Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

3 λεπτά πριν, Astrolavos said:

-Αντίκλητος του ωφελούμενο για το δάνειο μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε. Εγγυητή ρωτάς τον πελάτη σου αν θέλει.

-Δηλαδή, ο πελάτης θα πρέπει να πάει σε εκτιμητή ακινήτου? 

Ίσως, θα κάνω μία ερώτηση στην τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Astrolavos said:

Για την αστυνομική ταυτότητα είναι 15 χρόνια απ' την ημερομηνία έκδοσης

 

Καλημέρα συνάδελφε!Χίλια ευχαριστώ για την απάντησή σου, την οποία διασταύρωσα με την Αστυνομία, και όντως είναι όπως τα λες! Τι μαθαίνει κανείς από το εξοικονομώ??Ότι λήγουν οι ταυτότητες στην 15ετία!Χίλια ευχαριστώ και πάλι!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,  εχθές στην κεντρική οθόνη μου εμφάνιζε το κειμενάκι με τα κόκκινα γράμματα ότι είμαι επιλαχών, σήμερα μου έχει μόνο...

Η αίτησή σας έχει υποβληθεί οριστικά και έχει δεσμευθεί για εσάς το ποσό που αντιστοιχεί στον επιλέξιμο προϋπολογισμό αυτής.

Η αίτησή σας τίθεται σε κατάσταση αναμονής για την επιλογή ή μη δανείου. Θα ενημερωθείτε στο e-mail σας για την ημερομηνία που θα μπορείτε να προβείτε στην εν λόγω επιλογή, προκείμενου να προχωρήσει η αίτησή σας στο επόμενο στάδιο επεξεργασίας από το Δικαιούχο του προγράμματος για την ολοκλήρωση της υπαγωγής.

...κάποιο μήνυμα δεν έχει έρθει..κάποιος άλλος επιλαχών έχει ενημέρωση?? Εγκρίθηκε μπήκαμε στο πρόγραμμα ???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο βγάζει και σε μένα σήμερα.

Εξάλλου, σύμφωνα με τις ανακοινώσεις του υπουργείου θα ικανοποιηθούν όλες οι αιτήσεις που είναι μέσα στο σύστημα, οπότε μάλλον στην ίδια μοίρα είναι όλοι.

Edited by lloyd
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα σήμερα με ΕΤΕΑΝ και ρώτησα για την αδυναμία δήλωσης εγγυητή στο σύστημα. Μετά από ολιγόλεπτο διάλειμμα (για να ρωτήσει προφανώς η κοπέλα κάποιον αρμόδιο), μου είπε ότι για να μπει κάποιος εγγυητής θα έπρεπε να τον αναγνωρίσει το σύστημα (χαίρω πολύ!). Της λέω ότι το σύστημα δεν δίνει δυνατότητα εγγραφής κάποιου ως εγγυητή και μου είπε (άμεσα, δίχως συμβουλή αρμοδίου αυτή τη φορά) ότι αυτό θα δοθεί ως δυνατότητα στο επόμενο διάστημα. Δυστυχώς αμφιβάλλω αν κατάλαβε ότι το πρόβλημα έχει 2 σκέλη, αφενός την καταχώρηση στοιχείων ενός νέου χρήστη που θα γίνει εγγυητής και αφετέρου τη σύνδεση ως εγγυητή στο σύστημα προκειμένου να αποδεχθεί το σχετικό αίτημα του ωφελούμενου.

Όταν ανέφερα ότι πιθανώς το σύστημα είναι μόνο για λίγες ημέρες ανοιχτό για την Περιφέρεια μου και αν η σχετική δυνατότητα ανοίξει σε αυτό το διάστημα, η απάντηση που έλαβα ήταν ότι θα παραμείνει ανοιχτό από εδώ και στο εξής και δεν θα κλείσει όταν θα ανοίξουν οι άλλες Περιφέρειες.

Τέλος, όταν παρατήρησα ότι με την καθυστέρηση στον εγγυητή χάνω σειρά προτεραιότητας για υπαγωγή, μου είπε ότι η υπαγωγή γίνεται με βάση τη σειρά πρωτοκόλλου της αίτησης, ανεξαρτήτως δανείου ή χρήση ίδιων κεφαλαίων, δηλαδή ότι πρώτα ολοκληρώνεται αυτό το στάδιο επεξεργασίας όλων των αιτήσεων και μετά ξεκινά η διαδικασία της υπαγωγής.

Δυστυχώς δεν είμαι καθόλου σίγουρος για τις παραπάνω απαντήσεις, καθώς επιβεβαιωμένα στο helpdesk σε κάποια θέματα έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Συνεπώς μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη τις παραπάνω πληροφορίες ενώ αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι σχετικό ας ενημερώσει με τη σειρά του.

Edited by kirman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εργάτη γης (αγρεργάτης) που πηγαίνει με μεροκάματο, τι επιλέγετε στο σύστημα;

Στην φόρμα της eurobank έχει επιλογές:

1) Μισθωτοί ή συνταξιούχοι

2) Υπήκοοι εκτός Ε.Ε.

3) Ελεύθεροι Επαγγελματίες, Επιχειρηματίες, Αγρότες και Κτηνοτρόφοι.

 

Αν επιλέξω το πρώτο μου ζητάει βεβαίωση μισθοδοσίας, η οποία δεν υπάρχει προφανώς.

Αν επιλέξω το 3, μου ζητάει έγγραφα που να αποδεικνύουν τον κύκλο εργασιών ατομικής επιχείρησης, ΟΕ, ΕΠΕ, κλπ (Ε3 ή Ε5) ή βεβαίωση απόδοσης μερίσματος εφόσον μετέχει σε εταιρεία. Προφανώς το Ε3 είναι μηδενικό και τα υπόλοιπα δεν υπάρχουν.

 

Τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση;

 

΄

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, sdim said:

Σε εργάτη γης (αγρεργάτης) που πηγαίνει με μεροκάματο, τι επιλέγετε στο σύστημα;

Στην φόρμα της eurobank έχει επιλογές:

1) Μισθωτοί είναι μισθωτός

 

Αν επιλέξω το πρώτο μου ζητάει βεβαίωση μισθοδοσίας, η οποία δεν υπάρχει προφανώς. Μια απόδειξη από Εργόσημο που έχει πληρωθεί ή με ότι παραστατικό κάνει και Δηλωση

Τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση;

 

΄

 

Link to comment
Share on other sites

Σε αιτησεις απου ειναι ειδικες περιπτωσεις (Πχ οταν μενει ενοικιαστης στο σπιτι), εχει κανεις κανεις το επομενο βημα?

Γτ μου βγαζει 

"Η αίτησή σας έχει χαρακτηριστεί ως «Ειδική Περίπτωση», έχει προωθηθεί στο Δικαιούχο και βρίσκεται σε διαδικασία ελέγχου."

 

Επισης αυτος ο ελεγχος ποτε θα γινει και τι ημερομηνιες εχουν δοθει για αυτους?

 

ΥΣΤ.: Πηρα στην εξυπηρετηση και η κοπελα δεν ηξερε να μου απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μπορεί να γίνει επιλογή ή μη δανείου σύμφωνα με τις οδηγίες παρακάτω: 

Σημειώνεται ότι η ενεργοποίηση της δυνατότητας για επιλογή λήψης ή μη δανείου αφορά σε όλες τις οριστικοποιημένες αιτήσεις (συμπεριλαμβανομένων και των αιτήσεων που έχουν χαρακτηριστεί ως επιλαχούσες), εκτός των αιτήσεων που έχουν χαρακτηριστεί ως «Ειδικές Περιπτώσεις». Σε αυτές δεν δίνεται, στο παρόν στάδιο, η δυνατότητα επιλογής για λήψη ή μη δανείου καθώς θα πρέπει να προηγηθούν σχετικοί, κατά περίπτωση, έλεγχοι από το Δικαιούχο του προγράμματος Ε.Τ.Ε.ΑΝ. Α.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.