Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, όσοι κάνουν αιτήσεις σήμερα λαμβάνουν αυτά τα δυο μηνύματα;

 

"Η αίτησή σας έχει υποβληθεί οριστικά και έχει δεσμευθεί για εσάς το ποσό που αντιστοιχεί στον επιλέξιμο προϋπολογισμό αυτής.

Η αίτησή σας τίθεται σε κατάσταση αναμονής για την επιλογή ή μη δανείου. Θα ενημερωθείτε στο e-mail σας για την ημερομηνία που θα μπορείτε να προβείτε στην εν λόγω επιλογή, προκείμενου να προχωρήσει η αίτησή σας στο επόμενο στάδιο επεξεργασίας από το Δικαιούχο του προγράμματος για την ολοκλήρωση της υπαγωγής.


 
  • Λόγω του ότι στην Περιφέρεια, στην οποία έχει υποβάλει την αίτησή σας, έχουν εξαντληθεί οι διαθέσιμοι πόροι στο Πρόγραμμα Άμεσης Ενίσχυσης ή/και στο Ταμείο «Εξοικονομώ ΙΙ», ποσά που θα προκύψουν, είτε από τυχόν μη υλοποίηση ή μερική υλοποίηση μέρους των αιτήσεων από τις οποίες είχαν δεσμευτεί οι πόροι, είτε από πρόσθετους πόρους, θα διατεθούν σε αιτήσεις που έχουν υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστημα με βάση τη χρονική σειρά υποβολής.
    Έχετε μπει σε λίστα επιλαχόντων και θα ενημερωθείτε εκ νέου όταν ενεργοποιηθεί η δυνατότητα ικανοποίησης της αίτησή σας."

 

Αριθμό πρ. παίρνουν οι αιτήσεις;

 

Την περασμένη εβδομάδα, αν δεν κάνω λάθος, οι επιλαχόντες δεν έπερναν αριθμό πρωτοκόλλου.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν, κι εμένα σήμερα στις 5:30 μου ήρθαν emails ενημερωτικά, αυτά που υπήρχαν χθες στην πλατφόρμα στην περιοχή μηνύματα.

Δεύτερον, κι εγώ είχα ειδική περίπτωση αίτησης επειδή προφανώς τη μεζονέτα τη δήλωναν με 2 ατακ για κάθε όροφο και το καταλάβαμε όλοι κατόπιν εορτής, με αποτέλεσμα τροποποίηση Ε9 και στα καπάκια αίτηση νέα.

 

Όμως θέλω να πω δυο λόγια για κάτι που μου φάνηκε ιδιαίτερα "περίεργο" και θα θελα να το μοιραστώ εδώ μήπως δεν ήμουν ο μόνος που το αντιλήφθηκε.

Ενώ μπήκα στις 8 και 1' και το σύστημα πήγαινε σφαίρα, στην πρώτη μου αίτηση όταν έκανα επαλήθευση για να πάω παρακάτω μου βγαζε κοκκινίλες σε διάφορα στοιχεία ακινήτου ή ωφελούμενου, με αποτέλεσμα ενώ όλα φαίνονταν σωστά και ήταν σωστά να μη με πηγαίνει παρακάτω. Μόνος μου και μετά από ώρα κατάλαβα ότι έπρεπε συνέχεια να πατάς αποθήκευση και ξεκόλλαγε.

Αυτό το έκανε και σε άλλες αιτήσεις μου όσο ακόμη υπήρχαν λεφτά στην Περιφέρεια Στ. Ελλάδας. Μάλιστα μετά μου έβγαλε λάθος σε αριθμό ΔΕΗ και μετά από καμιά δεκαριά αποθηκεύσεις ξεμπλόκαρε. Και αφού υπέβαλλα οριστικά 2, στην επόμενη τα περνούσε όλα τα στοιχεία αέρας...Ξέχασα να γράψω και το αίσχος με τους πίνακες συγκυρίων όπου εκεί πήγα να σπάσω το λάπτοπ με το να μη δέχεται τα σωστά δεδομένα...

Και όταν ήρθε η ώρα και έβαζα επιλαχόντες τότε μόνο που δε μου τα συμπλήρωνε το σύστημα μόνο του. Σε 10 λεπτάπέρασα τρεις αιτήσεις.

 

Εμένα πάντως μου φάνηκε τουλάχιστον περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Αίτηση πολυκατοικίας με 2 διαμερισματα ποσα Παραρτηματα κανουμε? Ενα για καθε διαμέρισμα και ενα για το σύνολο της πολυκατοικίας?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια μικρής κλίμακας για ικριώματα από πότε θεωρείται "μελέτη";

εγώ θεωρούσα ότι "μελέτη" θεωρείται μια ΜΕΑ σε περίπτωση ριζικής ανακαίνισης πχ

αλλωστε προς τι η συζήτηση για τα ΚΚΟ τόσο καιρό;

Edited by gkostis
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος αν το συστημα ειναι ακομα ανοιχτο για Β Αιγαιο; διαβαζω αντικρουομενες ειδησεις και δεν ξερω τι ισχυει..

https://astraparis.gr/anoikti-i-platforma-toy-exoikonomisi-kat-oikon-ii-gia-tin-perifereia-voreioy-aigaioy/

http://samiakonvima.blogspot.gr/2018/03/blog-post_204.html#.WrrFh9UpKds

Link to comment
Share on other sites

"Με βάση τα στοιχεία που έχετε καταχωρήσει, η αίτηση δεν μπορεί να προχωρήσει σε επόμενο στάδιο. Ανάλογα με το πρόβλημα που έχει εντοπιστεί στο μήνυμα λάθους επί της οθόνης, θα πρέπει να υλοποιήσετε ένα από τα παρακάτω ή συνδυασμό αυτών: 

Περίπτωση 1 - Δεν έχουν καταχωρηθεί ορθά οι παρεμβάσεις

Ενημερώστε τον Πίνακα Παρεμβάσεων

Περίπτωση 2 - Μη επίτευξη ενεργειακού στόχου:

Μπορείτε να τροποποιήσετε την πρόταση (συνδυασμό παρεμβάσεων) για ενεργειακή αναβάθμιση, ώστε να καλύπτεται ο ενεργειακός στόχος του Προγράμματος. Ο Ενεργειακός Επιθεωρητής καταχωρεί τη νέα πρόταση στο buildingcert. Στη συνέχεια συμπληρώνετε στην αίτηση το νέο συνδυασμό παρεμβάσεων, τα στοιχεία του ΠΕΑ, τα νέα στοιχεία κόστους και επισυνάπτετε ηλεκτρονικά το νέο «Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων» του Παραρτήματος ΙΙΙ. Σε διαφορετική περίπτωση η αίτησή σας δεν είναι επιλέξιμη, δεν μπορεί να καταχωρηθεί και θα ακυρωθεί.

Περίπτωση 3 - Αναντιστοιχία ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ με συνολική επιφάνεια κύριων χώρων:

Δεν επιτρέπεται να υπάρχει διαφορά μεγαλύτερη από 7τμ. Παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.""

 

Στην συνέχεια συμπλήρωσα πάλι τις παρεμβάσεις, πάτησα αποθήκευση, έκανα οριστική υποβολή και μου έβγαλε μήνυμα

 

"Η αίτησή σας έχει υποβληθεί οριστικά και έχει δεσμευθεί για εσάς το ποσό που αντιστοιχεί στον επιλέξιμο προϋπολογισμό αυτής.

Η αίτησή σας τίθεται σε κατάσταση αναμονής για την επιλογή ή μη δανείου. Θα ενημερωθείτε στο e-mail σας για την ημερομηνία που θα μπορείτε να προβείτε στην εν λόγω επιλογή, προκείμενου να προχωρήσει η αίτησή σας στο επόμενο στάδιο επεξεργασίας από το Δικαιούχο του προγράμματος για την ολοκλήρωση της υπαγωγής.""

 

 

Έχω το ίδιο μήνυμα σε κάτοικο εξωτερικού. Δεν ξέρω για ποιο λόγο. Το πρωτ. που έχει πάρει η αίτηση είναι Δευτέρα στις 8:05.

Καταχώρηση παρεμβάσεων όπως στο έντυπο και στο ΠΕΑ (άρα δεν ισχύει το 1).

Εξοικονόμηση πρωτογενούς 150% του Κ.Α. (άρα δεν ισχύει το 2).

Άδεια και νομιμοποίηση (για τα extra). Ε9+νομιμοποίηση=ΠΕΑ=Άδεια+νομιμοποίηση,(άρα δεν ισχύει το 3).

 

Συμβαίνουν πολύ περίεργα. Σε ειδική περίπτωση ελέγχονται με φυσικό τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος αν το συστημα ειναι ακομα ανοιχτο για Β Αιγαιο; διαβαζω αντικρουομενες ειδησεις και δεν ξερω τι ισχυει..

https://astraparis.gr/anoikti-i-platforma-toy-exoikonomisi-kat-oikon-ii-gia-tin-perifereia-voreioy-aigaioy/

http://samiakonvima.blogspot.gr/2018/03/blog-post_204.html#.WrrFh9UpKds

 

Σας ενημερώνουμε ότι στις Περιφέρειες Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης, Κεντρικής Μακεδονίας, Ηπείρου, Θεσσαλίας και Δυτικής Ελλάδας έχει δεσμευτεί το σύνολο των διαθέσιμων πόρων του Προγράμματος. Για τις περιφέρειες αυτές υπάρχει η δυνατότητα για επεξεργασία υπαρχουσών αιτήσεων το διάστημα από Τετάρτη 28/3  έως Κυριακή 1/4.

Απενεργοποιείται η δυνατότητα δημιουργίας νέων αιτήσεων για την περιφέρεια της Δυτικής Μακεδονίας και  διατηρείται η δυνατότητα επεξεργασίας αιτήσεων. Θα διατηρηθεί η δυνατότητα υποβολής νέων αιτήσεων και επεξεργασίας για τις περιφέρειες Πελοπόννησος, Στερεά Ελλάδα, Ιόνιο, Βόρειο Αιγαίο, Κρήτη μέχρι την δέσμευση των διαθέσιμων πόρων, καθημερινά 8:00 με 20:00.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.