Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, gountas said:

Καλημέρα εδώ τι βάζουμε ?  Εισόδημα επιβ. εισφοράς συζύγου υπόχρεου υποβολής δήλωσης * Δεξιά στο εκκαθαριστικό σε πίνακα το αναφέρει (αν έχει)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 λεπτά πριν, gountas said:

και εδώ ?

Άθροισμα εισοδημάτων επιβ. εισφοράς τέκνων * Αν δεν έχουν εισόδημα ή τεκμήρια παύλα . Καλά ποια τράπεζα τα ζητά με αυτόν τον τρόπο ή αφορά την αρχική ολοκλήρωση της αίτησης ; 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nick_61 said:

Για προσπάθησε τώρα, νομίζω ότι το λύσανε.

Πρέπει να υποβάλεις ξανά το αίτημα (ως ωφελούμενος) από το σημείο "Έλεγχος Πληρότητας Στοιχείων"

Το έκανα αλλά πάλι το ίδιο μύνημα μου βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

απίστευτο..ζητάν σαν συνημμένο στον εγγυητή το τελευταίο εκκαθαριστικό ( αυτά που κάνουμε το 2018 δηλώσεις ) στα στοιχεία που βάζεις όμως ΔΕΝ γίνεται διασταύρωση με αυτό το έτος...και δέχεται τα στοιχεία του εκαθαριστικού του προηγούμενου έτους...προφανώς δεν έχει ενημερωθεί η ψηφιακή πλαρφόρμα  της ΑΑΔΕ για τις νέες δηλώσεις

Edited by gountas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω έναν πελάτη που έκανε αίτηση για νεοαποκτηθέν ακίνητο και στην υπεύθυνη δήλωση δήλωσε ότι θα το χρησιμοποιήσει ο ίδιος ως κύρια κατοικία. Τώρα μου λέει άλλαξαν τα δεδομένα και θα το χρησιμοποιήσει κάποιος τρίτος και ο πελάτης μου δεν μπορεί να το δηλώσει σαν κύρια κατοικία στη νέα φορολογική του δήλωση..

Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση? Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει τρόπος να το αλλάξουμε αυτό στο μέλλον, η αίτηση θα απορριφθεί και ελπίζω να μην έχει και κυρώσεις για δήλωση ψευδών στοιχείων εφόσον δεν θα το χρησιμοποιήσει σαν κύρια κατοικία...

Edited by SweetPat
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , προσπαθώ απο το πρωί να εγγράψω εγγυητές στο σύστημα αλλά δεν μου εμφανίζει κάπου εγγραφή ή νέα αίτηση για εγγυητή! Το ζητάει η τράπεζα και απο το πρωί δεν μπορώ να προχωρίσω. Γνωρίζει κανείς ΠΩΣ μπορώ να εγγράψω κάποιον εγγυητή? Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σημερα εστάλει ένα email σε πελάτη μου που του έκανα αίτηση στο εξοικονομώ 2 και γράφει το εξής:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Από: YPEN Exoikonomisi2 <[email protected]>
Στάλθηκε: Τετάρτη, 6 Ιουνίου 2018
Προς:
Θέμα: Εξοικονόμηση κατ' Οίκον - Ενημέρωση χρηστών

 

 

 

 

Ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων

 

Λαμβάνετε αυτό το μήνυμα επειδή ανήκετε σε μια εκ των παρακάτω ειδικών περιπτώσεων:

Α) κάτοικο εξωτερικού,

Β) πρόσφατη απόκτηση ακινήτου,

Γ) μη υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης,

 

Υπενθυμίζεται (σχετική η από 26/04/2018 ανακοίνωση) ότι για τις αιτήσεις στις οποίες εκ παραδρομής έχει δηλωθεί ότι ανήκουν στις ανωτέρω περιπτώσεις, χωρίς όμως αυτό να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, με συνέπεια αυτές να χαρακτηριστούν από το πληροφοριακό σύστημα ως «ειδική περίπτωση», θα πρέπει να ακυρωθούν και να επανυποβληθούν με τα ορθά στοιχεία και δικαιολογητικά, έως 30/06/2018, ήτοι πριν την έναρξη των ελέγχων που θα ξεκινήσει ο Δικαιούχος από 02/07/2018.

Επιπλέον επισημαίνεται ότι στις αιτήσεις που έχουν καταχωρηθεί ως ειδικές περιπτώσεις για κάποιο από τους ανωτέρω λόγους, δεν εκτελούνται πλήρως αυτοματοποιημένοι έλεγχοι των στοιχείων της αίτησης από το πληροφοριακό σύστημα και συνεπώς δεν εμφανίζεται μήνυμα λάθους σε τυχόν καταχώρηση λανθασμένων στοιχείων. Για παράδειγμα, εάν στο πεδίο «Άθροισμα εισοδημάτων επιβ. Εισφοράς τέκνων» έχει δηλωθεί κάποιο χρηματικό ποσό ενώ αυτό δεν υφίσταται στο εκκαθαριστικό της φορολογικής δήλωσης ή είναι διαφορετικό, επειδή το πεδίο δεν ελέγχεται αυτόματα από το πληροφοριακό σύστημα, δεν εμφανίζεται μήνυμα λάθους.

Υπενθυμίζεται ότι η αίτηση επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης του άρθρου 8 του ν.1599/1986 (ΦΕΚ Α’75) για τα στοιχεία που αναφέρονται σε αυτήν και τα υποβαλλόμενα με αυτήν δικαιολογητικά. Ανακρίβεια των δηλωθέντων στοιχείων μπορεί να οδηγήσει σε απόρριψη της αίτησης, κατά τον έλεγχο που θα διενεργήσει ο Δικαιούχος από 02/07/2018.

Σε περίπτωση που έχετε αντιληφθεί ότι έχετε δηλώσει ανακριβή στοιχεία στις αιτήσεις σας, θα πρέπει να τις ακυρώσετε και να τις επανυποβάλετε με τα ορθά στοιχεία και δικαιολογητικά, έως 30/06/2018.

Επισημαίνεται ότι έχουν γίνει οι απαραίτητες ενέργειες και έχουν εξασφαλιστεί οι απαιτούμενοι πόροι που καθιστούν δυνατή την υπαγωγή στο πρόγραμμα όλων των αιτήσεων που θα οριστικοποιηθούν έως τις 30/6/2018

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο συγκεκριμένος έχει πρόσφατη απόκτηση ακινήτου, οπότε δεν έχει γίνει κάτι εκ παραδρομής και περιμένω τον έλεγχο απο 2/7

Όμως έχω 2 περιπτώσεις που τις βγάζει 3β (ειδική περίπτωση) επειδή το ακίνητο χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία απο ενοικιαστή.

Απο το παραπάνω email καταλαβαίνω οτι πρέπει να ξαναυποβάλω την αίτηση και λογικά θα σταματήσει να ειναι 3β . Έχετε κάποια άποψη για το θέμα? Ξέρεις κανείς ποιά ειναι η σχετική απο 26/04/2018 ανακοίνωση που πιθανόν λέει οτι πρέπει να ξαναυποβάλω την αίτηση επειδή δεν ανήκω στα Α,Β,Γ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.