Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

14 ώρες πριν, *olga* said:

Εμένα μου έβγαλε κωδικό 33. Άρα κάτι σημαίνουν αυτά. Θα ρωτήσω αύριο στο κατάστημα της τράπεζας κ θα ενημερώσω.

Κανείς δεν ξέρει να μας πει αιτιολογία δανείου. Είναι λέει προσωπικά δεδομένα. Ούτε στον ίδιο τον ωφελούμενο όμως λενε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδερφοι δύο ερωτήσεις :

- πως ξεπερνάμε το ότι δεν βρίσκεται το ΑΦΜ του εγγυητή όταν πάμε να καταχωρήσουμε το ΑΦΜ του? Που πρέπει να τον εγγράψουμε αρχικά?

- πότε και πώς στέλνει ειδοποίηση περί απόρριψης ή μη του δανείου? Πρέπει να έχουμε παράσει και τον εγγυητή ? Το μήνυμα απόρριψης ή μη δανείου έρχεται στο email που δηλώσαμε (ιδιοκτήτη - σύμβουλου) ή εμφανίζει μήνυμα και στην πλατοφόρμα των αιτήσεων ?

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, steve100 said:
Μου στάλθηκε στα μηνυματα το εξής:
Αποτέλεσμα Αξιολόγησης οικ. προέγκρισης : Απόρριψη αίτησης δανείου
Μετά την εξέταση του αιτήματος δανειοδότησης και των στοιχείων που υποβάλατε, σας γνωρίζουμε ότι η αίτησή σας, με κωδικό: 20181421467, απορρίφθηκε.
Η αιτιολογία απόρριψης είναι η εξής: 23
Τι σημαίνει 23
 

Πάντως επικοινωνώντας με την αρμόδια εταιρία που δίνει η εθνική μου είπε ότι από την στιγμή που απορρίφθηκε δεν έχει να κάνει με εισόδημα και ότι και να βάλω εγγυητή θα το ξανά απορρίψει. Μάλλον Τειρεσίας είναι

 

Link to comment
Share on other sites

βγάζει σε κανέναν κατα την υποβολή:

Σφάλμα κατά την υποβολή αίτησης Δανείου

1. Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την επικοινωνία με το ΠΣ της Τράπεζας.
Κωδικός σφάλματος : ERROR_01_UNEXP_ERROR. Αιτιολογία : ICO-2002: Η αναζήτηση στον Altamira δεν επιστρέφει αποτελέσματα εξατίας των παρακάτω λόγων: 
QME0038 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ. 
Παρακαλώ προσπαθήστε εκ νέου αργότερα. Αν το πρόβλημα επιμείνει επικοινωνήστε με το Help Desk

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

εντάσσομαι σε μια από τις περιφέρειες που θα ανοίξουν την Τρίτη 29 Μαΐου για τη λήψη ή μη δανείου και από ότι βλέπω η διαδικασία δεν είναι και τόσο ξεκάθαρη. Θα ήθελα να σας ρωτήσω να μου δώσετε τα φώτα σας για κάποιες απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί ήδη.

  1. Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός συμπλήρωσης των στοιχείων στο εν λόγω στάδιο?
  2. Θα αιτηθώ δάνειο από την τράπεζα Eurobank, πρέπει να κάνω κάποια κίνηση με την τράπεζα ή να ρθω σε κάποια επικοινωνία μαζί τους ή θα γίνου όλα αυτόματα από το σύστημα? 
  3. Σε μία από τις 2 αιτήσεις που θα κάνω, σκέφτομαι για το αν θα αιτηθώ δάνειο, γιατί πρόκειται για αγρότη με μηδενικά όμως ακόμα εισοδήματα. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει οπωσδήποτε να βάλω εγγυητή? 
  4. Ως εγγυητή ποιον μπορώ να βάλω? Επίσης ως αντίκλητο? Πρέπει να βάλω σε κάποιον από τους 2 τον Σύμβουλο έργου που έχω δηλώσει?
  5. Και το πιο σημαντικό: Αν αιτηθώ δάνειο και δεν εγκριθεί,απορρίπτεται γενικά η αίτηση και χάνεται ο αριθμός πρωτοκόλλου ή μπορεί μετά ο χρήστης να καλύψει το ποσό  με ίδια κεφάλαια?

Αν κάποιος γνωρίζει κι έχει χρόνο, θα ήμουν υπόχρεη!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις οπωσδήποτε εγγυητή, καθώς δεν κοστίζει κάτι. Εάν απορριφθείς έχεις την δυνατότητα μίας ακόμα αίτησης δανείου σε άλλη τράπεζα, ενώ υπάρχει και η τρίτη επιλογή της συνέχισης με ίδια κεφάλαια. Εγγυητής μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε, όπως και αντίκλητος. Στο https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjFrM3ohJ7bAhWJjCwKHd4MBvEQFggnMAA&url=https%3A%2F%2Fexoikonomisi.ypen.gr%2Fdocuments%2F10182%2F0%2F%CE%95%CE%B3%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF%2B%CE%A0_%CE%A3%2B%CE%95%CE%9A%CE%9F%2B%CE%99%CE%99%2B-%2B%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%2B%CE%94%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.pdf%2Ff30c14af-0b88-455c-8d17-dd844973f21b&usg=AOvVaw2nVPLjnX4tsQnYgIs6Lg9T

θα βρεις το εγχειρίδιο εισαγωγής στοιχείων δανειοδότησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση ανέργου, τικάρουμε το  "Μισθωτοί ή Συνταξιούχοι"? Στην επικοινωνία με το Helpdesk, μου συνέστησαν να μιλήσω με την Τράπεζα στην οποία θα γίνει η αίτηση δανείου.

Επίσης, όσον αφορά τη διάρκεια των δηλώσεων δανειοδότησης, μου απάντησαν "μέχρι το τέλος του προγράμματος".

Link to comment
Share on other sites

Όσοι προχωράμε με ίδια κεφάλαια και βρισκόμαστε στο στάδιο «05.Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή» τι κάνουμε?  Περιμένουμε υπαγωγή ή ξεκινάμε την υλοποίηση των παρεμβάσεων? 

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2018 at 10:57 ΠΜ, nterzeni said:

Update.. Θέλουν μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν μετέχει σε εταιρεία και δεν έχει εισοδήματα από μερίσματα

Αυτό ήταν απάντηση από Τράπεζα?
Δλδ μια απλή υπεύθυνη δήλωση με ένα γνήσιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.