Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ, να ενημερωσω απλά ότι ολοκλήρωσα μία αίτηση σήμερα και έμεινα λίγο χαζός γιατί μου συνέβη το εξής περίεργο.

Βάζω όλα τα στοιχεία του ενεχόμενου/δανειολήπτη και ειδικά τα οικονομικά του τα βάζω βάσει της τελευταίας δήλωσης του που την έκανε πριν μία βδομάδα δηλαδή 2018. Όλα καλά.

Πάω να κάνω εγγραφή τον εγγυητή που είναι η γυναίκα του. Όλα καλά και εκεί, πάω μετά να περάσω τα στοιχεία του εγγυητή που ζητάει όταν μπαίνεις ως εγγυητής. Το παράδοξο λοιπόν είναι εκεί ότι όταν πάω να περάσω στην πρώτη καρτέλα τα οικονομικά στοιχεία του εγγυητή τα οποία μάλιστα τα διασταυρώνει με ΑΑΔΕ και βγάζει και το κλασικό μήνυμα στο μπλε πλαίσιο ότι συμφωνούν ή δε συμφωνούν με ΑΑΔΕ όταν βάζω αυτά της τελευταίας δήλωσης του 2018 δεν τα δέχεται. Δοκίμασα να περάσω εισόδημα επιβολής εισφοράς υπόχρεου και συζύγου που μου ζητάει από το προηγούμενο εκκαθαριστικό (αυτό δηλ που είχα χρησιμοποιήσει όταν έκανα την πρώτη αίτηση το Μάρτιο) και τα αποδέχτηκε κανονικά. Μετά από λίγο στα δικαιολογητικά του εγγυητή ζητάει το τελευταίο εκκαθαριστικό και εγώ έβαλα του 2018 αυτό δηλ που βγήκε πριν λίγες μέρες. Δεν θα έπρεπε το σύστημα της ΑΑΔΕ να αναγνωρίζει τις τιμές από το τελευταίο εκκαθαριστικό και όχι το περσινό;;; Κουλό!

Τεσπά για να συνοψίσω, έχω στα οικονομικά στοιχεία ενεχόμενου και στα δικαιολογητικά που μου ζητάει για όλους (Ε1 και εκκαθαριστικό ενεχόμενου και εγγυητή) από το 2018 και αντίθετα στα οικονομικά στοιχεία του εγγυητή που περνάς χειροκίνητα αυτά του 2017. Το αντιμετώπισε κάποιος άλλος; Ελπίζω να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω , η διαδικασία με την αιτηση για δάνειο συνεχίζει και από Δευτέρα έτσι? Για όλους? δεν κλείνει την επόμενη εβδομάδα  για κάποια περιφέρεια?

Link to comment
Share on other sites

κάθε τράπεζα τα δικά της. Η Αλφα θέλει τελευταίο εκκαθαριστικό, και μάλιστα ώς οικονομικο=2018. Η Εθνική 1ον θεωρεί το φορολογικό= οικονομικό (αρα 2016 το περσυνο), και αν έχεις κάνει την δήλωση την φετινή, θέλουν στοιχεία ΠΑΛΙ 2016 (γιατι σε αυτούς αν διαφέρουν απο την αρχικη αίτηση εξοικονομώ, χτυπάει το σύστημα), απλά σε pdf να στείλεις και το 2017

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tsx said:

Έχω εγώ 2 εγκρίσεις από Πειραιώς. Θα τους ξέφυγαν φαίνεται. Οι υπόλοιπες περιμέεεενουν

Που φαίνεται η έγκριση στο σύστημα συνάδερφε?

Link to comment
Share on other sites

Σου έρχεται μήνυμα στο ΠΣ και email με το παρακάτω κείμενο και περνάει σε κατάσταση "05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή".

Αποτέλεσμα Αξιολόγησης οικ. προέγκρισης : Προέγκριση δανείου
Μετά την εξέταση του αιτήματος δανειοδότησης και των στοιχείων που υποβάλατε, σας γνωρίζουμε ότι προεγκρίθηκε από την Τράπεζά σας δάνειο με κωδικό αίτησης: χχχχχχχ.
Στα «Παραγόμενα Έγγραφα» της αίτησής σας, στην καρτέλα «Συνοπτικά Στοιχεία», μπορείτε να βρείτε την Επιστολή Προέγκρισης που έχετε λάβει για το αίτημα δανείου σας.
Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, tsx said:

Έχω εγώ 2 εγκρίσεις από Πειραιώς. Θα τους ξέφυγαν φαίνεται. Οι υπόλοιπες περιμέεεενουν

Πότε είχες κάνει την αίτηση δανείου; δηλαδή μετά από πόσες μέρες απαντούν περίπου οι τράπεζες; (ξέρω κάθε μια με τους δικούς της ρυθμούς ) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Άλλες απαντήθηκαν την επόμενη μέρα και άλλες μετά από 3 βδομάδες ακόμη εκκρεμούν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2018 at 7:34 ΜΜ, gab pet said:

ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟΥΣ ΕΓΓΥΗΤΕΣ , ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥ ΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ?

τον κωδικό αίτησης του ενδιαφερόμενου

Link to comment
Share on other sites

Οταν καποιος δεν ειναι ουτε συνταξιουχος ουτε τιποτα αλλα θελει να παει με δανειο με εγγυητη τι βαζουμ στη αρχη που εχει τεσσερεις επιλογες..1)συνταξιουχος η μισθωτος ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.