Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

μήπως έχει κανείς κάποια ιδέα, αν και δεν είμαστε λογιστές!

Από την Δευτέρα έχω μερικές δηλώσεις κολλημένες στα "στοιχεία ακινήτου" που δεν επιβεβαιώνονται από την ΑΑΔΕ.

Εχουν διορθωθεί τα Ε9 και του 2018 και του 2019.

Εχουν διορθωθει τα Ε2 όπου χρειάζονταν.

Σε μερικά δεν υπάρχει τίποτα να διορθωθεί.

Εχω μπροστά μου ολα τα Ε1, Ε9, τα στοιχεία όλα σωστά.

Τις ακύρωσα και τις ξαναυπέβαλα, μήπως και οι διορθώσεις πρέπει να γίνουν πριν την υποβολή,όπως λέει ο οδηγός.

Μήπως ξέρετε απο που διασταυρώνει τα στοιχεία το σύστημα; Καπου λέει Ε9/ΕΝΦΙΑ.

Μήπως  τα στοιχεία του ΕΝΦΙΑ διατηρούνται αλλού από το Ε9 και πρέπει και αυτά να διορθωθούν.

Μήπως οι διορθώσεις έπρεπε να γινούν πριν καν ανοιξει το σύστημα.

Οποιαδήποτε ιδέα δεκτή γιατι είναι κρίμα να μείνουν εκτός έστω και επιλαχούσες αφού έχουν γίνει όλα τα βήματα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλοι συνάδελφοι ανέφεραν ότι διόρθωσαν μόνο το Ε9 του 2019 και το σύστημα τα δέχτηκε κανονικά.

Τι εννοείς κολλημένες στα στοιχεία ακινήτου? σου βγάζει κάποιο μήνυμα?

Link to comment
Share on other sites

Σε διόροφη μονοκατοικία με δύο επικαρπωτές και έναν με ψιλή κυριότητα(4 ΑΤΑΚ όπως σωστά αναφέρατε πρίν), ο έχων την ψιλή κυριότητα  θα κάνει την αίτηση για το πρόγραμμα για το σύνολο του σπιτιού.Η μονοκατοικία δεν φαίνεται ως ξεχωριστή κατοικία στο Ε9 αλλά και οι δύο την δηλώνουν ως μόνιμη κατοικία στο Ε1.Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?Επίσης αύριο ετοιμαζόμουν να πληρώσω πρόστιμο για αλλαγή Ε9 του 2018 αλλά με έκπληξη είδα οτί τελικά ίσως να μην χρειάζεται και να αρκεί η αλλαγή μόνο για το 2019.

Link to comment
Share on other sites

Δυόροφη οικοδομή που θα κάνει αίτηση σαν πολυκατοικία έχει χτιστεί με 2 άδειες. Η πρώτη το 1955 για το ισόγειο και η δεύτερη το 1957 προσθήκη 1ου ορόφου,

Στα πεδία έτος έκδοσης οικοδ.άδειας και τ.μ ακινήτου (βασει άδειας) τι συμπληρώνουμε???

καμία αποψη για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα φώτα σας για άλλη μια φορά!!!

Σε αίτηση για νεοαποκτηθέν ακίνητο του οποίου ιδιοκτήτης υποβάλει φορολογική δήλωση και δεν είναι μόνιμος κάτοικος του εξωτερικού μεταξύ άλλων δικαιολογητικών μου ζητάει και τα εξής:

 

6 Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας (CERTIFICATE OF TAX RESIDENCE)  
 
7 Φορολογική δήλωση για το πλέον πρόσφατο φορολογικό ή οικονομικό έτος, που έχει υποβληθεί στη χώρα Φορολογικής Κατοικίας  
 
8

Δικαιολογητικό περί μη υποχρέωσης υποβολής φορολογικής δήλωσης μαζί με υπεύθυνη δήλωση του ν.1599/1986

 

Έχει τύψει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;;;

Συνάδελφε, έτυχε σε εμένα, είχα την περίπτωση ενοικιαζόμενης κατοικίας, η μόνη λύση που βρήκα ήταν να διαγράψω την αίτηση και να την υποβάλλω εκ νέου.

Βέβαια δεν πήγα και πολύ μακριά γιατί στο τέλος μου έβγαλε το μήνυμα

 

"Η αίτησή σας έχει χαρακτηριστεί ως «Ειδική Περίπτωση», έχει προωθηθεί στο Δικαιούχο και βρίσκεται σε διαδικασία ελέγχου.

Εφόσον διαπιστωθούν ελλείψεις, θα ενημερωθείτε για το πόρισμα του ελέγχου καθώς και για τις επόμενες ενέργειές σας, στην καρτέλα «Μηνύματα». Σε αντίθετη περίπτωση, η αίτησή σας θα υποβληθεί αυτόματα οριστικά.

Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες"

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

μήπως έχει κανείς κάποια ιδέα, αν και δεν είμαστε λογιστές!

Από την Δευτέρα έχω μερικές δηλώσεις κολλημένες στα "στοιχεία ακινήτου" που δεν επιβεβαιώνονται από την ΑΑΔΕ.

Εχουν διορθωθεί τα Ε9 και του 2018 και του 2019.

Εχουν διορθωθει τα Ε2 όπου χρειάζονταν.

Σε μερικά δεν υπάρχει τίποτα να διορθωθεί.

Εχω μπροστά μου ολα τα Ε1, Ε9, τα στοιχεία όλα σωστά.

Τις ακύρωσα και τις ξαναυπέβαλα, μήπως και οι διορθώσεις πρέπει να γίνουν πριν την υποβολή,όπως λέει ο οδηγός.

Μήπως ξέρετε απο που διασταυρώνει τα στοιχεία το σύστημα; Καπου λέει Ε9/ΕΝΦΙΑ.

Μήπως  τα στοιχεία του ΕΝΦΙΑ διατηρούνται αλλού από το Ε9 και πρέπει και αυτά να διορθωθούν.

Μήπως οι διορθώσεις έπρεπε να γινούν πριν καν ανοιξει το σύστημα.

Οποιαδήποτε ιδέα δεκτή γιατι είναι κρίμα να μείνουν εκτός έστω και επιλαχούσες αφού έχουν γίνει όλα τα βήματα!

 

σε μία περίπτωση που είχα δεν είχε γίνει εκκαθάριση της δήλωσης, και δεν γινόταν η διασταύρωση με ΑΑΔΕ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσεις τον λογιστή αρχικά αν δεν έχει γίνει εκκαθάριση, ο δικός μου πελάτης έπρεπε να πάει στην εφορία να το κάνει (για περίπτωση πρόσφατης ενοικίασης ακινήτου)

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση διωροφης οικοδομης οπου στο ισογειο ειναι καταστημα και στον οροφο κατοικια. βασει οδηγου προγραμματος πρεπει να το περασω ως κτιριακη μοναδα μονοκατοικια. ομως στο Ε9 και στο Ε1 το δηλωνει κατηγορια 1 δηλαδη κατοικια διαμερισμα και οχι μονοκατοικια με κωδικο 2. τι πιστευετε θα κολλησει στον ελεγχο?

 

καποιος συναδελφος που μπορει να του ετυχε αναλογη περιπτωση στις περιφερειες που εχουν ανοιξει? το συστημα δηλαδη ελεγχει μονο τετραγωνικα ? ή και αυτους τους συντελεστες κατοικιας ή μονοκατοικιας?

 

Από πειραματόζωο Κ. Μακεδονίας: Σε ακριβώς ίδια περίπτωση δεν μου κόλλησε. Τώρα τι θα σου συμβεί αύριο.....................................

Καλό κουράγιο σε όλους σας.......................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.