν μπορεί να το κάνει επαλήθευση και υποψιάζομαι ότι είναι γιατί ο λογιστής έχει δηλώσει τον ίδιο αριθμό παροχής σε ένα ακίνητο αλλά επειδή στο οικόπεδο έχει και κατοικία και αποθήκη έχει δημιουργήσει δυο διαφορετικές σειρές με δυο ΑΤΑΚ. Οπότε μάλλον το σύστημα βρίσκει τον αριθμό σε δυο ακίνητα!! Τι λέτε έχω δίκιο ή έχει συμβεί κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ήθελα να σας ρωτήσω αν στην επαλήθευση σας έβγαλε πρόβλημα με το αριθμό παροχής? Σε μια δήλωση μου βγάζει ότι δεν μπορεί να το κάνει επαλήθευση και υποψιάζομαι ότι είναι γιατί ο λογιστής έχει δηλώσει τον ίδιο αριθμό παροχής σε ένα ακίνητο αλλά επειδή στο οικόπεδο έχει και κατοικία και αποθήκη έχει δημιουργήσει δυο διαφορετικές σειρές με δυο ΑΤΑΚ. Οπότε μάλλον το σύστημα βρίσκει τον αριθμό σε δυο ακίνητα!! Τι λέτε έχω δίκιο ή έχει συμβεί κάτι άλλο?

Είχα παρόμοια περίπτωση και πέρασε κανονικά.

Δες μήπως φταίει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνεις τα ποσοστά των επικαρπωτών, αν ειναι ενας 100%, τα ποσοστά των Ψιλών, αν είναι ένας πάλι 100 .

Αυτο εκανα αλλα μου εβγαζε το ιδιο παλι.Ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνεις τα ποσοστά των επικαρπωτών, αν ειναι ενας 100%, τα ποσοστά των Ψιλών, αν είναι ένας πάλι 100 .

το ίδιο έκανα κι εγώ αλλά δεν πέρασε γιατί η ιδιοκτησία δηλωνότανε μόνο από τον επικαρπωτή σαν επικαρπία 100%, ο ψιλός κύριος δεν το δήλωνε, τον ειδοποίησα να το δηλώσει και ο λογιστής του του είπε ότι δεν απαιτείται , έτσι το εγκατέλειψα.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο έκανα κι εγώ αλλά δεν πέρασε γιατί η ιδιοκτησία δηλωνότανε μόνο από τον επικαρπωτή σαν επικαρπία 100%, ο ψιλός κύριος δεν το δήλωνε, τον ειδοποίησα να το δηλώσει και ο λογιστής του του είπε ότι δεν απαιτείται , έτσι το εγκατέλειψα.

Καταλαβα ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.