Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, Antonis Glykas said:

Και τα δυο μπορουν να κοψουν. Σε περιπτωση αποδειξη λιανικης χρειαζεται και Υπευθυνη δηλωση που να αναφερονται τα στοιχεια της αποδειξης καθως και τα ειδος/τεμαχια/χαρακτηριστικα του προιοντος, στοιχεια ωφελουμενου και η ενδειξη «ιδιωτης» και «επι πιστωσει»

Όχι δεν γίνεται τιμολόγιο. Δεν υπάρχει τιμολόγιο προς ιδιώτη. Έχεις μπερδέψει την απόδειξη λιανικής με την απόδειξη ταμιακής (για την οποία ισχύουν αυτά που λες)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 λεπτά πριν, GriGaS said:

Όχι δεν γίνεται τιμολόγιο. Δεν υπάρχει τιμολόγιο προς ιδιώτη. Έχεις μπερδέψει την απόδειξη λιανικής με την απόδειξη ταμιακής (για την οποία ισχύουν αυτά που λες)

Ορθον! Ευχαριστω για την παρατηρηση

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GriGaS said:

Όχι δεν γίνεται τιμολόγιο. Δεν υπάρχει τιμολόγιο προς ιδιώτη. Έχεις μπερδέψει την απόδειξη λιανικής με την απόδειξη ταμιακής (για την οποία ισχύουν αυτά που λες)

Μήπως για αυτό λέει να γραψουμε στο επάγγελμα ιδιώτης? Για να δικαιολογήσει και τα τιμολόγια? Με συνάδελφο που το συζήτησα μου είπε πως επιτρέπεται, βέβαια δεν ξέρω αν το δέχτηκαν

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Έχω μια απορία. Σε δύο έργα για τα τα οποία τέλος  Δεκεμβρίου πήρα απάντηση για επιτυχή 

ολοκλήρωση του έργου ήρθε μήνυμα για ''Ημερομηνία αποστολής εντολής καταβολής τελικών εκταμιεύσεων στην Τράπεζα''

10/1/2019. Για το ένα από τα δύο ήρθε μήνυμα στις 23/1/2019 για ολοκλήρωση της τελικής εκταμίευσης ενώ για το δεύτερο

δεν έχει έρθει τίποτα μέχρι σήμερα. Ο πελάτης είχε δηλώσει την EUROBANK. Το παράδοξο είναι ότι μιλώντας με τους 

τρεις προμηθευτές μόνο ο ένας που είχε λογαριασμό στην ίδια τράπεζα έχει πληρωθεί ενώ στους υπόλοιπους δεν έχει 

γίνει κάποια κατάθεση. Επιπλέον ούτε στο δικό μου λογαριασμό της Εθνικής έχει γίνει μεταφορά χρημάτων για την 

αμοιβή του σύμβουλου έργου. Είναι φυσιολογικό αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να κάνω μία ερώτηση για τα κλιματιστικά.

Πάει πελάτης να διαλέξει κλιματιστικό σε κατάστημα λέγοντας του ότι είναι στην κατηγορία 2000 ευρώ και επιλέγει ένα που είναι 14000 btu/h ονομαστικά θέρμανση ψύξη. Ομολογώ και εγώ ότι το θεώρησα οκ μιας και ονομαστική 14000 btu/h αντιστοιχεί σε 4,1 kW περίπου. Και μου έρχονται χαρτιά μετά με energy label που δίνει το κλιματιστικό ακριβώς 3.5 kW. Πώς γίνεται αυτό; Σε τι συνθήκες ακριβώς υπολογίζονται οι ισχείς για τα κλιματιστικά στα energy label;

Τι γίνεται μετά με το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολες/ους

Σε περίπτωση δανείου, με αρχικό συνολικό επιλέξιμο προϋπολογισμό  ΧΧΧ Ευρώ, οι προκαταβολές θα πρέπει να είναι ίσες με το 70% του δανείου.
Όμως στην πράξη οι παρεμβάσεις κοστίζουν λιγότερο από το ΧΧΧ ποσό που εγκρίθηκε αρχικά και το ποσό του δανείου θα είναι αντίστοιχα μικρότερο.
Το σύστημα σου επιβάλλει να βάλεις προκαταβολή το 70% του δανείου (της μέγιστης δλδ τιμής) βάση του αρχικά εγκεκριμένου προϋπολογισμού .

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση ;

Ευχαριστώ πολύ,
 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, HumanError said:

Γεια σε ολες/ους

Σε περίπτωση δανείου, με αρχικό συνολικό επιλέξιμο προϋπολογισμό  ΧΧΧ Ευρώ, οι προκαταβολές θα πρέπει να είναι ίσες με το 70% του δανείου.
Όμως στην πράξη οι παρεμβάσεις κοστίζουν λιγότερο από το ΧΧΧ ποσό που εγκρίθηκε αρχικά και το ποσό του δανείου θα είναι αντίστοιχα μικρότερο.
Το σύστημα σου επιβάλλει να βάλεις προκαταβολή το 70% του δανείου (της μέγιστης δλδ τιμής) βάση του αρχικά εγκεκριμένου προϋπολογισμού .

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση ;

Ευχαριστώ πολύ,
 

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Βάζεις το 70% όπως έχει αρχικά οριστεί και στο τέλος θα πληρωθεί το υπόλοιπο ποσό από την τράπεζα, ανάλογα με την τελική δαπάνη των παρεμβάσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Ξεκαθαρίζει το θέμα της ριζικής ανακαίνισης που ήταν μεγάλος βραχνας .. επιτέλους βγήκε διευκρίνιση 

Καλό μας διαβασμα!

https://www.b2green.gr/el/post/66828/anakainiseis-nea-apofasi-ypologismou-axias-ktiriou-gia-to-charaktirismo-mias-anakainisis-os-rizikis

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξαναρωτάω κάτι για ένα θέμα που ρώτησα λίγο πιο πάνω και δεν πήρα απάντηση γιατί με έχει βασανίσει αρκετά από εχθές.

Έχω έναν ωφελούμενο που του είχαμε δηλώσει 3 παρεμβάσεις στο έντυπο παρεμβάσεων οι οποίες είχαν 10000 ευρώ κόστος. Με 50% ποσοστό επιδότητησης του αναλογούσαν 5000 δάνειο. Είναι τελείως χοντρικά τα ποσά, αλλά εκεί γύρω ήταν. Αλουμίνια, ηλιακός και 1 κλιματιστικό.

Το θέμα μου όπως έγραψα πιο πάνω είναι ότι τελικά μπήκε ένα κλιματιστικό που βάσει energy label ειναι 3.5 kw (και όχι 14000btu/h δηλ ~4kw που έγραφε το ταμπελάκι του μηχανήματος) αλλά ο προμηθευτής έκοψε απόδειξη 2000 γιατί νομίζαμε τότε ότι ήμαστε σε αυτήν την κατηγορία . Άρα φεύγει από την κατηγορία 3ΖΙΙΙ και πάει στην 3ΖΙΙ όπου δικαιολογούνται 1100 ευρώ για κλιματιστικό και όχι 2000 όπως προβλεπόταν αρχικά. 

Πάω λοιπόν να περάσω τα στοιχεία στον πίνακα των παραστατικών βάσει των πραγματικών παρεμβάσεων που έγιναν. Όντως βάζω στην γραμμή για τα κλιματιστικά κατηγορία 3.Ζ.ΙΙ αλλά το κόστος δίπλα το αφήνω 2000 όπως και κόπηκε το τιμολόγιο πώλησης. Βλέπω ότι όντως το ποσό του δανείου από 5000 μου το πάει 4100 και ου ζητάει 900 ευρώ ίδια κεφάλαια (τα οποία τα καταχωρώ και αυτά στον πίνακα ιδίων κεφαλαίων).

Τρεις ερωτήσεις για όποιον μπορεί να με βοηθήσει:

1) Αυτή δεν είναι η λογική ακολουθία; Να μειώνεται απλά το ποσό του δανείου και να πληρώσει λιγότερο ο ωφελούμενος; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό;

2) Τα 900 ευρώ ίδια κεφάλαια, που μπήκαν εκεί λόγω του λάθους να υποθέσω ότι πρέπει να φαίνονται με ηλεκτρονική κατάθεση και αυτά ε;

3) Λογιστική ερώτηση αλλά κάποιος μπορεί να ξέρει. Μπορεί ο προμηθευτής να κάνει ακύρωση τιμολογίου και να εκδώσει καινούριο; Ξέρουμε αν γίνεται λογιστικά; Θα μας έλυνε τα χέρια...

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.