Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Συγνώμη ΤΙ ψευταράς που είναι! Εδώ μας λέει όλα καλά και για ποιο φιάσκο μιλάμε? Ποιος πιστεύει ότι πήγε και ζήτησε διπλασιασμό των κονδυλίων από το ΕΣΠΑ! Μα καλά σε ποιους απευθύνεται ο τύπος? Ξεκόλλα μας πρώτα από την κατάσταση ''03.ε Πολυκατοικία'' ΑΣΧΕΤΕ και μετά πες τα ψέματά σου!

Πριν από λίγο πήρα e-mail από την Επιτελική Δομή ΕΣΠΑ του Υπουργείου, σε απάντηση δικού μου για το ίδιο πρόβλημα, που έλεγε τα εξής:

 

"Καλημέρα σας,

 

Το εν λόγω πρόβλημα είναι συστημικό, προκλήθηκε απρόοπτα λόγω στιγμιαίου υπερβολικού φόρτου στη βάση δεδομένων της πλατφόρμας, έχει παρατηρηθεί σε ορισμένες περιπτώσεις και η επίλυση του είναι σε άμεση προτεραιότητα από τους διαχειριστές της πλατφόρμας. Έχουμε την πληροφόρηση και σας την μεταφέρω με επιφύλαξη ότι σήμερα εκτός απροόπτου θα επιλυθεί η δυνατότητα ακύρωσης της αίτησης, αν όχι και η διόρθωση και μεταβολή στο σωστό status μονοκατοικίας/διαμερίσματος κατά περίπτωση. Περιμένουμε την λειτουργία του ΠΣ για να δούμε. Το βέβαιο είναι ότι από την στιγμή που υπάρχουν αιτήσεις έχουν καταχωρηθεί μια δεδομένη χρονική στιγμή έγκαιρα και από λάθος «κλείδωσαν», εξετάζεται η εξεύρεση δίκαιης λύσης στα πλαίσια των εκάστοτε δυνατοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πριν από λίγο πήρα e-mail από την Επιτελική Δομή ΕΣΠΑ του Υπουργείου, σε απάντηση δικού μου για το ίδιο πρόβλημα, που έλεγε τα εξής:

 

"Καλημέρα σας,

 

Το εν λόγω πρόβλημα είναι συστημικό, προκλήθηκε απρόοπτα λόγω στιγμιαίου υπερβολικού φόρτου στη βάση δεδομένων της πλατφόρμας, έχει παρατηρηθεί σε ορισμένες περιπτώσεις και η επίλυση του είναι σε άμεση προτεραιότητα από τους διαχειριστές της πλατφόρμας. Έχουμε την πληροφόρηση και σας την μεταφέρω με επιφύλαξη ότι σήμερα εκτός απροόπτου θα επιλυθεί η δυνατότητα ακύρωσης της αίτησης, αν όχι και η διόρθωση και μεταβολή στο σωστό status μονοκατοικίας/διαμερίσματος κατά περίπτωση. Περιμένουμε την λειτουργία του ΠΣ για να δούμε. Το βέβαιο είναι ότι από την στιγμή που υπάρχουν αιτήσεις έχουν καταχωρηθεί μια δεδομένη χρονική στιγμή έγκαιρα και από λάθος «κλείδωσαν», εξετάζεται η εξεύρεση δίκαιης λύσης στα πλαίσια των εκάστοτε δυνατοτήτων.

πως επικοινωνσες εκει; εχω το ιδιο προβλημα ειμαι κολλημενος στο σημειο αυτο. εχεις μαιλ; πες σε παρακαλω

αν να γινει κατι να ξεκολλησει να κανουμε αιτηση, τι αισχη ειναι αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ότι όταν ανοίξει το σύστημα , θα επιλυθεί το πρόβλημα, Το ίδιο μου είπε το πρωί (πριν λάβω την απάντηση) και ο πρόεδρος του ΤΕΕ Θράκης, απόδιαφορετική πηγή πληροφόρησης

Link to comment
Share on other sites

Για το ζήτημα με τα νεο-αποκτηθέντα κ αυτούς που έχουν χαρακτηριστεί ειδικές περιπτώσεις κ δεν έχουν πάρει πρωτόκολλο? Απάντησαν κάτι σε κάποιο συνάδελφο?

Link to comment
Share on other sites

Στις 14:00 θα βγει ανακοίνωση για τις 16:00 και στις 16:00 για τις 20:00 και στο ενδιάμεσο θα ο υπουργός θα έχει δώσει 5 συνεντεύξεις ότι όλα βαίνουν καλώς

 

Με τα e-mail έβγαλε κανείς άκρη

Edited by vk2626
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στις 14:00 θα βγει ανακοίνωση για τις 16:00 και στις 16:00 για τις 20:00 και στο ενδιάμεσο θα ο υπουργός θα έχει δώσει 5 συνεντεύξεις ότι όλα βαίνουν καλώς

 

Με τα e-mail έβγαλε κανείς άκρη

Με τα email τίποτα απολύτως.

Και η "πλάκα" είναι ότι δεν έχουμε καταφέρει να δημιουργήσουμε αίτηση τόσες μέρες για να είμαστε τουλάχιστον στις περιπτώσεις που αναφέρει και το υπουργείο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ενας φίλος μου έκανε αίτηση, μου τα έστειλε για την δω και παρατηρησα ότι

βάση το πιστοποιητικό ή το xml βγαίνει [(527,3-341,2)/170,8] = 109% 

και η αίτηση του υπεν βγάζει 68,32%.

μήπως υπολογιζάμε λάθος το ελαχιστο ενεργειακό στόχο?

τελικά πως υπολογιζεται?

 

* προσπαθησα να τα ανεβασω με print screen αλλα δεν με αφηνει το forum δεν ξερω πως

Σωστά το κάνεις, απλά στην αίτηση  αναφέρεται ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος που από ότι φαίνεται στην δική σου περίπτωση είναι 170,8*0,40=68,32 kwh/m2

 

Λογικά θα σου γράφει:
Ελάχιστος Ενεργειακός Στόχος (kWh/m2)
68,32 (40.00 % της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς
Edited by lloyd
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

μπορεί κάποιος που εξέδωσε ΠΕΑ για μονοκατοικία να μου επιβεβαιώσει ότι στην πρώτη σελίδα παρόλο που είναι δηλωμένο "Ολόκληρο κτίριο" και "μονοκατοικία" μου βγάζει αυτό στην προεπισκόπηση πριν το υποβάλω οριστικά 

  Τίτλος κτιριακής μονάδας:

"---------"

 (Παραπάνω από το χρήση και κλιματική ζώνη)

 

Ευχαριστώ

Ναι και σε μενα ετσι τα έβγαλε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με το θεμα αρ. πρωτ. :- ξέρει κανείς τίποτα? Παρακαλώ κάποιος να μου απαντήσει αν μπορει γιατί είμαι σε αναμμένα κάρβουνα. Δεν ξερω τι να πώ στους πελάτες. Εγκρίθηκαν ή δεν εγκρίθηκαν?

Edited by todesritter2003
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.