Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

10 ώρες πριν, mechgiann said:

πρέπει το ποσό των εισφορών ΙΚΑ + το ποσό που κατέθεσε ο ωφελούμενος στον προμηθευτή να είναι ΙΣΟ με το ποσό των ιδίων κεφαλαίων που αναλογούν στον ωφελούμενο.

Νομίζω ότι η ισότητα αυτή ισχύει μόνο αν βάλεις το 40% (ποσοστό αναλογίας του ωφελούμενου) του ΙΚΑ όχι ολόκληρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 ώρες πριν, mechgiann said:

Με ενδιαφέρει το θέμα...με βλέπω και εμένα για παράταση σε 1-2 αιτήσεις...

Πόσο καιρό έχεις υποβάλλει το αίτημα? και τι λόγο ανέφερες για να ζητήσεις την παράταση?

Τελικά μου το ενέκριναν, αλλά άργησαν. Είχα κάνει αίτηση 1/3/2019.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, qwert said:

Τελικά μου το ενέκριναν, αλλά άργησαν. Είχα κάνει αίτηση 1/3/2019.

Πότε έληγε η προθεσμία, πόση παράταση ζήτησες (με ενδιαφέρει και ο λόγος, αλλά θα απαντήσεις και στο συνάδελφο)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την αίτηση για παράταση ζήτησα και εγώ την προηγούμενη Πέμπτη 8-3, την ενέκριναν στις 12-3. Η προθεσμία έληγε στις 20-4.  Ζήτησα παράταση 3 μήνες για λόγους  κακών καιρικών συνθηκών που δεν επέτρεψαν την ολοκλήρωση των εργασιών. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2019 at 7:14 ΜΜ, qwert said:

Εχω υποβάλει αίτημα παρατασης αλλά καμία αντίδραση από το ΠΣ. Καμιά ιδέα?

Απαιτείται να ανεβάσουμε κάποιο εγγραφο για την αιτηση της παράτασης?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@MAKAP Αιτιολογία την ίδια με lamgar. Ζήτησα την μέγιστη παράταση και μου την δώσαν. Απλά κάναν 2 βδομάδες να την εγκρίνουν. Η κανονική προθεσμία έληγε σε 1,5 μήνα.

@funkyphreak2 δεν είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Εχω μια διαφωνια με τον μηχανικο που μου εκανε την πρωτη προταση παρεμβασεων σχετικα με τα τετραγωνικα του κελυφους του κτιριου.Στην πορεια του εργου αλλαξα μηχανικο και ο τωρινος μου εβγαλε γυρω στα 25 τετραγωνικα παραπανω το κελυφος (το μετρησαμε μαζι)που σημαινει γυρω στα 1375 ευρω(25τμ Χ 55 ευρω) διαφορα που πρεπει να πληρωσω απο την τσεπη μου.Να σημειωσω οτι και τα αλουμινια και η αντλια θερμοτητας που εχουν τοποθετηθει εχουν φτασει τα μεγιστα επιτρεπομενα του προυπολογισμου οποτε δεν μπορω να μεταφερω ποσα για καλυψω την διαφορα?Τι μπορω να κανω γι αυτο?Ποιος θα πληρωσει αυτο το λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω πολλά ερωτηματικά στο θέμα σου ... Αυτή η διαφορα προέκυψε από πραγματικά μέτρα τοποθέτησης μόνωσης ή από μέτρηση σεντόνι?έδωσες το έντυπο παρεμβάσεων στο μάστορα να δει τις προδιαγραφές κ τα μέτρα ώστε να τα τσεκαρει κ αυτός ? Μήπως κάποιο τοίχο δεν τον είχε συμπεριλάβει στις παρεμβάσεις?στη θέση σου θα είχα πάρει προσφορά από τον μάστορα πριν αρχίσει τις εργασίες ώστε να μετρούσε κ να ήξερα πριν την εφαρμογή ότι βγαίνουν παραπάνω τα μέτρα κ να δω τι θα κάνω .. έτσι θα μπορούσες να παζαρεψεις τη τιμή πχ στα 50€/μέτρο ή αν επιανες το στοχο του Umax σε κάποιο τοίχο να έβαζες μόνωση της κατηγορίας των 45€...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.